Pokud jeho svěřenci zvládnou zápas podle představ, učiní tak zřejmě rozhodující krok k záchraně v Gambrinus lize a ve zbývající třetině soutěže se budou moct soustředit na útok na vyšší příčky.

1. FC SLOVÁCKO – BOHEMIANS 1905

Dnes v 17 hodin

Bilance v lize: 13 zápasů – 5 výher, 5 remíz, 3 porážky, skóre 18:15

Přestože modrobílí berou z dnešního utkání jen plný počet bodů, uvědomují si, že k nim povede trnitá cesta. „Očekávám bojovné utkání, protože oběma týmům jde o hodně. Nám o to, dostat se do klidnějších vod, Bohemka pak hraje prakticky o přežití," říká trenér Slovácka.

Klokani jsou skutečně ve svízelné situaci. V úvodních dvou jarních kolech totiž nezískali ani bod a marně vyhlíží posun z posledního místa tabulky. „Situace už začíná být vážná, proto je naším cílem na Slovácku bodovat. Uděláme všechno proto, abychom neodjeli s prázdnou," nechal se slyšet kouč Bohemky Jozef Weber.

Přestože předpokládá fyzicky náročné utkání, nemyslí si domácí lodivod, že by klokani sázeli pouze na pověstnou bojovnost a nasazení. „To byla její dřívější tvář. Trenér Weber se snaží současnému kádru vtisknout také fotbalovou tvář a postupně se mu to daří. V současné době už to není ta Bohemka, která jenom ukrutně dřela, jako tomu bylo v dobách Hartiga," poznamenal Svatopluk Habanec.

Zároveň vyjmenoval několik hráčů, na které si jeho svěřenci budu muset dát pozor. „V obraně je ostřílený Brabec, vpředu jsou to zase velezkušený útočník Lietava s rychlostním typem Horou. Tato trojice bude určitě nejnebezpečnější. Věřím, že předvedeme výkon podobný tomu s Jabloncem. Chceme mermomocí vyhrát, uděláme všechno pro to, aby klokani i potřetí v řadě zůstali bez bodů," dodal trenér Slovácka.

Ten musel před sobotním duelem řešit jednu nepříjemnost. V závěrečných vteřinách utkání v Mladé Boleslavi totiž viděl čtvrtou žlutou kartu Tomáš Rada a proti Bohemians tak bude kvůli automatickému trestu chybět. „Budeme to řešit pokutou, protože takto zkušený hráč moc dobře ví, že za stavu 2:0 v samém závěru nemůže dostat takovou kartu. A jestli tam kecal, nebo nekecal, mě vůbec nezajímá," zlobí se kouč ještě teď.

Jakou náhradu zvolí, to Svatopluk Habanec neprozradil. „Do stoperské dvojice máme Košúta, Trousila a Mezlíka, dva z nich nastoupí," řekl pouze. Tomáš Košút podává stabilní výkony, ten na hřišti jistojistě chybět nebude. Kdo však zaujme uvolněné místo vedle něj, se můžeme jen dohadovat. Pravděpodobněji se jeví varianta s Janem Trousilem, s nímž by se vedle důrazu v obraně zároveň zvýšila i úderná síla mužstva při útočných standardkách. Na druhu stranu Radek Mezlík by s lepší rozehrávkou lépe zapadal do stylu, kterým mužstvo hraje.

Vedle Rady bude opět chybět zraněný gólman Dušan Melichárek a dlouhodobí marodi Filip Hlůpik s Matějem Biolkem. Na druhé straně bude trenér Weber postrádat vykartovaného Václava Kalinu.

Statistika vzájemných prvoligových utkání mezi Slováckem a Bohemians 1905

Celková bilance: 13 zápasů – 5 výher, 5 remíz, 3 porážky, skóre 18:15.

Slovácko s Bohemkou doma: 6 zápasů – 3 výhry, 2 remízy, 1 prohra, 11:8.

Nejčastější výsledky: 1:1 (4×), 3:1 (3×), 2:1 a 1:0 (2×). Nejvíce branek: Kowalík 5, Došek 3, Kordula a Malár 2 – Bartek, Hartig, Kisel a Štohanzl 2. Největší návštěva na Bohemians na Slovácku: 5.492 – 17. dubna 2010 (1. liga, 1:1).

Zajímavosti:

Poslední domácí vzájemný duel 10. března 2012 byl prvním zápasem trenéra Jozefa Webera na lavičce Klokanů., když vystřídal odvolaného kouče Medynského. Zápas vyhrálo Slovácko 3:2. Přestože Bohemians v té sezoně sestoupili, trenér Weber zůstal a s mužstvem se opět vrátil do nejvyšší soutěže.

Lukáš Hartig se dokázal trefit do sítě Slovácka dvakrát a tyto dvě trefy dělí téměř deset let. Nejprve skóroval 27. srpna 2000 (1:1). Druhou branku přidal 7. srpna 2010 a byla to branka vítězná. Hrálo se v Edenu a Bohemians vyhráli 1:0.

Hartiga může ve vzájemných zápasech překonat slovácký Veliče Šumulikoski. Pokud by vstřelil v sobotu 8. 3. 2013 branku, pak by oba jeho střelecké zásahy do sítě klokanů dělilo 10 let, 9 měsíců a 7 dnů. Jeho první branka pomohla 1. 6. 2003 tehdejšímu Synotu k výhře 2:1.

V sezoně 2008/09 se oba kluby potkaly ve druhé lize. Bohemka ji vyhrála a v obou vzájemných zápasech neinkasovala ani jednu branku. Naopak Škoda dal dvě a jednu přidal Ibragimov. Za výhry 2:0 v Hradišti a 1:0 v Praze bral pražský klub šest bodů. Jarní duel hraný 9. května 2009 sledovala nejvyšší návštěva ve vzájemných zápasech. V Dolíčku se sešlo celkem 8094 fanoušků, kteří slavili postup svého týmu do 1. ligy.

Hráči Bohemians nikdy nezahrávali proti Slovácku pokutový kop. Naopak Slovácko mělo tuto výhodu hned ve čtyřech případech a ve všech bylo úspěšné. Dvakrát proměnil penaltu Kowalík, jednou Malár a Došek. Na vlastní branky je historická statistika 1:1. Za Slovácko si dal vlastence Meduna (1. 6. 2003) a za Bohemians skóroval do vlastní sítě Žižka (10. 3. 2012).

Nejdelší série Slovácka bez vstřelené branky byla od 17. 4. 2010 do 26. 2. 2011 a trvala celkem 224 minut. Naopak čisté konto se slováckému týmu podařilo držet 191 minut v období 1.6 . 2003 až do 17. 4. 2010.

Slovácko dokázalo s Bohemians vyhrát dva venkovní zápasy. Ten první se ovšem hrál na neutrálním hřišti v Pardubicích 1. 6. 2003, protože Bohemians měli zavřený stadion za inzultaci rozhodčího fanouškem v utkání se Spartou Praha. Druhý vítězný duel se povedl už v Dolíčku, a to 18. 10. 2009…

Michal Kordula dal ve své kariéře celkem čtyři prvoligové branky. Jednu v dresu Jablonce a tři za Slovácko. Přitom hned dvě byly do sítě Bohemians. Jedna rozhodla o výhře v Praze 1:0 a druhá jen zmírnila domácí prohru 1:3.