Do Švédska má totiž namířeno reprezentantka Veronika Hoferková. „Jarní část ještě odehraji v dresu Slovácka, ale po skončení sezony odjíždím na rok do švédského Linköpingu,“ potvrzuje Hoferková, jedna z nejtalentovanějších hráček v české lize. „Je to můj sen, zahrát si v zahraničí, a kdybych si ho nesplnila, tak bych byla hodně zklamaná,“ přiznává šestadvacetiletá reprezentantka.

Německo, Francie, Anglie a prakticky všechny soutěže skandinávských zemí, to jsou nejkvalitnější ženské ligy kopané v Evropě. Zahrát si nejvyšší švédskou soutěž, to bude pro Veroniku Hoferkovou v jejím dosavadním fotbalovém životě další krok dopředu. „Určitě je to v mojí kariéře posun o kus dál, švédská liga je daleko kvalitnější než naše, kde jsou vlastně vyrovnané jenom první čtyři nebo pět mančaftů,“ vysvětluje Hoferková.

„Linköping skončil v minulé sezoně na pátém místě, v předminulé na třetím a hraje v nejužší špičce švédské ligy,“ má zjištěno fotbalistka, která ale ví, že hlavně začátky nebudou úplně jednoduché. „Uvidím, jak dokážu obstát v konkurenci ostatních hráček. Nemyslím si, že tam na mě budou čekat zrovna s otevřenou náručí. Cesta do základní sestavy bude asi složitější. Hrají tam jiným stylem než my. Bude tam i určitá jazyková bariéra. Pravděpodobně to nebude z týdne na týden, že budu hrát v základu, ale věřím si, že do půlroku se do základu probojuji,“ soudí Hoferková.

Jak se vůbec dostane fotbalistka, která pochází z Bílovic, do stotisícového švédského města? „Dostala jsem se tam přes moje studium rekreologie, což je obor, který se zabírá volnočasovými aktivitami. Je to výměnný studijní pobyt, který se jmenuje Erasmus, takže tam budu vlastně i studovat. Studijní pobyt přímo v Linköpingu mám přes školu a fotbal si budu zařizovat já sama. Pokud se probojuji do základní sestavy a bude se mnou spokojenost, tak nevylučuji, že tam zůstanu i delší dobu než jen jednu sezonu.“

Další hráčkou, která by ráda hrála kvalitnější soutěž v cizině, je Zdeňka Skupinová. „O zahraničním angažmá už uvažuji delší dobu. V poslední době se objevila zajímavá nabídka, jde o kvalitní tým z kyperské ligy, který hraje pravidelně Ligu mistrů,“ uvedla Skupinová, ale další podrobnosti už ventilovat nechtěla. „Všechno je ještě ve stadiu jednání, nic není jisté a další detaily bych jenom nerada zveřejňovala.“ Může se tedy stát, že Slovácko v blízké době přijde o dvě kvalitní hráčky. Jak je připravená na tuto skutečnost reagovat trenérka Jitka Klimková? „Co se týče odchodu Hoferkové, tak Verči to přeji. Byl to její sen a já jí tento krok jednoznačně schvaluji. Může se tam jedině zdokonalit a fotbalově vyrůst. U Zdeňky Skupinové je zájem přestoupit v případě zajímavé zahraniční nabídky. Ale pravděpodobnost, že odejde, je v této chvíli malá,“ tvrdí Klimková, která by o dvě opory naráz samozřejmě přišla jen velmi nerada. „Už přestup Hoferkové je samozřejmě velké oslabení kádru, ale každý je nahraditelný. Neberu to ale nijak tragicky. Přišla Urbancová a do kádru chci zapracovat i některé naše juniorky. Pro další sezonu pak mám už rozjednané nové hráčky z Ameriky a je velmi pravděpodobné, že se na podzim objeví v našem mužstvu. Zájem je oboustranný, takže uvidíme, jak to nakonec dopadne,“ nebojí se budoucnosti Klimková.

Stanislav Dufka