Zatímco fotbalista si odehraje svých maximálně devadesát minut a zamíří do tepla, o rozhodčích to na turnajích rozhodně neplatí. Když se na umělé trávě hrají tři zápasy denně, není výjimkou, že všechny rozhoduje stejná trojice arbitrů. Jen si zkuste představit, že třeba v desetistupňovém mrazu a sněžení musíte běhat po hřišti s menšími přestávkami skoro pět hodin a někdy za to uslyšíte i peprné nadávky…

„To víte, že se některé naše výroky hráčům nelíbí, ale pokud je fotbalista rozumný, tak si to vždycky vysvětlíme,“ říká Petr Šťastný, který společně s Radimem Doležalem a Filipem Schnürmacherem dostal na starost řídit úvodní zápasy Janáček Cupu 2009. „Rozhodčích je málo. A jestli si to někdo chce zkusit, ať si klidně vezme píšťalku a jde nám to ukázat. Já mám na to, abych se rozhodl, sotva pár vteřin a někdy jsou to opravdu sporné situace,“ dodává k tématu „sporné okamžiky“ Šťastný, kterého můžete vidět rozhodovat i divizní zápasy.

Pokud se někdo dá na dráhu rozhodčího, tak může zapomenout na nějakou větší přestávku v zimním období. „Pro nás je to také příprava na jaro a na začátku sezony jsme slíbili svazu, že budeme k dispozici i na přípravná utkání. Myslím si ale, že je lepší, když se hrají čtyři zápasy za den. Dva odpíská jedna trojice a další dva už má na starosti jiná trojka,“ soudí Filip Schnürmacher. Ve velkém mrazu se hlavně pomezní rozhodčí doslova modlí, aby byl zápas vyrovnaný. Radim Doležal vysvětluje proč. „Pokud je jedno mužstvo výrazně lepší a hraje se jenom na jedné polovině, tak druhý kolega na lajně jenom stojí, trpí a mrzne. Když jste hlavní, tak se zahřejete, ale na lajně je to opravdu drsné.“

Odměna za zápas, cestovné a diety - to jsou finance, na které mají rozhodčí dle stanov svazu nárok. Žádná klobása nebo oběd není pro pořadatele zápasů povinností. Tou je pouze teplá šatna a pití - v zimním období je to obyčejně čaj. „Je to tak, my nárok na jídlo od pořadatele nemáme. Někde jsou dokonce rozhodčí bráni jako kus masa. Přijeďte, zapískejte a vypadněte. To poznáte hned, jak přijedete k zápasu. Někde nedostanete vůbec nic, a někde čekají, až jak dopadne zápas. Pokud vyhrají domácí, tak je i ta klobása,“ popisuje obvyklé praktiky Radim Doležal. Proti turnaji v Uherském Brodě ovšem nemůže říct křivé slovo. „Jsou turnaje, jako je třeba tento, kde si nemůžeme na nic stěžovat. Pan Hamšík se opravdu snaží, aby o nás bylo dobře postaráno,“ chválí Doležal zázemí na Janáček Cupu.

A jen tak pro zajímavost - tušíte, jaké jsou vlastně finanční odměny rozhodčích za přátelské zápasy? Podle tabulek fotbalového svazu si hlavní arbitr přijde na 150 korun českých. Pomezní dostane v zápasech, kde hrají mužstva na úrovni krajských přeborů, rovnou stovku.

Stanislav Dufka

Čtěte více: vpravo nahoře Související články