Někteří fanoušci Slovácka jej stále uznávají jako muže, jenž z provinčního staroměstkého klubu pomohl udělat štiku české ligy, která za podpory mocného holdingu Synot měla začít dobývat Evropu.

Spousta příznivců mu naopak dává za vinu, že právě kvůli němu tento sen skončil dřív, než začal. Jeho zatčením na benzinové pumpě u Vyškova, které připomínalo americký akční film, totiž před lety odstartovala korupční aféra. Ta v té chvíli už regionální klub, který hrál zápasy na zbrusu novém stadionu v Uherském Hradišti, málem smetla z povrchu zemského. Majitel Synotu Ivo Valenta následně klub prodal, jak se později ukázalo, podivnému uskupení investorů FIG okolo Jana Řezníka, které ho přivedlo na buben. Záchranu přinesl až současný majitel Zdeněk Zemek, na někdejší ambice rvát se o evropské poháry však nemůže mužstvo reálně pomýšlet.

Ale zpět k Jaroslavu Hastíkovi. Ten se po vypršení trestu z korupční aféry znovu zapojil do fotbalového dění. Působil v Šardicích, odkud si na nějaký čas odskočil zpět do 1. FC Slovácko (za éry Řezníka a spol.). Korupční aféra v něm zanechala pořádně hořkou pachuť.

„Potrestáno bylo pár nosičů vody, kteří to odnesli úplně za všechny… Ale tak už to v životě chodí. Tehdejší vládnoucí garnituře se s pomocí problematicky nasazených telefonních odposlechů podařilo využít kauzy k odvedení pozornosti od vlastních, daleko závažnějších případů, které vypluly na povrch až později. A senzacechtivá média to pak veřejnosti předhodila jako psovi masitou kost. Ve skutečnosti bylo mnohé jinak, ale to zde opravdu už nechci jakkoli ventilovat. Zda se český fotbal od korupce i dalších nešvarů očistil, si ani po šesti letech od vypuknutí aféry nemyslím. Vždyť to pořádně asi ani nejde,“ nechal se Hastík slyšet loni v červenci v rozhovoru pro Deník.

V Šardicích sbíral úspěchy, jako sportovní ředitel a asistent trenéra vyhrál dvakrát divizi. Jenže klub se po loňské sezoně rozhodl ukončit působení ve vyšších soutěžích a teď na Hodonínsku hraje pouze III. třídu.

Už na podzim byl Jaroslav Hastík pravidelně k vidění na fotbale v Boršicích, o jeho práci pro klub se ale nahlas nemluvilo. A stejně je tomu i teď. „Že by u nás měl Jarda dělat manažera? Ne ne, to není pravda. Jsme jenom kamarádi. A od kamaráda někdy slyšíte dobrou radu. Oficiální funkci ale u nás nemá,“ uvedl Vladimír Varmuža, sportovní manažer SK Boršice.

Sám Jaroslav Hastík byl sdílnější. „Že pomáhám Boršicím, to už přes půl roku není žádné tajemství. Manažer ale rozhodně není správný název mé pozice. Dá se říct, že jsem takový poradce klubu,“ prozradil velký znalec fotbalového prostředí. Jeho slova potvrzuje i organizační schéma SK Boršice na webových stránkách klubu, kde je u jména Jaroslav Hastík napsáno: poradce trenéra.

Není mu působení u týmu, který hraje pouze I. A třídu, po zkušenostech z vrcholového fotbalu, málo? „Vůbec ne. Já fotbal beru jako zábavu, pořád ho s kamarády chodím i hrávat. Naopak jsem zjistil, že mi vůbec nechybí fotbal Slovácka. Za poslední rok jsem tam byl na jednom fotbale, na Spartě.“

Má teď jiné zájmy, přednost dává aktivnímu sportování. „Vedle už vzpomínaného fotbalu hodně hraji tenis, jezdím na kole, chodím na běžky. Jsem také hodně pracovně vytížený, takže se rozhodně nenudím,“ říká Jaroslav Hastík, který pracuje jako obchodní manažer v jedné boršické společnosti. „Zabývám se záležitosmi kolem výběrových řízení, dotací z evropských fondů a stavebních projektů.“

Také nám přislíbil velký rozhovor, na který se tak mohou čtenáři Slováckého deníku těšit. „Nemám s tím problém. Jen teď máme hodně nabitý program v práci, takže bych to viděl až na příští týden,“ rozloučil se Jaroslav Hastík.

Jaroslav Hastík

• Narozen 29. srpna 1954
• Ženatý, tři dcery, žije v Uherském Hradišti
• Bývalý aktivní fotbalista (Jiskra Staré Město, Benešov), trenérskou kariéru spojil pouze s Jiskrou Staré Město
• Někdejší sportovní ředitel 1. FC Synot
• Sdělovací prostředky proměnily jeho osobu v symbol největší úplatkářské aféry v českém fotbalu. Aféra začala 30. dubna 2004 jeho zatčením na benzince u Vyškova
• Fotbalovým svazem byl potrestán za podíl na korupci
• Momentálně ve fotbale působí jako poradce trenéra SK Boršice