I přes dvě prohry v řadě jsou jeho svěřenci přesně v polovině tabulky a daleko od záchranářských starostí. I méně pozorný divák si musel všimnout, že herní projev mužstva šel od podzimu rapidně nahoru. „Troufnu si říct, že jsme se zvedli, to určitě. Napovídají tomu výsledky a ukazují to i statistiky," ohlíží se za první polovinou jarní části Gambrinus ligy kouč Slovácka.

Už jste pustil Spartu z hlavy, nebo vás ještě štve neodpískaná penalta?

Znovu jsem se na ten pokutový kop díval. Měl být opravdu nařízený. Sledoval jsem rozhodčího, on se bohužel díval někde mezi branku a nabíhající hráče. Zeď vůbec nesledoval. Osobně si myslím, že kdyby pozoroval zeď, tak by celou situaci vyhodnotil jinak. Už nemá cenu se k tomu vracet, prostě to nepískl. Mrzí to, sehráli jsme vyrovnanou partii a remízu jsme si zasloužili. Na druhou stranu je Sparta ve fotbalovém umění na jednotlivých postech o kousek dál. Nehodnotím ten zápas negativně, jen mě štve, že jsme ztratili všechny body.

Asi i kvůli rekordní návštěvě, že?

Přesně tak. Jsem rád, že se nám povedlo mít na Spartu přes sedm tisíc diváků – to je paráda. Přál bych si, aby chodili pořád. Abycom tomu pomohli, je teď potřeba ze dvou zápasů venku přivézt nějaké body.

Na rozdíl od předchozích zápasů proti Spartě, ve kterých jste dostali čtyři branky, bylo poslední utkání vyrovnané. Ukazuje to, že kvalita vaší hry jde kupředu?

Pevně doufám, že to tak je. Naše náročnost na hráče musí být pořád velká, abychom se dokázali udržet v okolí středu tabulky. Troufnu si říct, že za tři čtvrtě roku jsme se herně zvedli, to určitě. Napovídají tomu výsledky a ukazují to i statistiky.

Jste přesně v polovině tabulky, o záchraně se asi bavit nebudeme. Jste spokojený, nebo by vaše spokojenost byla cestou k záhubě?

Je to, jak říkáte. Máme pořád nějakým způsobem zdvižený varovný prst. Kdyby se nám nepovedlo bodovat na Baníku, tak už je rozdíl jenom sedm bodů. Zase bych ale nechtěl říkat, že ještě nejsme zachránění. Na jaře nás potkala v pěti zápasech slušná forma, a i když jsme teď dvakrát prohráli, tak bych nechtěl, aby se ztratila. Můžeme si vykládat, že proti Spartě to bylo dobré, ale v konečném účtování jsme dvakrát za sebou prohráli. K dobrému výkonu je potřeba i bodový zisk.

Na jaře mužstvo zklamalo jenom v Příbrami. Vyčítáte hráčům ten zápas?

Nezvládli jsme ten zápas z hlediska nasazení. To byla kaňka jara.

Zítra vás čeká Baník, který bude hrát o holé přežití. Bude situace pro vás složitější?

Podobné zápasy jsme odehráli doma s Brnem a Bohemians, víme, co nás čeká. Nechci, abychom tam odehráli jenom fotbálek. V první řadě čekáme od domácích enormní nasazení a tvrdost. V tom se musíme Baníku vyrovnat. Když jsem viděl naše kontakty se Spartou, tam jsme se s ní nevyrovnali, to už se nesmí opakovat.

Do konce ligy schází sedm kol. Už máte vyhlédnuté posily na novou sezonu?

Někteří hráči jsou u nás na hostování a někteří mají různé úmysly. Sondujeme, co máme v kabině. Duben je termín, kdy se připravuje letní soustředění, zápasy a v plánu je i turnaj v Boršicích. Měla by přijet Olomouc, Trenčín a v jednání je ještě Žilina.

Konkrétní jméno, které byste rád viděl v létě ve Slovácku, ještě v hlavě nemáte?

Nemám. Pozorujeme širší spektrum hráčů. Co si budeme povídat, hroťák je tady potřeba. Libor Došek má občas zdravotní problémy a potřebuje ulevit. Možná i to je náš hlavní bod, sehnat hrotového útočníka podobného typu. V létě přijdou do přípravy nejen hráči z juniorky, ale i Filip Hlúpik, který určitě dostane nový impuls.

Hlásí se vám do Slovácka hráči sami?

Dneska je nespočet licencovaných a nelicencovaných manažerů, kteří nabízí různé hráče. Je potřeba tyhle věci strašně moc ověřovat. Zrovna v tomto období je prostor sledovat naši a slovenskou první a druhou ligu. Je vhodné na nějakou dobu odjet i někam jinam, mám na mysli Srbsko nebo Makedonii. V našich podmínkách není možné koupit hráče za šest až osm milionů. Možná se vydáme někam na pozorování. Různá videa z internetu jsou podbarvena krásnou hudbou, myslíte, že je to Messi a on má o tři centimetry kratší nohu. Je potřeba vidět kluka osobně.

Pojďme k samotným hráčům. Tomáš Košút má smlouvu jenom do zimy. Jsou určité signály, že chce v klubu skončit už v létě?

On se netají, že má větší ambice, ale ty ambice musí být provázány tím, aby na stole ležela nějaká nabídka. Za tu dobu, co jsem ve Slovácku, tady žádná neležela.

Gólman Dušan Melichárek chytal po zranění v pondělí za juniorku. Bude připravený na Baník v pozici jedničky?

Dva měsíce nehrál, je po zranění, musí do sebe dostat zápasový rytmus. Není možné do toho skočit okamžitě. Na rovinu říkám, že Milan Heča má formu a není potřeba to momentálně měnit.

Ještě před nedávnem opora obrany Jan Trousil nebývá ani na lavičce a většinou nastupuje za béčko. Jaká je jeho pozice?

Je to čtvrtý stoper. Kdyby se něco přihodilo, tak Honza bude připravený.

V létě budete ve Slovácku dva roky. Už jste v Uherském Hradišti doma?

Myslím, že docela jo. Tím, že jsem rozvedený a dcery, které za mnou pravidelně jezdí na zápasy, mám na severu Čech a tátu v Brně, tak můj domov je momentálně tady. Nedokážu si představit, kde bych bydlel, kdyby mě Slovácko vyhodilo. Asi u táty.