Už po necelé čtvrthodině hry bylo s domácími zle nedobře. Přišli o vyloučeného hráče, ústecký matador Michal Doležal si navíc stavil míč na bílý puntík.

Domácí gólman jeho úmysl ovšem vystihl a stadion se rozburácel hromovým „Miro Filipko, Miro Filipko!“ Více než pět a půl tisíce lidí slavilo, jen několik smutnilo.

„Nedali jsme už druhou penaltu. Hned v prvním kole neuspěl Valenta, který se předtím za čtyři roky ve druhé lize nezmýlil a dal z nich asi dvacet gólů. A teď to kopl špatně i Doležal,“ poznamenal zklamaně hostující trenér Svatopluk Habanec.

Po stejném časovém úseku druhého poločasu mu bylo ještě hůř. Jeho svěřenec Zdeněk Volek zahrál v šestnáctce nešikovně a zbytečně rukou a penalta se tentokrát kopala na druhé straně.

„Láďa Volešák mi při centru cuknul a já jak jsem se otáčel, tak jsem hrábnul rukou a trefil jsem míč,“ sypal si popel na hlavu mladý záložník. „Byl to obrovský zkrat, který se vidí jednou za rok,“ nešetřil Volka jeho kouč.

Švancara navíc zachoval pevné nervy a poslal domácí do vedení. „Musím ale přiznat, že mi přitom vypadl z trenek bobek, byl jsem nervózní jak sviňa,“ usmíval se slovácký útočník, který přitom penaltu vůbec nemusel kopat.

„Slíbil jsem ji totiž Víťovi Valentovi, který se v pátek oženil. Takže jsem šel hned za ním, chtěl jsem, aby svou svatbu potvrdil gólem. On ale říkal: Ne, kopni to ty, ty ji dáš. Tak jsem to vzal na sebe,“ vysvětlil populární Švanci, který se tak nejspíš vyhnul problémům s trenérem.

Miroslav Soukup totiž o něčem takovém, jako je přenechání exekutorství penalty, nechtěl ani slyšet. „Švancara je určený a hotovo. Na hřišti něco takového musí stranou. Kluci k tomu musí přistoupit naprosto vážně a zodpovědně. A je jedno, jestli to bylo za nerozhodného stavu, nebo když bychom vedli 5:0.“

Nejlepší střelec hradišťského mužstva penalty poctivě trénuje. „Kopu je každý den. A aby mi chytali naplno, mají gólmani slíbenou stovku, když nedám. Takže Filipko s Hečou a Fryštákem si slušně vydělávají, za měsíc mě to stálo tak dva tácky,“ povídal Švancara, nad jehož startem se vznášel velký otazník.

Do zápasu nakonec šel se sebezapřením. „Byl to risk. Mám nějaké problémy, deset dní jsem vůbec netrénoval. Bylo těžké s tím zraněním hrát,“ přiznal. Těsně po vstřelení gólu proto přepustil své místo Aleši Urbánkovi.

„Chtěl jsem, aby šel na hřiště někdo čerstvý. Jestli budu připravený nastoupit v Jablonci? Myslím si, že nevím. Pelta,“ pobaveně připomněl slova fotbalového šíbra z dob korupční aféry, kdy současný jablonecký boss ještě pracoval ve Spartě.