Necelých dvanáct měsíců vydržel u kormidla fotbalistů Ostrožské Lhoty Bohuslav Zalubil. Čtyři dny před koncem loňského roku byl odvolán. Důvodem byla nezkušenost trenéra a nespokojenost fotbalového výboru s 12. místem a pouhými devíti body po polovině soutěže. „Zalubil nebyl taková osobnost, jakou jsme si představovali. Mezi hráči měl osobní neshody. Nerozuměl si s nimi. To byl také jeden z hlavních důvodů,“ naznačil problémy ve lhotské kabině sekretář klubu Antonín Miklíček.

Novým koučem se stal téměř okamžitě po Zalubilově vyhazovu zkušený lodivod Vratislav Chaloupka, který se zatím domluvil na půlroční spolupráci. Ve více než šedesátileté historii lhotské kopané je to první trenér, který se může jako hráč pyšnit prvoligovými zkušenostmi.

Chaloupka má na svém kontě 139 ligových startů a čtyřikrát dokonce oblékl dres se lvíčkem na prsou - v reprezentaci do 21 let. Jako trenér má za sebou mimo jiné štace v Hradčovicích, Veselí nad Moravou, naposledy působil vloni na podzim v Kyjově. V tak malém klubu je to tedy pro Chaloupku vůbec první angažmá. Lhotští fotbalisté hrají soutěž výhradně s vlastními odchovanci, a tak jediný přespolní bude nový trenér. I pro tak zkušeného lodivoda je to něco nového. „Přiznám se, že to ve Lhotě bude poprvé, kdy budu trénovat klub, který hraje jenom se svými hráči,“ přiznal bývalý hráč pražské Sparty.

Fotbalový výbor angažoval Chaloupku s jediným cílem. Zachránit pro Lhotu krajskou soutěž. Sám nový trenér se výzvy vůbec nebojí, ale je přesvědčený, že o body se budou muset poprat především hráči na hřišti. „Tam jsou oni, ne já! Já tady odvedu určitou práci, ale ve finále bude záležet na hráčích a hlavně na jejich tréninkové morálce. Tato generace je všeobecně o něčem jiném, než když jsem hrával já. Nemají touhu dávat fotbalu všechno,“ říká nový kouč Lhoty.

Trénovat krajský přebor v Kyjově a vést malý vesnický klub v Ostrožské Lhotě je veliký rozdíl. To poznal Vratislav Chaloupka i na odměnách za trénování. Není žádné tajemství, že v kraji dostávají trenéři něco kolem osmi až deseti tisíc korun měsíčně. Při angažmá ve Lhotě musel tedy Chaloupka hodně slevit. Jaká je vlastně odměna pro trenéra v nejnižší krajské soutěži jsme ale pátrali marně. „O financích se nebavme. Kdybych to měl brát podle peněz, tak sem nepůjdu. Beru to i z osobního pohledu, že tady chci zachránit soutěž. Je to pro mě určitá výzva. Vzal jsem to i z toho důvodu, abych byl znovu v pohybu. Zase jsem něco přes svátky přibral (usměje se).“

Od sekretáře klubu Antonína Miklíčka jsme se o moc víc nedozvěděli. „Je určitě dražší, než bývalý kouč. Ale zase má potřebnou licenci. Tu Zalubil neměl a my jsme museli platit krajskému svazu v uplynulé sezoně 3 000 korun pokuty. Víc se o financích nehodlám bavit,“ uvedl funkcionář klubu.

Vratislav Chaloupka v Ostrožské Lhotě vedl v sobotu první trénink. Jaké z něj má pocity? „Přišlo celkem dost kluků, někdo je ještě údajně na horách. Ale o pocitech a prvních dojmech můžeme mluvit až tak po třech týdnech, kdy uvidím, jaký bude přístup hráčů k přípravě,“ soudí zkušený kouč. Nový trenér má v hledáčku už i jednu posilu do svého nového působiště. Jedná se prý o hráče do útoku, jeho jméno ovšem Chaloupka prozradit nechtěl.

Stanislav Dufka