1. FC SLOVÁCKO – ŽILINA 0:0

Zápas začal pro domácí nadějně. Už ve 4. minutě měl na hlavě vedoucí gól Košút, jenže mířil nad. Vzápětí se mohlo skóre měnit na druhé straně, za bezmocně plachtícího Filipka ale zaskočilo břevno. Od té chvíle převzali taktovku hosté a fotbalisté Slovácka hráli druhé housle.

„Žilina ukázala svoji kvalitu, po většinu zápasu ovládala hru. Před ligou tak prověřila hlavně naši defenzivu. Musím ale říct, že kromě toho břevna jsme je do žádných šancí nepustili,“ nechal se slyšet domácí kouč Miroslav Soukup. Pro útočnou fázi svého mužstva hleal slova chvály marně. „Ani jedna naše střela nešla mezi tyče, takže jsme dneska vlastně ani gól dát nemohli. To je velice patná vizitka naší ofenzivní práce.“

V základní sestavě domácí týmu dal Soukup přednost Jiřímu Perůtkovi před kapitánem Vítem Valentou. „Nic v tom nehledejte, chtěli jsme si vyzkoušet ještě něco jiného. Oba odehráli poločas,“ podotkl trenér Slovácka, podle kterého mladý záložník nepodal špatný výkon. „V defenzivě sehrál velmi dobrý zápas, dojem ale kazí jeho zbrklost po ziskání míče.“

Do utkání nemohla zasáhnout dvojice Cissé, Starý, kterou vyřadili zdravotní problémy. „Amadou má už z dřívejška problémy s kolenem, zase mu z něj tahali vodu. Jardu Starého začala tahat třísla, tak má do úterý klidový program,“ poznamenal Miroslav Soukup.

Rozhodčí: Mikel – Tomanec, Šumšal. Diváci: 1272.

Slovácko: Filipko – Kuncl, Mezlík (46. Kordula), Košút, Kubáň (46. Nešpor) – Fujerik (46. Hlúpik), Perůtka (46. V. Valenta), J. Valenta, Volešák – Ondřejka (72. Nestorovski), Švancara (72. Szmek). Trenér: M. Soukup.

Přísně tajná příprava

Zrovna začal druhý poločas utkání mezi Slováckem a Žilinou, když na tribunu mezi novináře přišel jeden z pořadatelů. Namířil si to rovnou ke kameramanovi TV Slovácko. „Promiňte, ale musím vám vyřídit vzkaz od pana Krejčího (ředitel Slovácka – pozn. aut.). Vedení si nepřeje, aby se zápas natáčel.“

Přestože se kameraman i redaktor nestačili divit, nejednalo se o vtip. Slovácko totiž tímto způsobem chtělo zabránit případné špionáži Bohemians 1905, se kterým se hradišťský tým utkání v jarní premiéřev Gambrinus lize. „Rozhodli jsme se tak z taktických důvodů. Soupeř tady sice určitě má pozorovatele, je ale rozdíl, když utkání vidí jeden člověk, než když si ho pak může v klidu prohlédnout celé mužstvo,“ vysvětlil po duelu trenér Slovácka Miroslav Soukup.

Rozčarované pracovníky televize tím však už uklidnit nemohl. „U nás v televizi by se objevil asi minutový sestřih, z toho by asi těžko někdo něco vypozoroval. Především ale, když se tak rozhodli, to měli dát vědět dopředu. Mohl jsem místo dvouhodinového zmrzání sedět doma v teple a popíjet kafe,“ zlobil se kameraman, který kvůli reportáži přijel do Uherského Hradiště ze Zlína.

Volešák: U všeho jsme byli pozdě

Slovácko sice uhrálo v generálce na sobotní start Gambrinus ligy s účastníkem Ligy mistrů slovenskou Žilinou remízu, ale o spokojenosti po zápase nemohla být vůbec řeč. „Byl to jednoznačně náš nejtěžší soupeř v přípravě. Výsledek je sice dobrý, ale ten výkon nebyl takový, jaké jsme předváděli na soustředění v Turecku,“ zhodnotil utkání Ladislav Volešák.

Proč se nepodařilo zopakovat kvalitní hru, jakou jste se prezentovali na soustředění?

Náš dnešní výkon si neumím vysvětlit. Moc jsme si nevěřili a vůbec nám to nešlo. Měli jsme z nich zbytečný respekt a nějak svázané nohy. Nevím, prostě nám to nešlo. Musím ale říct, že Žilina je velký mančaft, skoro nám nepůjčili míč. Doufám, že proti Bohemce to bude obráceně. Věřím, že bude pod tlakem a útočit budeme my.

Žilina byla u všech míčů daleko dřív a hrála také důraznější fotbal…

Oni super drželi balon, a než jsme se k nim dostali, tak si ho posunuli dál. Vypadalo to, že jsme běhali, ale stejně jsme byli u všeho pozdě.

V Turecku jste hráli na kvalitních plochách. Nemohl mít na váš výkon vliv terén?

Na takové počasí byl terén kvalitní. Musím pochválit správce, že hřiště bylo hodně dobré, na to se nechci vymlouvat. Tam bych problém neviděl.

Jaký máte osobně pocit z celé přípravy?

Nechci říkat, že se mi dařilo nebo nedařilo. Soustředění v Turecku bylo hodně vydařené a povedlo se všem hráčům. V přípravě jsem dal i nějaké góly, na nějaké jsem přihrál, ale všechno bude záležet na prvním zápase proti Bohemce. Od toho se bude odvíjet celé jaro.

Ze středu zálohy jste se posunul na levou stranu, i když to není úplně typický levý záložník. Vyhovuje vám tato pozice?

Po dnešním zápase bych se ohodnotil na tomto postu hodně blbě, ten záměr, co jsme měli hrát, nám vůbec nevyšel. Uvidíme jak se to bude vyvíjet dál.

V přípravných zápasech si nejlepší střelec Ondřejka pochvaloval vaše přihrávky. Rodí se nějaký nový taktický prvek?

V tréninku ty kolmé přihrávky na útočníky běžně nacvičujeme, ale s Vencou si na hřišti rozumíme pořád a nic na tom nezměnily ani ty gólové přihrávky. V Turecku nám ta spolupráce parádně vycházela, ale my se hlavně musíme snažit, aby to bylo stejné i ligových zápasech.

Stanislav Dufka

1. FC SLOVÁCKO – HLUČÍN 3:1 (0:1)

Fotbalisté Slovácka v neděli sehráli ještě jeden duel. V první půli byl nečekaně lepší jejich soupeř, který se i zaslouženě ujal vedení. Po změně stran ale Szmek brzy vyrovnal, Slovácko zpřesnilo hru a strhlo vítězství na svoji stranu.

„Šanci dostali hráči, kteří toho proti Žilině odehráli málo, nebo nenastoupili vůbec. Chtěli jsme, aby se udrželi v zápasovém rytmu,“ vysvětlil účel „generálky číslo 2,“ trenér Slovácka Miroslav Soukup.

Branky: 46. Szmek, 63. Čtvrtníček, 76. Nestorovski – 34. Motal.

Slovácko: Heča – Habanec, Daníček, Reinberk, Nešpor (46. Kleiber) – Hlúpik (46. Franta), Perůtka (Čtvrtníček), Borusík, Urbánek – Szmek, Nestoroski.