"Nikdo v Březolupech si neumí představit, že by se oddíl kopané obešel bez jeho aktivity, a věříme, že bude v čele oddílu kopané pracovat i v příštích letech.“ To je část blahopřání z březolupského zpravodaje z 22. 12. 2006.

Že dneska píšeme o Kněžpoli? Ale ano. Hlavní sportovní manažer fotbalistů Kněžpole se totiž jmenuje – Radomil Běleš.

Doslova za pár dní po blahopřání se totiž začaly severovýchodně od našeho okresního města dít věci. Běleš po necelých třinácti letech ukončil svoje působení v březolupském fotbale a přesunul se do Kněžpole. Proč k tomu došlo, vysvětluje padesátiletý činovník následovně: „V Březolupech jsem dělal fotbal s láskou, stálo mě to nemálo finančních prostředků, do dění kolem fotbalu se zapojovala i celá moje rodina a přišli kritici, kteří mi hodně ublížili a zklamali mě.“

„V Kněžpoli se cítím opravdu skvěle,“ tvrdí sponzor a manažer místních fotbalistů Radomil Běleš

I když bývalý první muž fotbalu v Březolupech o svém minulém působení nechtěl příliš mluvit, nakonec přece jenom něco prozradil. „Myslím si, že za vším byla obyčejná závist některých lidí, že se daří. Nemám absolutně vůbec nic proti hráčům, i když mě někteří ještě dnes nezdraví, protože nový výbor ze mě udělal psance. Za to, že jsem tam investoval ročně nemalé peníze, jsem se dočkal strhnutí reklamy mojí společnosti ještě před prvním mistrákem. To se mě hodně dotklo, ale takový je bohužel život,“ posteskl si.

Radomil Běleš mluví o nemalých financích, které on a jeho firma, která mimo jiné obchoduje v oblasti náhradních dílů na automobily, investují do fotbalu ať už dnes v Kněžpoli nebo v minulých letech v Březolupech. Jaké to jsou částky na úrovni krajské soutěže?

„Když jsem předával funkci, tak to bylo za poslední rok něco kolem tří set tisíc korun,“ prozradil po krátkém naléhání. Po odchodu z Březolup měl několik nabídek na nové působiště. Vybral si Kněžpoli, kde je od ledna letošního roku ve funkci hlavního manažera. Stará se o všechny týmy a zároveň trénuje i žáky. „Byl jsem velice rád, když mě oslovil mateřský klub, za který jsem dlouhé roky hrával. Jsem rodák z Kněžpole, cítím se tu opravdu skvěle a lidi si mě tady váží. A pamatuji si tady i svoje nejlepší fotbalové roky v I. A třídě,“ připomněl.

Jaké má manažer a jeden z hlavních sponzorů kněžpolského fotbalu cíle do dalších let v novém klubu? „Musím přiznat, že v Březolupech jsme trošičku zanedbávali mládež. Pokud dorost hraje jenom základní třídu, tak těžko ten kluk může být platným hráčem u mužů v krajské soutěži. V Mařaticích z důvodu nedostatku hráčů dorostence zrušili a část jich přešla díky ochotě tamního šéfa pana Kieryka k nám. My chceme náš dorost dostat za každou cenu a co nejdříve do krajské soutěže a následně čerpat co nejvíce hráčů pro první mužstvo. Není nic krásnějšího, než když hraje za klub co nejvíce domácích odchovanců. U žáků mám vizi spojení ještě s jednou vesnicí z okolí a vytvoření opravdu kvalitního žákovského mužstva,“ slibuje Běleš a v plánech na pozvednutí fotbalu v Kněžpoli přechází k prvnímu mužstvu.

„Hráči mají na tuto soutěž nadstandardní podmínky a chceme postoupit. Ale není to pro nás otázka života a smrti, pokud to nebude letos, vůbec nic se nestane.“

Po skončení našeho rozhovoru se ještě jednou vrátil k situaci v březolupském fotbale. „Je mně strašně líto, co se tam přihodilo. Březolupy jsou ještě pořád moje srdeční záležitost, sleduji výsledky klubu a přeji tamnímu fotbalu a hlavně hráčům jenom to nejlepší.“