„Na toto téma do neděle ani slovo, ani slovo," nechtěl Svatopluk Habanec před utkáním 29. kola Gambrinus ligy o spojení jeho osoby se Slavií ani slyšet. Jeho jedinou motivací je v posledních dvou duelech sezony co nejlépe uspět. Slovácko totiž pořád živí teoretickou naději na čtvrté místo.

SLAVIA PRAHA – 1. FC SLOVÁCKO

Neděle v 18 hodin

Bilance v lize: 23 zápasů – 8 výher, 7 remíz, 8 porážek, skóre 23:24.

Pikantní náboj dodalo duelu oznámení současného trenéra Slavie Alexe Pastoora, že po sezoně ve Slavii končí. Holanďan přijal nabídku Alkmaaru, kde bude vykonávat funkci asistenta hlavního trenéra Marco Van Bastena. Se slavným českým klubem se však chce rozloučit tím nejlepším možným způsobem. „Moje koncentrace a motivace se tím ještě zvýšila. Máme před sebou jasný úkol a ten chceme zvládnout. Já jsem profesionál a udělám pro to maximum," poznamenal slávistický trenér.

Nedělní podvečer v Edenu bude pořádně horký. Domácí totiž bojují o záchranu a případná porážka by jim pořádně zatopila.

„Nervozita určitě bude na straně Slavie, pro kterou je to velmi důležité utkání. Řekl bych, že je to podobné, jako když jsme hráli na Baníku, nebo doma se Znojmem, kdy to pro naše soupeře byly rovněž existenční zápasy. My chceme pokračovat v tom, co jsme si určili, tedy bojovat o co nejlepší umístění a jedeme do Prahy s vidinou úspěchu," říká Svatopluk Habanec.

Trenér šestého týmu Gambrinus ligy sice upozornil na problémy Slavie, zároveň si však je moc dobře vědom i kvalit soupeře. „Určitě si musíme dát pozor na uzdraveného Necida, který je nadstandardní útočník. Chceme hrát hru, kterou v posledních zápasech předvádíme, být aktivní na míči a vyvarovat se zbytečným chybám. Rozhodně nesmíme být pasivní, z čehož by mohl pramenit tlak Slavie," upozornil Svatopluk Habanec.

Ten se bude z obvyklé sestavy muset obejít bez Tomáše Rady. Stoper Slovácka si v letošní sezoně už nezahraje kvůli trestu za osm žlutých karet. S největší pravděpodobností ho ve stoperské dvojici s Tomášem Košútem nahradí Radek Mezlík. V ofenzivě naopak budou modrobílí v plné síle. „Milan Kerbr měl pohmožděný kotník, ale v přestávce se dal plně do pořádku a na zápas bude připravený," prozradil Habanec dobrou zprávu o nejlepším střelci týmu.

Slovácko během ligové přestávky absolvovalo malinko volnější program, hráči si užili volný víkend. „Měli jsme sehrát utkání v Záhorovicích, to však bylo kvůli špatnému počasí zrušeno. Běžně tyto pauzy využíváme k nabití baterek, ale tentokrát to bylo jiné, protože zbývají již jen dvě kola do konce soutěže. To však neznamená, že jsme hráli jenom báčko nebo fotbálek. Připravovali jsme se na Slavii tak, abychom tam byli schopní uspět," zdůraznil trenér Slovácka.

Zajímavosti:

Slavia Praha byla prvním soupeřem Slovácka v 1. lize v ročníku 2000/01, na Širůchu ve Starém Městě skončilo utkání 1:1, když se o obě branky postarali už v úvodní desetiminutovce hráči tehdejšího Synotu Blaha a Němčický, který si dal vlastní gól.

Slovácko se Slavií sedmkrát remizovalo, z toho šestkrát utkání skončilo výsledkem 0:0.

Modrobílí vstřelili v Praze v jedenácti zápasech pouhé tři branky (Blaha, Činčala a Kordula). Blahova a Kordulova branka znamenaly tři body za výhry 1:0. V prvním případě se tak stalo na Strahově 23. 9. 2001, druhý zápas se hrál 22. 4. 2012 v novém Edenu.

Ve vzájemných zápasech bylo v Praze vyloučeno hned kvarteto hráčů Slovácka. Naposledy se to podařilo Filipu Hlúpikovi 18. dubna 2011 v 87. minutě, kdy dostal druhou žlutou kartu a musel opustit hřiště. Dalšími hříšníky byli Šumulikovski, Polách a Palinek.

Slovácko sehrálo se Slavií take tři zápasy v Českém poháru. V osmifinále 2000/01 prohrálo na Strahově v zajimavém utkání 3:5, když ještě v 81. minutě byl stav 3:3. Naopak v semifinále 2008/09 dokázalo druholigové Slovácko Slavii dvakrát porazit (1:0 a 2:1) a postoupilo do finále.

V období jaro 2005 až jaro 2010 nedokázalo Slovácko vstřelit Slavii ligovou branku dlouhých 470 minut. Střeleckou nemohoucnost protrhl až Lukáš Fujerik v 15. minutě domácího duelu hraného 22. března 2010, kdy Slovácko nakonec zvítězilo 3:1, ač prohrávalo brankou Trappa z 8. minuty.

Slovácko dokázalo nejdéle udržet čisté konto v zápasech se Slavií v období od 6. 11. 2005 do 31. 8. 2009, kdy série dělala celkem 356 minut.

V posledních osmi duelech se Slovácku podařilo Slavii Praha pětkrát porazit, takže v současné době je celková bilance mimořádně vyrovnaná: 23 zápasů 8–7–8 a poměr branek 24:23.

Poslední remíza se zrodila 15. dubna 2007 v Uherském Hradišti. Byl to třetí nerozhodný výsledek 0:0 v řadě. Od té doby skončila utkání výhrou jednoho, nebo druhého týmu.