I když by mu sebevědomí mohlo pořádně narůst, zatím se tak nestalo. Mimo trávník pořád zůstává tím vyjukaným zajícem. „Proč zrovna já?“ zeptal se Filip Hlúpik skromně až nesměle po příchodu na domluvený rozhovor. Volba na něj přitom padla zcela logicky. Je jediným zástupcem Slovácka mezi lvíčaty, která v úterý v rámci kvalifikace ME vyzvou v Uherském Hradišti Arménii. Ještě předtím si ale v národním dresu střihne pikantní duel právě proti svému mateřskému klubu. Modelový zápas mezi 1. FC Slovácko a Českem U21 se hraje dnes v 17 hodin v Uherském Hradišti.

Kvůli pohárovému utkání Slovácka ve Frýdku-Místku jste dorazil na svůj první sraz reprezentace do 21 let o dva dny později. Je to pro vás o to složitější vstup mezi nové spoluhráče?

Určitě ne. Bylo to tak dopředu domluvené, takže žádný problém.

Pohárový zápas jste zvládli, takže jste aspoň na sraz přijel dobře naladěn…

Jeli jsme do Frýdku s cílem, že chceme postoupit, což se podařilo, takže můžeme být spokojeni. Nebylo to ale jednoduché, protože domácí byli hodně zalezlí a snažili se hrát na brejky, měli i nebezpečné standardní situace. Zaplaťpánbůh že jsme dali celkem brzy gól ze standardky a pak už jsme si výhru pohlídali. Všichní vědí, že pohárové zápasy s papírově slabšími soupeři bývají hodně nevyzpytatelné, o čemž se teď ostatně přesvědčilo několik prvoligových mužstev, takže jsme rádi, že jsme v dalším kole.

Tam se utkáte s Baníkem Ostrava, to asi bude hodně zajímavý souboj?

Bude to takový trojboj. Pohár se hraje na dva zápasy a mezitím se spolu ještě utkáme v lize. Pro fanoušky to jistě bude zajímavé. Pro nás bude důležité, aby se uzrdravili kluci, abychom náročný program úspěšně zvládli.

Letošní rok, to je z vašeho pohledu takový sen. Stálé místo v sestavě Slovácka, teď reprezentace. Mohlo to být lepší?

Přiznám se, že takto jsem si to ani nepředstavoval. Jsem ale za to strašně rád. Povedla se mi letní příprava, dařilo se mi v ní i střelecky, takže mi trenér dal šanci v základu a zatím se tam zaplaťpánbůh držím.

Co vám ještě chybí k absolutní spokojenosti?

Střílet góly! (Smích.)

Neproměněné šance, to je zatím skutečně velké minus. Fanouškům hodně brnkáte na nervy…

Je pravda, že mě to sráží dolů. Zatím mi v koncovce chybí ten pověstný klid a rozvaha.

Nechtělo by to třeba někdy zavřít oči a jen napálit balon?

Já se snažím dívat na gólmana, zatím mi to ale nevychází. Chce to ještě líp si přebrat balon, soustředit se na první dotek, abych měl co nejvíce času na zhodnocení situace, volbu nejlepšího řešení a zakončení.

Z posledních dvou zápasů jste získali čtyři body, promítlo se to hodně do nálady v mužstvu?

Nálada je určitě mnohem lepší, pomohlo nám to. Teď to ale chce po reprezentační přestávce potvrdit v utkáních s Bohemkou a Budějovicemi.

Pojďme k reprezentaci. K mužstvu jste se připojil teprve před pár minutami, ale znáte některé spoluhráče?

Ze Sigmy jsem znal Koutného a pár kluků ještě z reprezentační dvacítky, za kterou jsem hrál zápas proti Slovensku. Další znám spíš jen tak od vidění z ligy, blíž ale nikoho.

S kým bydlíte na pokoji?

S Matějem Vydrou. Předtím jsme se nikdy neviděli, už jsme ale stihli trošku pokecat.

Hned první zápas za jednadvacítku pro vás bude hodně pikantní – těšíte se na souboj se svými spoluhráči z klubu?

No, to bude hodně zajímavé. Žádné velké hecování ale neproběhlo, jenom Lukáš Kubáň, se kterým bych se mohl na hřišti potkávat, mi říkal, že mě přejede. (Smích.)

Bavil se s vámi už trenér Dovalil, co od vás bude v reprezentaci chtít?

Zatím na to vůbec nebyl čas, jen jsme se pozdravili.

V úterý se hraje v Uherském Hradišti utkání s Arménií. Jaké myslíte, že máte šance dostat se do sestavy?

Kdybych se dostal do základu, to by byl zase další splněný sen. Byl bych strašně rád i za to, kdybych mohl na domácím stadionu naskočit aspoň na pár minut. Do utkání zbývají ještě čtyři dny, určitě mám velkou motivaci ukázat při trénincích, že na to mám. Důležité ale bude hlavně to, abychom duel s Arménií zvládli. Bez ohledu na to, jestli hrát budu, nebo ne. Věřím, že nás přijde povzbudit hodně fanoušků, že opět ukážou, že patří mezi nejlepší v republice.