„Do utkání jdeme jako favorit, je ale potřeba si přiznat, že tyto zápasy moc neumíme. Musíme se dobře připravit a zlomit to," řekl trenér Slovácka Svatopluk Habanec.

1. FC SLOVÁCKO – BANÍK OSTRAVA

Dnes v 17.00 hodin

Rozhodčí: Jech – Hájek, Urban

Bilance: 26 zápasů – 8 výher, 6 remíz, 12 porážek, skóre 28:37

Kouč modrobílých má pro příznivce týmu jednu dobrou a jednu špatnou zprávu. Ta dobrá je, že proti Baníku může do základní sestavy nasadit uzdraveného kanonýra Libora Doška. Ta špatná hovoří o tom, že hradišťský stadion opět neuvidí v akci jedinou letní posilu mužstva Francise Koného.

„Je sice už zdravý a deset dnů trénuje, je ale otázka, jestli by jeho nasazení po tříměsíčním výpadku bylo přínosem. Rozhodl jsem se, že nebudeme riskovat a ještě týden počkáme," vysvětlil kouč Slovácka. V nominaci na utkání bude z podobných důvodů chybět i Jiří Valenta, jinak už jsou všichni marodi k dispozici, po disciplinárním trestu se vrací i Marián Kovář. „Musím říct, že se mi líbilo vybírat z širšího kádru," pousmál se Svatopluk Habanec.

Zda se mu povedlo vybrat ty správné vyvolené, budou moct fanoušci posoudit dnes odpoledne. Kouč očekává velmi těžký zápas. „Baník povzbudila výhra nad Olomoucí. Když se navíc podíváme na jejich kádr, tak si myslím, že měli získat daleko více bodů, než mají," zvedl varovný prst.

K výhře prý povede jen stoprocentně koncentrovaný výkon bez náznaku podcenění. „Musíme se vyvarovat hlavně zbytečných ztrát. Přechodová fáze je to, co soupeře zdobí nejvíc. Hráči jako Kukec, Azevedo, Narh či Červenka jsou velmi nebezpeční," upozornil lodivod Slovácka.

Ostravané cítí, že v Uherském Hradišti nebudou bez šance. Na zdejším stadionu jim to jde, třeba přesně před rokem zde zvítězili 2:1. Něco podobného by rádi zopakovali i tentokrát. Zdá se, že jim domácí styl Slovácka sedí. Před utkáním ale hovořil jejich trenér velmi opatrně.

„Hrají útočně, v jejich herním pojetí převládá ofenziva nad defenzivou. Slovácko už několik sezon dokazuje, že je v domácím prostředí velmi nebezpečný a silný soupeř, na jehož hřiště pojedeme s velkou pokorou," prohlásil Radomír Korytář, podle kterého si jeho svěřenci budou muset dát pozor na dobrou kombinační hru a akce z křídelních prostor.

Zároveň ale věří, že na jeho tým bude mít pozitivní první výhra sezony nad Olomoucí. „Budeme chtít navázat na náš výkon především z prvního poločasu. Moc si vážíme toho, že jsme předchozí ligové utkání vyhráli. Pro nás je každý bod hodně důležitý, i na Slovácku chceme podat takový týmový výkon, který nás může přivést k úspěchu," dodal Radomír Korytář.

CELKOVÁ LIGOVÁ BILANCE SLOVÁCKO – BANÍK OSTRAVA 2000–2016

Městský stadion Miroslava Valenty v Uherském Hradišti

Celková bilance: 26 zápasů – 8 výher, 6 remíz, 12 porážek, skóre 28:37

Domácí bilance: 13 zápasů – 5 výher, 3 remízy, 5 porážek, skóre 15:17

Nejčastější výsledky: 1:0, 2:0 a 2:1 (5×)

Nejvíc branek: Došek, Ivana, Kerbr, Košút a Polách 2 – Zd. Pospěch 5, Lukeš a Žůrek 3

Největší návštěva na Baník na Slovácku: 7.252 – 3. října 2009 (0:2, 1. liga)

Největší návštěva na Slovácko v Ostravě: 18 020 – 3. března 2004 (Baník-Slovácko 6:2, 1. liga)

Zajímavosti:

Slovácko sehrálo s Baníkem Ostrava v kalendářním roce 2011 celkem čtyři utkání. Dvě prvoligová a dvě v rámci 4. kola Českého poháru. Ani v jednom případě Slovácko neprohrálo, obdrželo pouze jednu branku. Jenže tato jediná branka však rozhodla o postupu Baníku do čtvrtfinále pohárové soutěže.

Stejnou porci zápasů si přichystal los i v roce 2014. Dva ligové zápasy vyhrály vždy hostující týmy a to brankami v úplném závěru. Dvě pohárové bitvy v osmifinále přinesly shodné nerozhodné výsledky 1:1 a tak o postupujícím rozhodl penaltový rozstřel. Ten na domácím hřišti lépe zvládlo Slovácko a vyhrálo jej v poměru 4:3.

Na podzim 24. září 2011 dokázalo Slovácko vůbec poprvé zvítězit na slezské půdě na Bazalech a to brankou Košúta v 82. minutě. Podruhé se to podařilo v jarním duelu roku 2014, když Kerbr vstřelil branku z přímého kopu v nastaveném čase. Také na třetí výhře v Ostravě 18. dubna 2015 se podílel Milan Kerbr. V 50. minutě uzavřel skóre na 0:2, když první branku Slovácka vstřelil Jiří Valenta v 35. minutě.

V období od 2. října 2010 do 17. listopadu 2012 Slovácko neinkasovalo s Baníkem celkem 356 minut. Tuto sérii zrušil v 69. minutě domácí hráč Majtán. Naopak negativní nejdelší série Slovácka v neskórování do sítě Baníku dělá 268 minut z období 21. 8. 2006 až 10. 4. 2010. V posledních osmi ligových duelech se Slovácku dařilo a vždy si připsalo proti Baníku aspoň jeden vstřelený gól. Naopak Baník se ve stejném období střelecky hledal a branky vstřelil jen ve třech zápasech, kdy mu však vynesly dvě výhry a jednu plichtu.

Baník v období 9. 8. 2003 až 23. 4. 2011 ani jednou se Slováckem neprohrál. Bilance těchto devíti duelů, pro Slovácko černého období, byla 0–3–6 6:14. Naopak posledních osm ligových duelů Slovácku vyšlo, prohrálo s Baníkem jen dvakrát.

10. dubna 2010 vstřelil Martin Kuncl již ve 2. minutě branku, která je třetí nejrychleji vstřelenou brankou v prvoligové historii Slovácka. Přesto nestačila na bodový zisk, protože Slovácko nakonec prohrálo na Bazalech 2:3.

Ve vzájemných duelech byli čtyři hráči Slovácka vyloučeni, byli to Rada, Švejnoha, Košút a Volešák. Jenže Ladislavu Volešákovi se to podařilo hned dvakrát. V obou případech to bylo v rozmezí 76. – 79. minuty. V posledních čtyřech domácích duelech (jaro 2012 až podzim 2014) se odehrály tři vyloučení, dvakrát Volešáka a naposledy Rady.

Návštěva 18 020 diváků v zápase odehraného 3. března 2004 v Ostravě je historicky nejvyšší počet diváků, který kdy shlédl zápas Slovácka v 1. lize.

Ještě jednou duel z března 2004. V tomto zápase padlo osm branek, což se nikdy předtím a ani potom, v zápase Slovácka nestalo. Je zajímavé, že na jaře 2004 odehrál tehdejší Synot další dva duely, kde padlo větší množství branek a to po šesti v Liberci 3:3 a doma se Slavií 4:2, takže celkem úrodné období.

Slovácko vstřelilo Baníku 28 branek, 13 v prvním poločase a 15 ve druhé půli. Nejvíc jich bylo vstřeleno v první třetině druhého poločasu (46–60. minutě) a to celkem osm branek. Naopak Slovácko obdrželo celkem 37 branek od hráčů Baníku, v první půlce zápasu 14 a po přestávce 23. V jednotlivých třetinách poločasů se nejvíc tahal míč ze sítě Slovácka v časovém úseku 76–90. minuta, kdy obdrželo jedenáct branek. Z toho v poslední minutě a v nastaveném čase téměř polovinu (pět gólů).