Do první ligy by měli tým dotlačit zkušení hráči v čele s Tomášem Randou či Janem Bergerem. Jak je mužstvo připraveno na start soutěže, jsme si povídali s trenérem Ladislavem Jurkemikem.

První utkání už klepe na dveře. Už cítíte mrazení v zádech, nebo jste ještě v klidu?
Už je to cítit, to napětí tam je. Je to pro mě nová liga, nová země, kde jsem ještě nepracoval, takže se na zápas v Opavě už těším.

Když budeme vycházet ze sestavy z pohárového zápasu s Vyškovem, tak oproti jaru je z poloviny jiná. Stačili se už kluci sehrát, aby vše klapalo, jak má, už od prvního kola?
Určitě to ještě není takové, jak by mělo být. Ideální sestavu jsme totiž dlouho hledali. V přípravných zápasech jsme se snažili hráče vyzkoušet na různých postech, abychom měli alternativy, kdyby někdo z nejrůznějších důvodů nebyl k dispozici. Sestava se proto hodně měnila, a sehranost tak ještě nebude stoprocentní. Ale ve Vyškově už kluci ukázali některé dobré momenty, hru měli plně pod kontrolou.

Takže sestava z pohárového duelu je pro vás zatím tou ideální?
Řekněme, že se hodně blíží té, která nastoupí v Opavě. Možná v ní budou dvě změny.

Většinou bývá klíčem k úspěchu hra záložní řady. Ta je nová dokonce ze tří čtvrtin. Jak jste s její hrou spokojený?
Právě se záložní formací jsem spokojený nejvíc. Berou na sebe zodpovědnost, dirigují hru, příkladně si plní defenzivní úkoly . Jsou tam i dobré impulzy dopředu.

Bylo záměrem dát do středu zkušené hráče (Randa, Berger) a na kraje řekněme mladé dravé jezdce (Kubáň, Gonda)?
Určitě. Potřebujeme udělat správný „mišunk“ mezi zkušenými a mladými hráči, kteří by do hry měli přinést agresivitu a nebojácnost.

Pokud vynecháme mladíky z akademie, tak vesměs přišli hráči, kteří už mají něco za sebou. Je to tedy od vás sázka na zkušenost?
Víte, já jsem příchody už moc neovlivnil. Když jsem k mužstvu nastoupil, tak už bylo dohodnuté, kteří hráči sem přijdou. Ale s vybranými fotbalisty jsem spokojený. Přinesli do mužstva kvalitu, hlavně ale bude záležet na výsledcích v lize, jestli to byla správná volba či nikoliv.

Je tedy mužstvo složené podle vašich představ, nebo vám ještě nějaké kousky do mozaiky schází?
Ještě mi chybí krajní obránce a hráči do útoku. Tam to zatím není ono. Schází mi takový ten pravý zakončovatel. Ale možná se někdo ze stávajících kluků v lize probudí.

Je ještě možné, že vás někdo posílí?
Teď už ne. Člověk sice nikdy neví, ale já bych byl rád, kdyby se chytili ti kluci, kteří jsou tady.

Vedení Slovácka vždycky chtělo dávat příležitost mladíkům z akademie. Jaké jsou tedy šance Reinberka, Kerbra a dalších?
Myslím, že jsou velké. V přípravě dostali šanci Polák, Kerbr i další. Postupně bych je do kádru rád zabudoval, ale samozřejmě na sobě musí hodně pracovat.

Z osmi zápasů, které jste odehráli před startem ligy, jste vyhráli pouze tři. Výsledky sice možná nejsou až tak důležité, jak to ale bylo s herní stránkou? Zlepšovali jste se?
Tím, že jsme mužstvo postupně skládali, výsledky nebyly takové, jak bychom si představovali. Důležitější bylo, že se zlepšovala souhra a že jsme si ověřili, že máme zdvojené posty. Hlavní bude, abychom měli výsledky v lize.

Až na ten poslední zápas jste se hodně trápili v koncovce. Čím to?
Vázla souhra záložní řady s útokem. A možná se tam projevila i únava, protože někteří hráči nebyli zvyklí na takovou zátěž. Navíc bylo hodně změn, takže od začátku to nemohlo hned klapat.

Je pro vás pohárové utkání ve Vyškově příslibem do budoucna?
Dá se to tak říct, i když šlo o soupeře z nižší soutěže. Byl jsem příjemně překvapený, jak mužstvo ten zápas zvládlo. Kluci nic nepodcenili a režii utkání měli pevně ve svých rukou.

Jakým herním stylem se budete chtít prezentovat?
Jednoznačně chceme hrát dopředu. Chceme hrát takový fotbal, aby nám lidé tleskali - s nasazením. Nestrpím na hřišti hráče, který by se tam jen procházel nebo vyklusával.

Která mužstva si to podle vás rozdají o postup?
Těch je velká spousta. Určitě tam budou dvě spadnuvší - Bohemka a Most, pak Hradec Králové, Opava, Jihlava, Fulnek, Dukla. A chceme tam samozřejmě být i my. Bude to určitě velice těžká soutěž, kde každý může porazit každého.

Vedení klubu sice postup jako jasný cíl nevyhlásilo, mít nižší ambice by ovšem asi byl alibismus…
Určitě. Navíc já mám i tak postavenou smlouvu. Když postoupíme, tak zůstanu, pokud ne, tak končím. Tady s tím stadionem a podmínkami musíte mít jen ty nejvyšší ambice.

Myslíte, že už první zápas v Opavě může hodně napovědět, jak na tom budete?
To si nemyslím. Soutěž je dlouhá. Jeden zápas vám postup nezajistí ani vás nevyřadí ze hry. Na každé mužstvo, ať už na začátku, uprostřed nebo na konci, přijde během sezony krize a bude záležet na tom, jak se s tím každý vypořádá a jak rychle se z ní dostane. Tam se ukáže, jak je mužstvo morálně silné.

Co o vašem prvním soupeři víte a jak se na něj připravujete?
Viděl jsem Opavu na vlastní oči v přípravném zápase a musím říct, že má svoji kvalitu. Abychom mohli pomýšlet na úspěch, tak bude potřeba, aby všichni hráči podali dobrý výkon.

1. FC SLOVÁCKO 2008/2009. Horní řada zleva: Michal Gonda, Tomáš Ineman, Aleš Chmelíček, Ondřej Lysoněk, Jan Šimáček, Martin Psohlavec, Lukáš Matůš, Jan Berger, Richard Hrotek, Pavel Němčický. Prostřední řada: Petr Filipský, Jiří Perůtka, René Formánek, Milan Kerbr, Přemysl Kovář, Tomáš Fryšták, Petr Reinberk, Václav Ondřejka, Vlastimil Polák, Lukáš Kubáň. Dolní řada: Tomáš Randa, Václav Marek, masér František Machala, trenér gólmanů Martin Juřička, sportovní ředitel Petr Pojezný, trenér Ladislav Jurkemik, předsedkyně představenstva klubu Marcela Mrázková, asistent trenéra Jiří Chytrý, asistent trenéra Miroslav Hlahůlek, Miroslav Filipko, Petr Stýskala. Foto: Deník/Milan Zámečník