Zatím se ale exotická posila pouze rozkoukává. Seznamuje se s novým týmem, sžívá se v neznámém prostředí.

„Je to zatím super. Cítím se tady moc dobře, byl jsem moc hezky uvítaný. Zatím jsem tady potkal samé milé lidi, všichni se ke mně chovají moc hezky. Budu se muset poprat s jazykem a poznávání nových věcí, například jídla,“ uvedl na klubovém webu FC Strání sympatický Afričan.

Malý Mozart z Kanady, jak zahraniční akvizici činovníci divizního klubu přejmenovali, naposledy působil v akademii Columbusu Crew. Pro Abdallaha Jumu ovšem nebude angažmá v divizním Strání první evropskou štací. Předtím už rodák z Konga působil ve finském Interu Turku a švédském celku FC Syrianska. Fotbalový cestovatel zkoušel štěstí také ve španělském Levante a ve Francii.

„Všechno to ale bylo v mládežnických kategoriích,“ upozorňuje Juma.

V osmnácti letech si poprvé zahraje za muže. Strach ale mladý světoběžník v žádném případě nemá.

„Vůbec ne. Chtěl bych si prověřit svoji fyzickou zdatnost. Nicméně si myslím, že fotbal není o tom, jak silný jsi, ale jak jsi chytrý,“ říká Juma.

I když většinu kariéry prožil v Kanadě, kde získal také občanství, dětství strávil v rodném Kongu.

„Narodil jsem se v malé vesničce. Žil jsem tam do tří let, ale z důvodů častých válek jsme se museli odstěhovat do Tanzanie, kde jsme bydleli čtyři roky a přestěhovali jsme se do Mosambiku. Tady jsem začal chodit do školy a po dvou letech jsme se odstěhovali natrvalo do Kanady,“ vypráví svůj příběh Juma.

Zážitků z dětství má spousty. Na Afriku jenom tak nezapomíná.

„Jako malí kluci jsme si chodili hrát do džungle, kde bylo moc jedovatých hadů, takže jsme si pořád museli dávat pozor, jelikož jsme jednoduše mohli umřít,“ líčí.

„Za domkem nám standardně žili divocí psi, žirafy, zebry, lvi a tak dále,“ pokračuje.

„Pamatuji si první návštěvu města. Byl jsem unešený ze světel, jelikož u nás když se setmělo tak byla jen tma. Fotbal jsme hráli na hlíně, balon jsme si museli udělat z kalhot a triček,“ přidává.

V těžkých podmínkách získal fanoušek Ronaldinha a Arsenalu Londýn rychlost a techniku. Nebojí se hrát jeden na jednoho, umí dát přesnou finální přihrávku. Tím vším se chce prezentovat v divizi D, kterou bude na jaře hrát.

„Chtěl bych se tady prosadit v mužském fotbalu. V Evropě se hraje více hlavou, což mi vyhovuje. V zámoří je to jenom o síle,“ srovnává Juma.

I když se domluví čtyřmi světovými jazyky, česky se teprve začne učit.

„Mluvím anglicky, portugalsky, francouzsky a svahilsky. Svahilštinu mám nejradši. Ahoj se tam řekne "Jumbo", dodává s úsměvem Juma.

V kabině Strání se potká.s Nigerijcem Ikedinachi Obienou. Devatenáctiletý záložník svým výkonem proti Přerovu přesvědčil trenéra Šebestu i další funkcionáře slováckého klubu, aby se domluvili na spolupráci. Obichiena přišel na Slovensko loni v březnu. Nejprve hrál v Interu Bratislava, odkud zamířil do prvoligové Senice.

„Na jaře však bude hrát u nás,“ potvrdil předseda klubu Libor Nuzík.