Ten má podle Baníku vedle kontraktu se Slováckem podepsanou platnou smlouvu také právě s ostravským klubem.

Cleber nastoupil v sobotním utkání Gambrinus ligy mezi 1. FC Slovácko a FC Viktoria Plzeň v dresu domácího týmu, a proto se FC Baník Ostrava rozhodl postoupit celou záležitost disciplinární komisi ČMFS.

Důvod? Brazilec má podle vyjádření Baníku platný kontrakt s ostravským klubem, jenž o jeho služby v létě hodně stál. „Na základě jednání s jeho mateřským klubem Artmedií Bratislava jsme Cleberovi nabídli tříletý kontrakt. Po dlouhých jednáních s ním, jeho brazilským překladatelem a zprostředkovatelem, hráč nakonec navrhované podmínky přijal a podepsal s námi profesionální smlouvu,“ uvedl předseda představenstva Baníku Tomáš Trucha.

Cleber ale nakonec do Ostravy nezamířil. Slovácko na něj totiž ve stanovené lhůtě uplatnilo opci a šikovný záložník se tak automaticky stal jeho hráčem. „Po podpisu smlouvy odcestoval do Uherského Hradiště vyřídit všechny náležitosti, ale k nám už nedorazil, ani nás nekontaktoval za účelem jednání o ukončení uzavřené smlouvy. Považujeme to za neodpovědný přístup při uzavírání, dodržování a ukončování smlouvy, jak je uvedeno v Disciplinárním řádu ČMFS,“ prohlásil Tomáš Trucha. „Přestože je Cleber pod platně uzavřenou smlouvou v našem klubu, nastoupil v sobotu jako hráč 1. FC Slovácko v utkání prvního kola Gambrinus ligy. Proto žádáme disciplinární komisi ČMFS, aby uložila hráči za svoje neodpovědné chování odpovídající trest,“ dodal předseda představenstva Baníku.

V hradišťském klubu byly z této informace poměrně zaskočení. Ředitel klubu Vladimír Krejčí nebyl v práci a ani nezvedal mobilní telefon, až po několika hodinách poskytl strohé vyjádření tiskový mluvčí 1. FC Slovácko Aleš Mazúrek. „K celé záležitosti nemáme dostatek informací, zatím je sbíráme. Až je budeme mít pohromadě, ke kauze se vyjádříme,“ uvedl Mazúrek.

Pokud by byl Cleber disciplinární komisí skutečně potrestán například zákazem startu, byla by to pro Slovácko velká rána. V prvním duelu proti Plzni totiž Brazilec patřil k nejlepším na hřišti. „Byl výborný, byla by to velká ztráta,“ uvedl na adresu levého záložníka trenér Josef Mazura, jenž by o ostrý levý kraj přišel jen velmi nerad. „Zatím k tomu ale mám jen kusé informace, takže bych k tomu nerad cokoliv víc říkal,“ dodal Mazura.

Válka mezi kluby už hoří delší dobu. Oba kluby jsou ve sporu ohledně přestupu Maria Ličky do anglického Southamptonu, který ani po rozsudku Mezinárodní sportovní arbitráže CAS v Lausanne stále není vyřešen. Podle tohoto rozhodnutí by totiž ostravský klub měl Slovácku vrátit asi pět miliónů korun. Baník však rozhodnutí nerespektoval a obrátil se na ČMFS.

Ze strany Baníku by se tak v případě Clebera mohlo jednat o určitý způsob odvety. Paradoxní na celé situaci je i fakt, že ve Slovácku působí ve funkci generálního manažera Vladimír Krejčí, jenž stejnou funkci vykonával před časem na Bazalech, a obě strany se údajně nerozešly v dobrém.

Aleš Uher, Michal Sladký