„Je to neuvěřitelné. Podařilo se nám to,“ svěřil se šťastný kouč. V neděli se postaví vítězi jihoamerického semifinále Argentina – Chile, které se hrálo v noci na dnešek.

Český tým si v semifinále počínal suverénně. Soupeře zlomil už během prvních patnácti minut, kdy vstřelil dvě branky. „Řekli jsme si, že tady uděláme co nejlepší výsledek, a to se nám zatím daří. Budeme se snažit získat tu nejcennější trofej,“ hlásil slavící obránce Lukáš Kubáň.

Dřina a obětavost se bojovníkům ze srdce Evropy vrátila v podobě neskutečné dávky radosti a úspěchu. Nejdřív je kritizovali za defenzivní pojetí. Pak snižovali jejich kvality dvojnásobným štěstím v penaltovém rozstřelu. Jenže v semifinále šli za triumfem nekompromisně.

„Pro nás to byl na tomhle turnaji důležitý výsledek,“ konstatoval trenér Miroslav Soukup. O dostatku sil i další motivace svěřenců před finále nepochybuje: „Neznám hráče, který by ani s dřevěnou nohou nechtěl nastoupit ve finále.“

Čeští mladíci se vrátí minimálně se stříbrnou medailí. „Je to krásný. Ještě si to možná ani neuvědomuju. Nedá se to popsat,“ jen těžko hledal slova kapitán Jan Šimůnek.

Parta okolo trenéra Miroslava Soukupa šokovala fotbalový svět a nyní stojí krůček od titulu mistrů světa. „Ano, máme stříbro, ale proč bychom nemohli být první. Uděláme maximum proto, abychom byli mistři světa,“ slibuje český kouč.

„Plním si tady klukovské sny. Jsou to zážitky, které se těžko budou opakovat,“ popisoval. Když před turnajem řekl, že chce vyhrát, smáli se mu.
Nádhera. Slovo, jenž se po vítězném souboji s Rakouskem nejčastěji hrnulo z úst českých hrdinů. Ti dokázali přepsat fotbalové dějiny a poprvé v historii šampionátů dvacetiletých si zahrají finále.

Pouze dvakrát – v letech 1934 a 1962 – hráli „dospělí“ česko-slovenští fotbalisté ve finále mistrovství světa. A v Římě i Santiagu tehdy podlehli (Itálii 1:2, resp. Brazílii 1:3).

„Prožívám neskutečné pocity. Je to nádherný splněný sen. Hlavně kvůli národu, protože podpora z domova je fantastická,“ jásal po konečném hvizdu záložník Luboš Kalouda, který s oblibou po gólech křičí do televizní kamery vzkazy rodině.

Momenty zápasu:
4. minuta – Kalouda zahrává po faulu na Fenina přímý kop. Z levé strany posílá prudkou ránu přímo na branku. Rakouský gólman pouze vyráží před sebe a pohotový Mičola posílá odražený míč do branky – 0:1.
8. minuta – odražený balon se dostává k Suchému, ten střelou z dvaceti metrů těsně míjí pravou tyč.
15. minuta – skvostnou akci po pravé straně hřiště rozjíždí narážečkou Mičola a posílá míč do běhu Kúdelovi. Ten našel přízemním centrem u branky číhajícího Fenina, který pohodlně zasouvá míč do sítě – 0:2.
40. minuta – Střeštík se po přihrávce Kaloudy dostává v blízkosti soupeřovy branky ke střele, ale jeho ránu do protipohybu zastavuje reflexivně nohou rakouský gólman Zaglmair.
46. minuta – Fenin se z deseti metrů opírá do střely, ale z voleje jen těsně přestřeluje horní tyč rakouské branky.
83. minuta – Morgenthaler hází dlouhý aut až na malé vápno, kde hlavičkuje nikým nehlídaný Okotie. Míč jen těsně míjí levou tyčku Petrovy branky.