Zajímavá čísla
6 - Tolik branek vstřelili nejlepší střelci mužstva. Jaroslav Diviš se na Libora Doška dotáhl v posledním podzimním kole.
3 - Jméno Jaroslava Diviše figuruje i mezi autory nejvíce asistencí. Spolu s ním přihrál na tři góly i Marek Havlík.
1392 - Železným mužem týmu je záložník Marek Havlík, který vynechal jen 48 minut. O šest minut porazil Milana Heču.
22 - Alespoň na jednu minutu zasáhlo do šestnácti podzimních zápasů v dresu Slovácka dvaadvacet hráčů.
41+3 - Tolik karet (41 žlutých a tři červené) posbírali hráči Slovácka. V obou statistikách jim patří v lize druhé místo.
63 - Milan Heča nasbíral mezi ligovými gólmany nejvíce zákroků – 63. Rozdal rovněž nejvíce přihrávek – 627.

Mužstvo šlo do podzimu prakticky bez posil, spíš počítalo ztráty hráčů ze základní sestavy. Do Jablonce odešel Trávník, kousek vedle v Liberci hostoval Kerbr. Mimo hru byl dlouhodobě zraněný Kalouda, v průběhu podzimu se zranili Kuncl, Šimko a Břečka.

Náhrady? Žádná velká jména. Z dorostu povýšili Civič a talentovaný Sadílek, kteří se ukázali v solidním světle. Z hostování se vrátili Daníček a Hofmann, těsně před startem podzimu přišel z pražské Sparty obránce Chvátal.

Před jarní částí čeká mužstvo hodně práce. Zatímco v předchozích sezonách by bylo dvacet bodů solidním odrazovým můstkem, tentokrát tomu tak úplně není. Na „vině" je beznadějně poslední ostravský Baník, jehož body se rozpustily mezi další týmy. Na druhou sestupovou příčku tak mají modrobílí náskok pouze pěti bodů. Tradičních třicet bodů tak na záchranu pravděpodobně stačit nebude.

Parádní start vs. nepovedený závěr

Za umístění zhruba v polovině tabulky může mužstvo děkovat svému výbornému startu do soutěže. V prvních pěti zápasech třikrát vyhrálo a urvalo deset bodů. Solidní začátek zastínila dlouhá série pěti zápasů bez výhry v závěru podzimu, během které bralo Slovácko jediný bod. Čekalo se víc od zápasů v Brně a hlavně v Olomouci, z tohoto pohledu je počet bodů mírným zklamáním.

Očima Svatopluka Habance: „Máme za sebou opravdu zvláštní půlrok. Po výborném začátku přišla zranění, která svým elánem dočasně ‚zneviditelnili' mladíci. Ztráta Kaloudy se ale projevila na naší úderné síle. Úspěšný start namlsal nejen fanoušky, přišlo určité uspokojení a někteří hráči nepodávali výkony, na které mají."

Defenziva

Tady vězí největší problém Slovácka. Jedenatřicet inkasovaných branek je na podzim suverénně nejvíce za posledních pět let. Více gólů dostal jenom Baník, stejně jako Slovácko je na tom Jihlava. Už v průběhu jara mluvil trenér Habanec o posílení defenzivy. Přes zimu by to chtělo v obraně razantní změny, ne jenom kosmetické. Zajímavostí je, že v zápasech proti Slovácku se dvougólově „nastartovali" Fatai ze Sparty, Baroš z Mladé Boleslavi, brněnský Řezníček, olomoucký Malec a v posledním zápase Hora z Teplic.

Očima Svatopluka Habance„Výkony obrany, to je skupinová chyba od hlavního trenéra a ž po posledního hráče. Je ale potřeba říct, že k selhání systému často vedly neskutečné individuální chyby. Do obrany by aspoň jedna posila měla určitě přijít."

Ofenziva

Z šestnácti zápasů neskórovalo Slovácko pětkrát, logika je jasná: bez gólů se neboduje. Venku se útočníci neprosadili ve čtyřech případech, doma jen proti pražské Slavii. Z jednadvaceti branek vstřelila dvojice Diviš – Došek dvanáct, tedy větší polovinu. Náhrada za Libora Doška se zatím najít nepodařila, očekávaný útočník z Toga Francis Koné většinu podzimu promarodil. Doskakoval ve čtyřech zápasech, z odehraných 67 minut se nedají odvozovat žádné závěry.

Očima Svatopluka Habance„Jsem rád, že jsme si ověřili, že umíme nejen systém „Libor Došek", ale umíme být nebezpeční i jinak. Máme tedy dvě varianty, teď je na nás, abychom nalezli utkání, ve kterých hru na brejky zvolit. Abychom měli i variantu číslo tři, to by musel být Kone zdravý, což bohužel na podzim nebylo. Věřím, že absolvuje přípravu a bude na jaro nachystán v plné síle."

Co se podařilo:
 pět výher doma

Skvělá představení v prvním a posledním zápase podzimu. Zápasy s pražskou Duklou (4:3) a proti Teplicím (4:2) by byly ozdobou i daleko prestižnějších soutěží než je Synot liga. Slovácko udivovalo nevídanou bojovností, chutí poprat se o úspěšný výsledek. Dohromady to vedlo k obrovskému zlepšení bilance domácích zápasů. Oproti jarní části sezony, ve které Slovácko vyhrálo doma jediný zápas, mohla parta kolem Doška oslavovat se svými fanoušky celkem pětkrát.

Očima Svatopluka Habance„Tady se dají krásně použít slova Tomáše Pospíchala, že fotbal nemá logiku. Zatímco v minulé sezoně jsme toho doma moc nezískali, tak letos jsme s prakticky stejným mužstvem tento trend úplně otočili. S tím jsme samozřejmě spokojení, musíme ale pořád hledat nové impulsy k nabuzení týmu, abychom v tom pokračovali."

Co se nepodařilo: moravská derby

Do pozitiv se jistě směle může zařadit fakt, že Habancovi hoši dokázali jako jediní z celé ligy urvat bod na hřišti plzeňské Viktorky. Pak ještě přidali výhru v Jihlavě, jenže pak jako když utne. Na stadionech soupeřů to bylo jedno velké trápení, po Baníku jsou Došek a spol. venku nejhorším mužstvem. To navíc umocnila skutečnost, že modrobílí padli s moravskými rivaly v Brně, ve Zlíně i v Olomouci. Největší rozčarování zavládlo po zpackaném derby ve Zlíně. Ostře sledovaný zápas nevyšel herně ani výsledkově (1:2). Když jsme u negativ, musíme zmínit i vyřazení v domácím poháru od divizního Slavičína.

Očima Svatopluka Habance„Absolutně nedokáži popsat, proč došlo k takovému obratu a venku jsme najednou byli bezzubí. Naše výkony venku byly hrůzostrašné. V některých zápasech jsme zklamali celkově, chybělo nasazení, držení míče, střelba, zkrátka všechno. Nechci být alibista, proto říkám, že tam hrálo roli uspokojení, což bylo na hřišti vidět."

Podzim 1. FC Slovácko v posledních pěti letech

Rok Umístění výhry remízy prohry skóre body
2011 8. místo 7 2 7 16:18 23
2012 8. místo 5 5 6 21:20 20
2013 8. místo 5 4 7 26:28 19
2014 7. místo 6 3 7 24:21 21
2015 10. místo 6 2 8 21:31 20

Trenér si vychutná Arsenal, hráči proběhají Vánoce

Uherské Hradiště – Včera mužstvo absolvovalo výstupní testy v Olomouci, dnes hráči nastupují na dovolenou. Ani přes svátky ale nebudou moct úplně vypnout, na rozloučenou vyfasovali individuální tréninkové plány a sporttestery. „Zimní příprava bude extrémně krátká, protože začínáme už 13. února. Pouze šest týdnů je málo, nemůžeme si dovolit žádné zahálení," vysvětlil trenér Slovácka Svatopluk Habanec. Podle něj ale plán příliš nevybočuje z toho, na co jsou hráči zvyklí. „Ale úkolů tam přece jen mají o něco víc," pousmál se hradišťský lodivod.

Fotbalisté Slovácka se znovu sejdou 3. ledna. Přípravu na odvety začnou dalšími testy, pak se hned vydají do Uherského Brodu na kondiční soustředění. Následně se budou připravovat v domácích podmínkách, od 27. ledna do 6. února je pak čeká soustředění v Turecku. „Odehrajeme tam i generálku," prozradil Svatopluk Habanec.

On sám dnes odjíždí na krátkou dovolenou, odkud zamíří do Anglie. „Jedu na utkání Arsenal – Manchester City. Jedu tam i s mojima klukama (s dcerami – pozn, aut.), už se nemůžu dočkat," dodal dobře naložený kouč Slovácka. (ms)

Záložník 1. FC Slovácko Veliče Šumulikoski: Dvacet bodů je solidních, ale čekal jsem o čtyři víc

Veliče Šumulikoski neprožil úplně ideální podzimní část ligy. V úvodu sezony nastupoval pravidelně, ale ozvaly se bolesti zad, které ho ze zápasového rytmu vyřadily. Přestože vynechal tři duely, byl makedonský plejer jedním z tahounů Slovácka. V létě mu končí v klubu smlouva, existuje však možnost, že by skončil i dříve. Čtyřiatřicetiletý matador připustil, že v zimní přestávce bude kvůli zdravotním problémům zvažovat svoje další působení v profesionálním fotbale.

Už jste se rozhodl, jestli budete v klubu pokračovat i na jaře?

Mám smlouvu do léta. Momentálně je pauza, trochu si odpočinu a uvidíme, co naznačí moje tělo. Trénovat a hrát přes bolesti zad se nedá pořád. Při hře se na to snažím nemyslet, doufám, že do zimní přípravy naskočím.

Po podzimu jste na desátém místě se ziskem dvaceti bodů. Jste spokojený?

Myslím, že jo. S dvaceti body nemůžeme moc jásat, ale je to takový solidní základ do jarních odvet. Stejně mají ještě Jablonec a Příbram, mít lepší skóre, tak jsme mohli být v horní půlce tabulky.

Odpovídá postavení v tabulce síle a kvalitě mužstva?

Na jednu stranu odpovídá, na druhou stranu jsme mohli mít o čtyři, pět bodů víc. Měli jsme nastavenou nějakou koncepci, ale v několika zápasech jsme dostali hodně laciné góly, které všechno nabouraly. To ovlivnilo postavení v tabulce. Přišli mladí kluci z béčka a juniorky, kteří nemají moc zkušeností, měli jsme také hodně zraněných. Z tohoto pohledu byl podzim celkem slušný.

Hořela hlavně obrana. Jednatřicet inkasovaných branek je hodně…

To je pravda. Bohužel, měli jsme takové období, ve kterém jsme dostávali hodně laciné góly. Na tom musíme zapracovat, máme na to šest týdnů.

Který zápas byste na podzim označil jako nejlepší?

Bylo tam víc slušných zápasů, ale vybral bych asi poslední mač proti Teplicím. Po stránce agresivity, bojovnosti a touze po výhře bych ho hodnotil jako náš nejlepší.

Který se naopak povedl nejméně?

Derby ve Zlíně. Chtěli jsme tam hodně uspět, ale první poločas byl z naší strany tragický. Fotbal jsme začali hrát až ve druhé půlce, ale paradoxně v době našeho tlaku jsme dostali druhou branku. Ten zápas byl pro nás velkým poučením, na jaře musíme Zlínu porážku vrátit.

Více se čekalo i od zápasů v Brně a Olomouci. Také tam Slovácko prohrálo…

V Brně jsem nehrál kvůli zranění, v Olomouci jsem měl zase čtyři žluté. V obou zápasech mančaftu scházelo víc agresivity a touze po výhře. Navíc v Olomouci všechno ovlivnil gól soupeře, který padl už ve třetí minutě.

Jak jste se svými výkony spokojený vy osobně?

To ať zhodnotí někdo jiný. Já můžu jen říct, že všechno, co jsem odehrál, tak jsem se snažil odbojovat a hrát srdcem. Už nejsem nejmladší, mám zdravotní problémy a vždycky jsem si uvědomoval, že to může být můj poslední ligový zápas.

Pohled majitele klubu Zdeňka Zemka: Kouč Habanec svou pozici obhájil „Začátek sezóny byl z mého pohledu až nad očekávání dobrý. Po něm přišel u nás už možná tradiční podzimní pokles, ale uzavřený vydařeným zápasem s Teplicemi. Já osobně bych viděl na našem kontě raději třiadvacet bodů a klub na osmém místě, ale současný zisk a pozice nejsou těmto metám nijak vzdáleny.

Co mě mrzí a vadí, jsou už ty vzpomínané výkyvy, které ale nepostihují jen Slovácko, ale i další kluby. Důkazem toho jsou právě již zmíněné Teplice, které zakončily podzim pětizápasovou černou sérií. Přitom je to mužstvo, které se léta drží na výsluní ligy. Analýza a hledání příčin našich výpadků jsme nechali až na období po posledním zápase. Čeká nás jednání představenstva klubu a také schůzka s trenérem v příštím týdnu. Tam budeme hledat příčiny našich neúspěchů.

Je ale potřeba si objektivně uvědomit, že nás letos provázela řada zranění hlavně zkušených hráčů, namátkou vzpomenu Kaloudu, který patřil k oporám. Pro mě trošku nepochopitelně nám stagnuje či nefunguje obrana, respektive celá defenzívní činnost týmu. Branek jsme dostali skutečně hodně a v této statistice patříme k pěti nejhorším týmům.

Rezervy musíme hledat v první řadě v tréninkovém procesu, v přístupu k němu a v jeho efektivitě. Jsou to ale věci řešitelné, a přestože jarní část začne letos nezvykle brzy, už v polovině února, tak dokážeme mužstvo připravit tak, aby se v tabulce dostalo do první desítky.
Samotný závěr podzimu byl ve znamení spekulací nad pozicí trenéra Habance. Takové spekulace se objevují vždy, když se nějaký čas nedaří. Svatopluk Habanec ale poslední zápas s Teplicemi z lavičky vedl a dovedl jej k vítězství. Tím svoji pozici obhájil a sám tak uťal veškeré spekulace. Nadále má důvěru a tým bude připravovat na jarní boje. Věřím, že v jarní premiéře, která bude na domácím stadionu proti vedoucí Plzni, dokážeme odehrát důstojný zápas."