Její první část však Slovácko zvládlo na výbornou. Před startem soutěže totiž jen málokdo předpokládal, že se bude pohybovat až tak vysoko. Mužstvo opustilo několik zkušených hráčů v čele s gólmanem Drobiszem a fotbalisté, kteří je měli nahradit, byli, při vší úctě, obecně považováni jen jako přísliby, nikoliv však skutečně posily.

Nejdůležitějšího „hráče“ se však vedení klubu podařilo udržet. Trenér Pavel Malura totiž dokázal z mužstva vymáčknout maximum a má velkou zásluhu na tom, že Slovácko přezimuje na vedoucí příčce. A s kým jiným zhodnotit úspěšný podzim než právě s ním.

Do jarních odvet půjdete z prvního místa. Ruku na srdce, čekal jste to před začátkem sezony?

Přiznám se, že nečekal. Byli jsme totiž v hodně složité situaci, protože mužstvo se v létě znovu tvořilo. Odešlo pět hráčů základní sestavy a nevěděli jsme, jakým způsobem se nám je podaří nahradit. Nevěděli jsme, jak hráči, kteří přijdou, zapadnou do mužstva. I proto jsme přípravu obětovali více taktické než kondiční přípravě mužstva a musím říct, že se nám to povedlo. Chytili jsme začátek a až na nějaké drobné výpadky, které se nám nevyhnuly, jsme dokázali zápasy zvládnout a na prvním místě jsme zaslouženě.

Hodně důležité asi bylo, že se noví hráči dokázali rychle sžít se zbytkem týmu…

Určitě. Mužstvo se dobře sehrálo, kolektiv není špatný a má své kladné stránky. Hráči, kteří přišli, velmi dobře zapadli. Ukázalo se také, že v týmu je na druhou ligu dostatek osobností, které jej dokázaly táhnout.

Koho považujete za tyto hráče?

V první části sezony to byli Filip Racko s Radkem Görnerem. Filip dokázal rozhodovat zápasy svými průniky, góly a přihrávkami na ně. Görner byl podle mého názoru obrovskou oporou po celou sezonu, v její druhé polovině se k němu připojil i Roman Fischer.

V patnácti utkáních jste inkasovali jen devět gólů. Byla výborná defenziva klíčem k úspěchu?

Obranná řada hrála výborně po celý podzim a mužstvo se o ni mohlo opřít. Inkasovali jsme jen devětkrát, a to o něčem svědčí. Už před sezonou jsme s kolegou Horákem věděli, že musíme hrát tak, abychom dostávali co nejméně branek.

To bylo důležité hlavně z toho pohledu, že ofenziva z počátku nefungovala úplně ideálně…

Na začátku soutěže jsme málokdy dokázali vstřelit víc než jeden gól, což bylo otázkou souhry mužstva. Teď v závěru už to bylo o něčem jiném. Ve Vítkovicích jsme vstřelili tři góly, pak dvakrát doma po dvou gólech, což ukazovalo, že naše útočná síla se zvedá.

Vzpomněl jste souhru mužstva. Právě v útočné fázi to zřejmě chtělo čas, aby si hráči zvykli na automatismy, aby o sobě věděli?

Přesně tak. Zpočátku jsme i hledali optimální složení útoku. Chvilku se dařilo Vašku Činčalovi, kterému ale, řekl bych, postupem času došly síly. Pak jsme se museli obejít i bez Racka, který se zranil a už se do dřívější formy nevrátil. Hráči si museli zvyknout, kdo jakou přihrávku potřebuje, a to jim opravdu nějakou dobu trvalo.

A ve druhé části sezony se útočníci nakonec rozstříleli…

Přivedli jsme tři útočníky, kteří se dohromady podíleli na čtrnácti brankách, což je poměrně slušná produktivita. Samozřejmě by bylo ještě lepší, kdybychom měli v týmu hráče, který dokáže za sezonu nastřílet dvacet branek. Ale Chmelíček a hlavně Šultes ukázali růst výkonnosti a třeba se jim to časem povede.

Vedle toho, že po polovině soutěže vedete tabulku, je jistě neméně důležitý i pohled na rozlosování, kdy takřka všechny vaše konkurenty v boji o postup přivítáte na domácím hřišti. Navíc v Opavě, Hradci Králové i v Příbrami jste uhráli remízu, takže karty máte skutečně dobře rozdané.

To je možná to nejcennější, co si z podzimu odnášíme. Protože když se nám přes zimu podaří mužstvo dobře doplnit a zlepšit jeho výkonnost, tak máme obrovskou šanci, že zápasy s těmito celky budeme vyhrávat. A budou to pro nás zápasy, ve kterých se bude hrát o čtyři body, jelikož když vyhrajeme, tak se posouváme do sféry, kdy máme lepší vzájemné utkání a jsme postupu blíž.

Nemůžeme opomenout ani věci, které se na podzim nepodařily. Bude na tomto opačném pólu na prvním místě domácí porážka s Ústím nad Labem?

Ten zápas se nám, bohužel, nepodařil. Neřekl bych ale herně, spíše jsme prostě neproměnili velký počet šancí. Mě ta prohra mrzí hlavně pro ten poslední gól (hosté vsítili vítěznou branku v poslední minutě nastaveného času - pozn. aut.), protože to byla obrovská taktická chyba, zbytečně jsme otevřeli hru. Kdybychom měli alespoň ten bod, tak je to zase o něco lepší.

Jak se říká, všechno zlé je k něčemu dobré. Vzali jste si z toho utkání ponaučení?

Myslím, že ano. Do dalších domácích zápasů vstupovalo mužstvo mnohem klidněji, s mnohem trpělivějším fotbalem a taky se to potom na těch výsledcích projevovalo.

Hráči měli určité zdravotní problémy, ale vážnější zranění se mužstvu vyhýbala. To vás při poměrně úzkém kádru muselo těšit?

To je obrovské a nesporné štěstí, protože v momentu, kdy by se třeba vážněji zranili, dejme tomu, Chmelíček s Rackem, tak útočná síla mužstva by obrovsky utrpěla. Možná bychom pak některé zápasy nezvládli tak, jak jsme je zvládli. Mužstvo by se dostalo pod psychický tlak, což by pak mohlo mít vliv na další utkání. To je ovšem součást štěstí, které k postupu potřebujete, ale také odolnosti hráčů.

Když už však někdo přecejen, ať už kvůli zdravotním problémům, nebo kartám, ze sestavy vypadl, hráči z lavičky dokázali vždy zaskočit. To je určitě cenné zjištění?

Hráči jako Vrba nebo Lysoněk ukázali, že jsou naprosto plnohodnotnými náhradami.

Návštěvy na domácí utkání Slovácka se pohybovaly kolem čtyř tisíc. Čekal jste, že podpora fanoušků bude tak velká?

V koutku duše jsem věřil, že když budeme hrát dobře, tak diváci přijdou. A věřím, že když budeme hrát o špici, tak jich přijde ještě víc. Je ale pravda, že diváci na tribuně, kde je kotel, ti si ligu bezesporu zaslouží. Nejenže fandí doma, ale přijedou třeba ve čtyřech autobusech na utkání do Příbrami. Takoví fanoušci prostě patří do první ligy.

Jaký čeká mužstvo program po skončení podzimní části?

Absolvovali jsme takový regenerační týden v lázních v Luhačovicích. Teď hráči projdou zdravotními a fyzickými testy, abychom zjistili, jak na tom jsou. Podle toho jim nastavíme individuální tréninkový program a pustíme je trénovat individuálně domů, protože chci dosáhnout podobného efektu jako loni, kdy jsme udělali delší dovolenou a hráči se pak v zimě vraceli s mnohem větší chutí trénovat. Nechtěl bych zde trávit další společný měsíc, protože pak by mohly vzniknout třeba problémy v kabině.

Nemáte strach, že by někteří hráči mohli přílišné volnosti zneužít?

Dnes už máme takové technické možnosti, že jsme schopní tyto věci zvládnout. Každý hráč dostane individuální tréninkový plán a sporttester, který nemůže ošidit. Každý si tedy bude muset odtrénovat to svoje. Akorát místo toho, aby trénovali společně v místě působiště klubu a pobíhali v plískanicích po lese, tak mohou třeba odjet na dovolenou k moři a makat na sobě tam. A určitě mi dáte za pravdu, že se příjemněji běhá třeba na pláži v Egyptě než tady v minus třech.

Přestože podzimní část skončila teprve nedávno, pojďme trochu nahlédnout do nejbližší budoucnosti. Jste sice první, požadujete ale po vedení klubu posily?

Já mohu vedení pouze nabádat k tomu, aby mužstvo posílilo. Spíš bych řekl, že v první řadě, kdo by měl požadovat posílení, je právě vedení, které by na mě mělo útočit, že je potřeba vytipovat a sehnat nové hráče. Já samozřejmě ty hráče vytipované mám a v případě, že o ně bude zájem, vůle a hlavně finanční prostředky, tak se určitě o nějaké posílení pokusíme.

Konkrétní jména z vás určitě nedostanu, na kterých postech to ale zatím nebylo úplně podle vašich představ?

Myslím, že můžeme posilovat úplně do každé řady, protože jak jste sám řekl, ten kádr je poměrně úzký a je potřeba jej doplnit o další kvalitní hráče s výhledem už na první ligu.

Kde vás ale úplně nejvíc tlačí bota?

Určitě bychom ještě potřebovali jednoho defenzivního záložníka, protože tam v případě zranění Görnera vždycky zaskakuje Pavel Němčický, což není nějaký větší problém, ale je přece jen lepší, když máte hráče zdvojené na konkrétní post. Kdyby byli shodou okolností oba mimo hru, tak nemáme do středu pole koho dát. Pak ještě potřebujeme dalšího kvalitního hráče do útoku a také na oba kraje zálohy.