„Přestože Liberec patří mezi ligovou špičku, tak si myslím, že není žádný důvod být vyplašení, nebo dokonce mít strach," říká trenér Slovácka Svatopluk Habanec, jehož tým půjde do souboje povzbuzený dvěma výhrami v řadě.

LIBEREC – 1. FC SLOVÁCKO

Neděle v 15 hodin

Rozhodčí: Královec – Mokrusch, Pilný

Bilance: 27 zápasů – 16 výher, 8 remíz, 3 porážky, skóre 48:30

I když se před utkáním s Jihlavou spekulovalo, že Libor Došek nebude moct nastoupit, dvoumetrový kanonýr si svůj start i přes bolest prosadil. Tentokrát už se však jeho spoluhráči budou muset obejít bez něj.

„Trhlina v kotníku se mu pořád otvírá, asi tomu dáme klid. Definitivně se rozhodneme až den před zápasem, ale zřejmě s námi do Liberce vůbec neodcestuje," prozradil kouč Slovácka, který bude postrádat i krajního obránce či záložníka Juraje Chvátala, „Při utkání béčka špatně dopadl a má odraženou patu. Čeká ho až třítýdenní pauza," dodal Svatopluk Habanec.

Zmíněná dvojice se tak přidala k dalším marodům. Z nich má nejblíže k návratu na hřiště Jiří Valenta, který už s mužstvem naplno trénuje a příští týden by mohl usednout alespoň na lavičku náhradníků. „Jarda Diviš musí mít aspoň ještě týden absolutní klid. Lékaři totiž u něj objevili tři věci – streptokoka, bakterii plus už zmiňovaný ekzém," vysvětlil hradišťský lodivod. Do tréninkového procesu už se po operaci menisku s omezenou zátěží zapojuje i Filip Hlúpik. Luboš Kalouda zřejmě bude v plné síle k dispozici nejdříve začátkem dubna.

I přes prořídlé řady Svatopluk Habanec svému týmu věří. Nic na tom nemění ani skutečnost, že jeho předchozí dvě výhry byly z kategorie šťastných. „Musím říct, že proti Jihlavě byla na hráčích vidět taková ta tíha odpovědnosti, neodehráli jsme krásný zápas. Jasně, každý by chtěl hrát hezky a ještě k tomu vyhrávat, ale na druhou stranu, máme šestadvacet bodů a ty už nám nikdo nevezme," poznamenal slovácký kouč, který doufá, že jeho svěřenci na severu Čech předvedou lepší fotbal.

„Byl bych rád, aby se ukázalo, že můžeme hrát uvolněněji. Ale ne ledabyle," dodal jedním dechem, aby si hráči náhodou oba pojmy nezaměnili. „I když Liberec podle mě patří mezi tři nejlepší týmy u nás, nemáme se čeho bát. Neexistuje žádný důvod být vyplašení," zdůraznil Svatopluk Habanec.

Na druhou stranu, v minulých sezonách se s železnou pravidelností opakovalo, že jakmile měli modrobílí trochu nahrané, ihned odevzdávali body jako na běžícím pásu. Porážku u Nisy, kde v dosavadních třinácti zápasech ještě nikdy nezvítězili, by jim vyčítal jen málokdo, přesto by bylo velmi příjemné tuto „tradici" přerušit.

„Měnit určité mýty, vzorečky, historii je hezké. I kdybychom si odvezli bod, byla by to velká paráda," zasní se trenér Slovácka, který věří, že hráči zápas neodevzdají bez boje. „Mladí hráči mají sklony podlehnout určité lehkovážnosti. V kabině to ale hlídají starší kluci, už jsem tam zaslechl něco o usínání na vavřínech," naznačil Svatopluk Habanec, že hráči výkyvy ve výsledcích vnímají.

Z Liberce ovšem jde strach. Výbornou formu naposledy potvrdil ve čtvrtek v podvečer, kdy v pohárovém utkání porazil pražskou Spartu. Kouč Slovácka zápas pozorně sledoval a podle jeho slov Slovan zvítězil naprosto zaslouženě.

Nedělní soupeř Slovácka přitom v zimní pauze přišel o dva klíčové hráče Pavelku se Šuralem. „Co jsem měl možnost vidět, tak je až s podivem, že jim to vůbec neublížilo. Díry smysluplně zacelili a šlapou dál," ocenil Svatopluk Habanec. Líbí se mu obrovská chuť, s jakou se Bakoš a spol. vrhají do útoku. „Je tam spousta presinku, centrů, většina útoků jde přes jejich rychlé strany. Největší pozornost samozřejmě musíme věnovat Bakošovi, který má formu. Když ale nastoupí, jsou nebezpeční i Rabušic a Luckassen," přidává stručnou vizitku soupeře.

Jaký recept na úspěch tedy použije? „Bylo by fajn dostat se do vedení. Možná nás podcení, pak bychom je mohli potrápit," naznačil trenér Slovácka, že se možná bude řídit heslem nejlepší obrana je útok.

V týdnu si dlouze povídal s Milanem Kerbrem, který na podzim právě v Liberci hostoval. „Měl zajímavé postřehy, bylo to rozhodně přínosné. O čem konkrétně jsme se ale bavili, to neprozradím," pousmál se Svatopluk Habanec.

CELKOVÁ LIGOVÁ BILANCE SLOVÁCKO vs. SLOVAN LIBEREC 2000–2016

Celková bilance: 27 zápasů 3 – 8 – 16 30 : 48

Domácí statistika: 14 zápasů 3 – 3 – 8 17 : 23

Venkovní statistika: 13 zápasů 0 – 5 – 8 13 : 25

Nejčastější výsledky: 2:1 (7×), 0:1 a 1:1 (3×)

Nejvíc branek za Slovácko: 4 – Došek, 2 – Ivana, Kopačka, Kerbr, Kowalík, Nezmar a J. Valenta

Nejvíc branek za Liberec: 4 – Štajner, 3 – Delarge a Nezmar

Největší návštěva na Slovácku: 5.884 – 12. září 2015 (Slovácko – Liberec 1:2)

Největší návštěva v Liberci: 7.500 – 10. srpna 2002 (Liberec – Slovácko 2:0)

Zajímavosti:

Slovan Liberec je nejméně neoblíbeným soupeřem, protože ho Slovácko dokázalo v 27 zápasech porazit jen v roce 2003, ale to hned dvakrát a pak až po dlouhých deseti letech 19. října 2013 vysoko 4:2. Premiérová výhra se odehrála 16. února 2003 na Širůchu (3:1) a druhá výhra v poměru 2:1 byla dosažena 25. října 2003 již na novém stadionu v Uherském Hradišti. Bylo to teprve druhé ligové utkání na tomto slováckém stánku od jeho otevření.

Období od poslední výhry v říjnu 2003 nad Libercem bylo nejdelší období ze vzájemných zápasů s tradičními ligovými soupeři. Tato neúspěšná série trvala 15 ligových utkání a skončila v říjnu 2013. V tomto období, bylo sehráno i semifinále poháru s výsledkem 2:2. Ovšem v tomto případě bylo Slovácko na půdě Liberce nakonec šťastnější, když vyhrálo na penalty a postoupilo do finále.

Liberecký stadion U Nisy je spolu s pražskou Letnou jediným stadiónem, kde se Slovácku nikdy nepodařilo zvítězit. V této statistice jsou započítány duely s týmy, se kterými sehrálo Slovácko aspoň tři venkovní duely.

Slovácko bylo blízko k první výhře v Liberci 18. října 2014, kdy vedlo 2:0 brankami Šumulikoskiho a Kaloudy. Domácí snížili v 67. Delargem a v 71. minutě srovnal Pavelka na konečných 2:2.

Všechny první čtyři ligové branky do sítě Slovanu Liberec padly z pokutových kopů, první dvě proměnil útočník Kowalík a další dvě obránce Kopačka. První tři byly nařízeny v sezóně 2000–01.

Nejvíc branek v jednom utkání padlo 26. dubna 2004 a to šest (3:3) a stejný počet I 19. října 2013 (4:2). Slovan Liberec vyšel střelecky naprázdno ve všech 23 vzájemných zápasech jen dvakrát. Nejprve 3. dubna 2010 a pak v zápase odhraném 4. května 2012. Obě utkání skončila výsledkem 0:0.

Nejdelší střeleckou pauzu mělo Slovácko v období 7. dubna 2007 až 31. října 2011, kdy pauza trvala 399 minut. Tuto nelichotivou šňůru mohl přetrhnout v říjnu 2010 Švancara, ale v domácím zápase neproměnil v poslední minutě penaltu. Slovácko vstřelilo pouhé čtyři branky v posledních deseti ligových zápasech se Slovanem Liberec.

Jan Nezmar vstřelil celkem pět branek, tři do sítě Slovácka a dvě do branky Liberce. Dalším střelcem do obou sítí je liberecký David Pavelka. Ten se nejprve trefil do sítě Liberce 31. října 2011, ale Slovácko stejně prohrálo 1:2. Další jeho střelecký úspěch byl 11. května 2013, kdy tentokráte pokořil Melichárka a Slovan opět vyhrál v Uherském Hradišti, tentokráte 0:3. Pavelka se trefil i v říjnu 2014, když srovnal stav na konečných 2:2.

Téměř 11 let trvalo Jiřímu Štajnerovi, než se opět v dresu Slovanu trefil do sítě Slovácka. Jeho třetí branka do sítě tehdejšího Synotu padla 2. prosince 2001 a ta čtvrtá v pořadí až 5. listopadu 2012.

Slovan Liberec dokázal třikrát vstřelit vítěznou branku v poslední minutě nebo v nastaveném čase, hned dvakrát takto vezl tři body ze Slovácka.

Libor Došek je nejlepším střelcem Slovácka s tímto severočeským soupeřem. Na podzim 2013 vstřelil dvě branky a ta druhá byla jeho 100. ligovou brankou, takže vstoupil do uznávaného Klubu ligových kanonýrů.

V posledních sedmi zápasech vstřelil Liberec Slovácku 17 branek, vždy nejméně dvě v jednom zápase. Průměr se tak vyšplhal na 2,43 branky na zápas. Nejvíc jich vstřelil Delarge (3) a Pavelka (2).