Pod jeho vedením mužstvo prohrálo jediné utkání. V posledním zápase nestačili na silný Jablonec, kterému podlehli nejtěsnějším možným rozdílem 0:1. To byl také důvod ke změně oblečení u kouče Slovácka. Všechny dosavadní zápasy totiž vedl mužstvo ve stejné košili.

Trenére, jste pověrčivý?

Myslíte tu košili, že? Už letěla do koše. V Plzni bude jiná.

Bylo pravidlem i ve vašich předchozích angažmá, že jste neměnil vítězné zvyky?

Bylo. Pocházím z Horních Heršpic, to je část Brna. Když jsem trénoval v Ústí, tak jsme snad deset zápasů v druhé lize neprohráli. Tam jsem měl pod košilí ještě tričko s nápisem Lokomotiva Horní Heršpice.

Na Slovácku jste neměl po košilí nic?

Tady ne. Jsou taková pravidla, že po vyhraném zápase děláme pořád stejnou rozcvičku. Musím říct, že nějaká menší pověrčivost u mě je, ale nebral bych to jako nejdůležitější věc.

Po polovině podzimu jste na devátém místě tabulky. Jste spokojený?

Pokud bychom udělali bod s Jabloncem, byla by spokojenost hned ze dvou důvodů. První důvod byl ten, že jsme na tu remízu měli. Druhý je, že jsme přerušili sérii čtyř zápasů bez prohry. Na druhou stranu, kdybych řekl, že získáme z posledních čtyř kol devět bodů, tak by si asi každý klepal na čelo.

Máte nějakou představu s jakým umístěním budete po podzimu spokojený?

Bodový plán žádný nemám, ale buďme soudní a přistupujme ke každému zápasu s pokorou.

Pořád vycházíme z toho, že prvořadá věc je záchrana Slovácka v lize. To je také úkol, před který jsem tady byl postavený, ale naše cíle by měly být trochu vyšší. Myslím si, že mužstvo má na příčky kolem desátého místa. Nechceme hrát ve stresu, abychom nebyli po ztrátě jednoho zápasu namočení v boji o záchranu.

Konkrétní bodový plán tedy nemáte?

Jednoduše řečeno, když budeme mít po podzimu dvacet bodů, tak to bude asi to optimum. Když bude jednadvacet, dvaadvacet, tak to bude dobré.

Ve všech zápasech pod vaším vedením mužstvo obstálo, takže nemáte ani důvod zasahovat do sestavy…

Vždycky je nějaký důvod, ať je to soupeř, zranění nebo žluté karty. To jsou tři věci, které by mohly změnit sestavu. Proti Plzni dojde asi ke dvou změnám, je vykartovaný Kubáň a možná ještě sáhnu k druhé změně. Tu si zatím nechám pro sebe.

Jako největší posila Slovácka přišel v létě Jan Martykán, kterého jste trénoval v Ústí nad Labem. Pod vaším vedením zatím moc šancí nedostává. Proč nehraje?

Z jednoho prostého důvodu. Momentálně jsou na tom ostatní hráči výkonnostně lépe. To je první věc, druhá věc je ta, že Honza Martykán byl tři týdny zraněný. Po těch úspěšných zápasech nejde přemýšlet jenom nad Martykánem, se kterým jsem strávil snad deset let, od juniorky Teplic až po Ústí.

Další hráči jako Trávník, Jeleček nebo Franta také nedostávají tolik příležitostí jako za trenéra Soukupa. Je pro ně kabina áčka uzavřená? Sledujete tyto fotbalisty v béčku?

Určitě je sleduji. Chodím na béčko a jsem tak trochu spolu zodpovědný za výkony všech tří našich mužstev. Garantem tréninků a přípravy béčka je Honza Palinek, se kterým jsem prakticky v každodenním spojení.

Mají tedy tito mladí hráči šanci dostat se do prvoligového kádru?

K těm hráčům, co jste jmenoval, bych chtěl říct jednu věc. Když jsem přišel na Slovácko, tak mě počet fotbalistů v prvoligové kabině malinko vyděsil. Ne, že bych se k některým zachoval ošklivě, ale myslím si, že do kabiny a do užšího kádru se musí hráč dostat po nějakých stupních. Proto ta kabina nemá v současnosti tak široký obraz. Sledujeme všechny kluky a chceme, aby se dostali do kabiny spíš natrvalo a ne aby tam chvilku byli a chvilku zase ne. To si myslím, že není správné.

Fanoušci 1. FC Slovácko.

Jak to vypadá po zdravotní stránce s Kordulou, Košútem a Fujerikem, kteří nenastupují kvůli zranění?

U Korduly to vidím na absenci do konce podzimu. Marodí se zády, což je dlouhodobější záležitost. Košút měl zánět lýtka, momentálně sundal sádru a tento týden už začal trénovat. Teď absolvuje zhruba čtrnáctidenní cyklus, aby se rozehrál v béčku. Fujerik byl na začátkem týdne na artroskopii kolena, výsledky zatím nemáme.

V neděli vás čeká Viktorka Plzeň. Bude to pro Slovácko nejtěžší zápas podzimu?

Všichni vidíme, že Plzeň už dlouhodobě hraje trochu jiný fotbal než ostatní ligová mužstva. Samozřejmě, že mají určité výkyvy, ale co předvádí pod panem Vrbou za poslední tři roky, to smekám klobouk. Na Plzeň mám docela jednu úsměvnou vzpomínku.

Sem s ní, povídejte.

Když jsem dělal asistenta v Teplicích, hrával tam Pavel Horváth. Znám ho jako jednoho z největších šprýmařů ligy. V době mého působení v Ústí jsme hráli v Plzni, tehdy jsem přijel na zápas autem, po poločase jsme prohrávali 4:0, nakonec jsme dostali sedmičku a hlasatel hlásil, že moje auto zaparkované u stadionu bylo nabouráno. U auta jsem zjistil, že autobus plzeňských fotbalistů mně štrejchnul blatník. Tehdy za mnou přišel Pavel Horváth a říká: Kur.. Svaťo, my vám dáme sedmičku, nabouráme ti auto a to jsem ještě nehrál naplno.

Jako trenér Ústí jste neměl s Plzní moc příznivou bilanci, že?

To ne, doma jsme prohráli 0:5, takže mám na Plzeň velice špatné vzpomínky. Chtěli jsme hrát otevřený fotbal a musím říct, že s Plzní to moc nejde. Bylo to trochu poučení do budoucna. Určitě bychom nechtěli hrát v neděli nějaký hurá systém, to by bylo asi smrtící. Musíme se připravit tak, abychom měli po zápase dobrý pocit z toho, co jsme tam předvedli za výkon. Každý bod z Plzně bude nad plán.

V Uherské Hradišti jste zhruba šest týdnů. Překvapilo vás něco?

Jsem vyřízený z mého bezvadného přijetí fanoušky Slovácka. Nevím, co bylo až takovou příčinou, možná ty výsledky. Ne spíš určitě. Co tady dokázal předvést fanouškovský kotel…

Myslíte vyvolávání vašeho jména během zápasů a transparent s přáním k vašim narozeninám?

Jo, myslím ten transparent. Co dokáží ty lidi, je neskutečné. Měl jsem na dvou zápasech děti, tátu a ségru. Ti z toho byli citově úplně vyřízení. Tímto se musím trošku omluvit fanouškům, že jsem proti Jablonci asi ve 43. minutě měl zamávat, ale soupeř měl zrovna v držení balon. To by nebylo moc dobré, abych mával ke kotli a Jablonec se zrovna hrnul na naši branku. Je neuvěřitelné, co tady momentálně prožívám. Dostávám neskutečné množství dárků v podobě slivovice, burčáku a uzeného. Jestli to tak bude pokračovat, budu za chvilku vypadat jako koule.

Autor: Stanislav Dufka