Do Hradce Králové ovšem odjeli v roli favorita, domácím se totiž na jaře vůbec nedaří a pořádně se namočili do sestupových vod. „Soupeři máme co vracet, doufám, že jim oplatíme podzimní porážku,“ nechal se slyšet trenér Slovácka Stanislav Levý.

HRADEC KRÁLOVÉ – 1.FC SLOVÁCKO

Sobota v 17 hodin
Rozhodčí: Marek – Pelikán, Antoníček
Ligová bilance: 13 zápasů – 5 výher, 3 remízy, 5 porážek, skóre 16:17

Hradci se v posledních letech na Slovácko daří, což potvrdil i podzimní vzájemný duel v Uherském Hradišti, ve kterém Votroci triumfovali 3:1. „Ten zápas se mi samozřejmě velice dobře vybavuje – měli jsme velkou převahu, Hradec nás ale trestal střelami z dálky. Tehdy by asi málokdo čekal, že se na jaře utkáme za takové situace, kdy my jsme v pohodě a soupeř bojuje o záchranu,“ vrátil se kouč Slovácka o půl roku nazpět.

Zatímco tehdy byl Hradec desátý, měl na svém kontě šestnáct bodů a nic nenasvědčovalo tomu, že by měl mít záchranářské starosti, teď je všechno jinak. V dalších třinácti kolech totiž domácí přidali pouhých pět bodů a choulí se na předposlední příčce. To stálo místo trenéra Pilného, kterého na začátku týdne nahradil šéftrenér hradecké mládeže Karel Havlíček.

Na snímku vlevo Tomáš Břečka. Ilustrační foto.
V Hradci to bude o bojovnosti a důrazu, očekává stoper Břečka

Při své premiéře by si pochopitelně přál vítězství. „Do této situace jsme se dostali sami a sami se z toho musíme vylízat. Byl bych hrozně rád, kdyby nás přišlo podpořit co možná nejvíce diváků. Na poslední dvě domácí utkání je strašně potřebujeme,“ řekl nový kouč pro hradecké webové stránky.

Tribuny by v sobotu skutečně mohly být pořádně zaplněné, vstupné na důležitý duel totiž stanovilo vedení klubu na pouhou jednu korunu.

Přestože Hradec bude muset útočit, hosté změnu taktiky neplánují. Žádný zanďour a čekání na chyby soupeře. „My máme svůj styl hry, který chceme praktikovat bez ohledu na soupeře. Chceme hrát aktivně, držet míč, jen bych si přál lepší efektivitu,“ poznamenal Stanislav Levý.

Nutností podle něj bude i pozorná defenzíva. „Domácí mají rychlostně vybavené hráče, umí bleskově přejít z defenzívy do útoku. Nesmíme jim nechat volný prostor, to by se nám mohlo vymstít. A také mají nebezpečné standardky,“ vypočítal přednosti soupeře kouč Slovácka, který zřejmě bude mít k dispozici, až na dlouhodobé marody, kompletní kádr. „Máme tam nějaké drobnější problémy, všichni by ale měli být připravení,“ dodal hostující trenér.

CELKOVÁ BILANCE 1. FC SLOVÁCKO – FC HRADEC KRÁLOVÉ 2000 – 2017 V 1. LIZE

Celková bilance: 13 zápasů 5 - 3 - 5 17 : 16
Domácí statistika: 6 zápasů 3 - 1 - 3 11 : 9
Venkovní statistika: 6 zápasů 2 - 2 - 2 6 : 7
Nejčastější výsledky: 1:0, 2:1 a 1:1 (2x)
Nejvíc branek za Slovácko: 3 - Kowalík, 2- Slončík a Jiří Valenta
Nejvíc branek za Hradec Králové: 3 - Štěpán, 2 - Dvořák
Největší návštěva na Slovácku: 6.302 - 31. července 2010 (1. liga, 2:1)
Největší návštěva v Hradci Králové: 4.325 - 21. listopadu 2010 (1. liga, 0:0)

Zajímavosti:
Slovácko neprohrálo s Hradcem devět soutěžních utkání v řadě (včetně čtyř zápasů ve 2. lize), až přišel 14. duben 2012 a domácí prohra 0:3 i díky hattricku hostujícího Štěpána (16., 65. a 70. minuta).

Všechny čtyři druholigové duely v letech 2007 až 2009 skončily stejným výsledkem a to 1:1. V zápasech odehraných v Hradci dokázal domácí tým pokaždé vyrovnat až v poslední minutě. Pikantní závěr zápasu v Hradci byl 7. října 2007, kdy slovácký Šultés vstřelil vedoucí branku v 89. minutě a stejně to na výhru nestačilo, protože o minutu později srovnal domácí Rezek.

Vítězství v poměru 5:0 nad Hradcem 11. května 2003 je nejvyšší prvoligovou výhrou v historii Slovácka, současně se stejnou výhrou nad Plzní na podzim 2000 a vítězstvím nad Zbrojovkou na jaře 2014. Přímým aktérem tohoto vysokého vítězství v roce 2003 byl Veliče Šumulikoski. V současné době je kapitánem slováckého týmu.

Nejdelší sérií 210 minut bez inkasované branky mělo Slovácko v období červenec 2010 až duben 2012. Naopak nejdelší období bez vstřelené branky do sítě Hradce trvala do posledního vzájemného duelu v Uherském Hradišti, kdy v 79. minutě skóroval Tomáš Zajíc a snížil na 1:2. Tato negativní série trvala od 5. května 2013 a trvala celkem 168 minut. Tehdy naposledy Slovácko porazilo Hradec v poměru 3:2. Střelcem poslední branky byl Jiří Valenta v 84. minutě tohoto hradeckého utkání.

Slovácko vyšlo střelecky naprázdno ve čtyřech duelech a Hradec Králové je na tom stejně.

Hradec dokázal ve třinácti prvoligových a ve čtyřech druholigových zápasech dát více než jednu branku jen v pěti zápasech. Ve čtyřech případech to znamenalo jeho prvoligovou výhru nad Slováckem (doma 2:1, 2:0 a v Uh. Hradišti 0:3 a 1:3), ale 5. května 2013 naopak ani dvě vstřelené branky neodvrátily domácí prohru 2:3 a následný sestup Hradce do druhé ligy.

V posledních devíti duelech, po návratu Slovácka do 1. ligy, je vzájemná bilance Slovácka s Hradcem následující: 3-2-4, 8:13. V posledních šesti vzájemných zápasech dokázal východočeský soupeř vždy skórovat.

V posledních čtyřech domácích zápaech na stadionu Miroslava Valenty se Slovácku nedařilo. Dosáhlo jen na jeden nerozhodný duel 1:1 a hned třikrát Hradec odjížděl se třemi body po výsledcích 0:3, 0:1 a 1:3.

Památný duel:
1.FC Synot – FC Hradec Králové 5:0 (2:0) hráno 11. května 2003 na Širůchu ve Starém Městě

Předposlední prvoligový duel na hřišti ve Starém Městě přinesl druhé nejvyšší ligové vítězství v historii. Synot rozhodl o svém vítězství mezi 30. a 34. minutou. K odraženému balónu se dostal Slončík a tvrdou střelou z hranice šestnáctky vstřelil úvodní gól zápasu. Za čtyři minuty byl Abrahám dobře připravený na levé straně pokutového území a z celkem ostrého úhlu jeho slabší střela přesto skončila v síti Podhájského a Synot vedl 2:0. Krátce po přestávce zvýšil na 3:0 Polách, když prudce vystřelil kolem Kubeše a Pilného doprostřed branky a brankář neměl šanci. Po vyloučení hostujícího Kubeše se rozhodovalo jen o výši konečného výsledku. Ten stanovil dvěma góly kanonýr Kowalík. Nejprve v 69. minutě dostal Kowalík pěknou přihrávku zleva od Polácha a placírkou zvýšil. Pak v 78. minutě se s Mícou řítili na branku hostí a Kowalík završil debakl Hradce Králové.

Počet diváků: pouhých 1.278 diváků
Žluté karty: Polách - Kubeš a Zemánek
Vyloučení: Kubeš (67.)
Rozhodčí: Řehoř – Pokorný, Kordula
Sestava Synotu: Drobisz - Kadlec, Němčický, Palinek (77. Meduna), Abrahám - Seman (66. Míca), Šumulikoski, Činčala, Polách - Kowalík (79. Voříšek), Slončík. Trenér: Radek Rabušic.
Sestava Hradce: Podhájský - Kubeš, Rolko, Zemánek, Pilný (79. Kalousek) - Bouška (46. Moník), Krmaš, Breda, Šmarda - Kučera (62. Mooc), Klapka. Trenér: Petr Uličný.

Poslední dva duely:
1. FC Slovácko - FC Hradec Králové 0:1 (0:1)
Odehráno: 7. 3. 2015 v Uherském Hradišti
Branky: 7. Čermák
Rozhodčí: Jílek - Urban, Vaňkát
Žluté karty: Košút, Heča - Černý, Štípek, Čermák
Červená: 3 954
Hradec Králové: T. Koubek - Holeš, Rolko, Chleboun, P. Mareš - P. Černý - Štípek (71. Halilovič), Trubač (60. Vaněček), A. Čermák, Malinský (87. Shejbal) - P. Dvořák. Trenéři: Barborík a Pilný.
1. FC Slovácko: Heča - Kuncl, T. Rada, Košút, Šimko - Šumulikoski - Hlúpik, Kalouda, Trávník, Kerbr (56. Diviš) - Došek. Trenér: Habanec.

1. FC Slovácko - FC Hradec Králové 1:3 (0:1)
Odehráno: 19. 11. 2016 v Uherském Hradišti
Branky: 79. Zajíc z pen. - 31. Schwarz, 58. Malinský, 87. Janoušek
Rozhodčí: Jílek - Moláček, Dobrovolný
Žluté karty: Košút, Civič, Tetteh, Ťok - Martan
Diváci: 4 217
Hradec Králové: Ottmar - Holeš, Chleboun, Polom, Plašil - Malinský, Janoušek, P. Černý (70. Žondra), Schwarz, Vlkanova (80. M. Černý) - Martan (89. Pázler). Trenéři: Frimmel a Pilný.
1. FC Slovácko: Heča - Reinberk, Rada, Košút, Šimko (67. Tetteh) - Diviš (46. Hlúpik), Ťok, Havlík, Daníček, Civič - Koné (46. Zajíc). Trenér: Levý.