Budou však i místa, kde ještě půjde o všechno. Tedy ne o život, ale o postup či záchranu. Proto jsme pro vás připravili malou procházku po regionálních fotbalových soutěžích.

Krajský přebor

Jediná soutěž z ještě rozehraných, kde už je všechno jasné. Postup ve valašském souboji vybojovali fotbalisté Vsetína, do nižší soutěže se společně s odstoupivšími Kunovicemi poroučejí Hradčovice.

I. A třída

Skupina B, ve které hraje devět celků z hradišťského okresu, se může těšit na rozuzlení, které by lépe nevymyslela asi ani královna detektivek Agatha Christie. Velmi zajímavá zápletka je zde nejen v boji o záchranu, hraje se však stále i o možný postup.

Již jistý vítěz I. A třídy skupiny B Boršice se totiž vzdal práva postupu, a řada tak teoreticky může přijít na někoho ze čtveřice: 2. Újezdec 43 bodů, 3. Nedachlebice 42, 4. Žalkovice 42, 5. J. Otrokovice 42. Situace je však zamotaná mnohem víc, než by se mohlo zdát. „Další, komu právo postupu nabídneme, bude celek na 2. místě I. A třídy s největším počtem bodů,“ vysvětluje Radovan Lukáš, sekretář Krajského fotbalového svazu Zlín, že do krajského přeboru nakonec vůbec nemusí postoupit mužstvo z I. A třídy skupiny B. Ve skupině A mají totiž tři týmy na 2.–4. místě (Vlachovice, Lhota u Vsetína a Vigantice) shodně 47 bodů. Až pokud by druhý celek konečné tabulky ve sk. A postup odmítl, přišla by řada na druhého v pořadí ve sk. B. Pokud by i ten odmítl, šanci by dostal celek na 3. místě s nejvyšším počtem bodů atd. atd.

Nervydrásající drama pak čeká mužstva bojující o záchranu. Z I. B třídy sice půjde dolů pouze jeden tým, černý Petr však ještě může přistát v rukou tří mužstev. Nejhorší výchozí pozici mají jednoznačně Nedakonice, kterým nemusí stačit ani případné vítězství nad Prakšicemi. Klidný spánek ale nemohou mít ani v Bánově a Kvasicích.

Jen pro úplnost, skupinu A suverénním způsobem vyhrálo Valašské Meziříčí a slaví postup, o soutěž níž míří Hvozdná a Újezd.

I. B třída

Tady se nejprve pojďme podívat na sestupy, kde už jsou karty rozdány. Do okresních přeborů celkem zamíří čtyři nejhorší celky. Ze skupiny C, která nejvíce zajímá příznivce našeho regionu, je to Korytná, ve skupině A byla nejslabší Horní Lideč, ze skupiny B pak sestupuje slaboučký Břest i Kostelec, který získal nejméně bodů ze všech týmů na předposledním místě.

I. B třída již zná také všechny tři postupující z prvních míst, kterými jsou Lidečko (sk. A), Podkopná Lhota (sk. B) a Viktoria Otrokovice B (sk. C). K nim ovšem může přibýt ještě jeden šťastlivec. „Kunovice, které v tomto ročníku odstoupily z krajského přeboru, se nepřihlásí do I. A třídy, takže zde vznikne jedno místo, které nabídneme celku na druhém místě s největším počtem bodů,“ říká sekretář KFS Zlín Radovan Lukáš. Nejlépe jsou na tom zatím Zborovice ze sk. B (51 bodů), ve sk. A má Choryně na svém kontě 48 bodů, ve skupině C bude ještě o 2. místo boj. V přímém souboji se o něj utkají Slavkov a Zlechov. Domácí zatím mají 43 bodů, Zlechov 40, v prvním vzájemném duelu zvítězil Slavkov na hřišti Zlechova 4:3.

Okresní přebor

V minulém kole se staly definitivním vítězem Osvětimany, pro něž je postup do krajských soutěží historickým úspěchem. I co se týče sestupu, existuje zatím pouze jediná jistota –pád Břestku. Jinak se ještě mohou dít velké věci. „Variant skutečně existuje velké množství,“ usmívá se předseda OFS Uh. Hradiště Ladislav Vacenovský. Nejpravděpodobnější je, že Osvětimany budou jediným postupujícím a do okresní soutěže pak Břestek doprovodí ještě jeden celek. Nejhorší výchozí pozici mají Havřice (29 bodů), které ale doma hostí béčko Hluku. Zlámanec (31) se představí v Drslavicích, Popovice (32) přivítají na svém hřišti Bílovice a Mařatice (32) zamíří do Sušic.

„Celou situaci ale ještě mohou zamotat přihlášky do krajských soutěží, až po nich budeme moudřejší,“ upozorňuje Vacenovský. Možný je tak postup druhých Sušic, ale také sestup třetího celku. „To v případě, že by se Kunovice přihlásily do okresního přeboru. Musely by se ovšem přihlásit jako akciovka, pokud by se chtěly přihlásit jako občanské sdružení, musely by začít v základní třídě,“ vysvětluje ostřílený funkcionář.

Okresní soutěž

Postup do OP vybojovaly Kostelany n. Moravou a Vážany, sestup nemine Babice. Ve hře je tak stále ještě druhé sestupové místo, které může připadnout buď Částkovu, nebo Nivnici. Částkov má sice zatím o bod méně, jenže hostí doma poslední Babice, zatímco Nivnice se představí v Horním Němčí. Pokud by oba celky získaly stejně bodů, lepší bilanci ze vzájemných zápasů mají Nivničtí.

Základní třída

Skupinu A vyhrálo s přehledem Staré Město, v béčku odrazila nápor všech pronásledovatelů Bystřice pod Lopeníkem. Obě mužstva budou v nadcházejícím ročníku hrát okresní soutěž.