Soukup: Přijde jeden zahraniční záložník

Na loňské přívaly sněhu a vynikající běžkařské terény v okolí hotelu však v úvodu soustředění mohli zapomenout. Částečná změna počasí přišla ve druhé polovině týdne. I přes zlepšení sněhových podmínek využívali svěřenci trenéra Soukupa výhradně jeden z našich nejmodernějších běžkařských areálů Zlatá lyže, ve kterém se příští týden uskuteční závod Světového poháru v biatlonu.

„Máme možnost využívat výborně připravené tratě. Z tohoto pohledu nám organizátoři vycházejí v maximální míře vstříc. Ve druhé fázi využíváme okolních terénů hotelu, kde absolvujeme silově dynamické posilování. Třetí fáze je ve využití hotelové posilovny a bazénů. Když to shrnu, tak od půl desáté ráno až do večera máme celý den vyplněný tréninkovými jednotkami. Všechno, co jsme od pobytu očekávali, se nám zatím daří plnit,“ vyjádřil spokojenost s dosavadním průběhem přípravy kouč Miroslav Soukup.

Na soustředění odjelo čtyřiadvacet hráčů. Chyběla jen nová brankářská akvizice Dušan Melichárek, zraněný Lukáš Fujerík a reprezentační povinnosti si plní dorostenec Michal Trávník. Během příštího týdne by chtěl kouč Soukup přivítat ve svém kádru ještě další posilu.

„Avizovali jsme, že o některých hráčích jednáme a ta jednání ještě probíhají. Takový jakoby navíc, kdo přišel, byl gólman Melichárek. Ve hře máme ještě jednoho fotbalistu. Pokud všechno dobře dopadne, tak by s námi měl začít v úterý trénovat. Je to zahraniční hráč, který hrál nebo hraje první ligu. Měl by přijít jako alternativa za Lukáše Fujeríka. Je to typ podobného hráče na jeho post,“ prozradil trenér a sportovní ředitel Slovácka v jedné osobě.

Kdo absolvuje soustředění

Brankáři: Filipko, Matalyha, Heča (nová posila Dušan Melichárek se zapojí do přípravy až v příštím týdnu)
Obránci: Kubáň, Jeleček, Reinberk, Kuncl, Mezlík, Košút, Trousil
Záložníci: Daníček, Kordula, Hlúpik, Perůtka, Pavelka, Volešák, Valenta, Poliaček
Útočníci: Došek, Lukáš, Ondřejka, Kerbr, Kovář, Čtvrtníček

Filipko, Heča, Matalyha a nově také Melichárek. To jsou čtyři gólmani, kteří se budou prát o místo v kádru prvoligového Slovácka. O odchodu nebo případném hostování v nejbližších dnech trenér Soukup zatím neuvažuje.

„Jsme v prvním týdnu přípravy a příchod Dušana Melichárka je čerstvá věc, kterou jsme si zvýšili konkurenci na postu brankáře. Na druhou stranu máme dvě mužstva – áčko a juniorku. V kádru je dvaadvacet hráčů do pole, tak proč bychom nemohli mít čtyři gólmany na dva týmy,“ nabídl vysvětlení trenér Soukup.

Celé kondiční soustředění zakončí Slovácko nedělním zápasem Tipsport ligy proti brněnské Zbrojovce. „Dáme příležitost co nejširšímu kádru, abychom rozložili zátěž na co největší počet hráčů,“ uvedl na závěr trenér hradišťského týmu.

Fotbalisté Slovácka absolvují v Novém Městě na Moravě týdenní kondiční soustředění.
Fotbalisté Slovácka absolvují v Novém Městě na Moravě týdenní kondiční soustředění.
Fotbalisté Slovácka absolvují v Novém Městě na Moravě týdenní kondiční soustředění.
Fotbalisté Slovácka absolvují v Novém Městě na Moravě týdenní kondiční soustředění.
Fotbalisté Slovácka absolvují v Novém Městě na Moravě týdenní kondiční soustředění.

Některé spoluhráče znal z televize

Žádné nové posily se zatím v úvodním týdnu přípravy Slovácka neobjevily. Trenér Miroslav Soukup zařadil do zimního drilu dva nadějné dorostence z fotbalové akademie. Zatímco Michal Trávník odletěl s reprezentační osmnáctkou na turnaj do ruského Petrohradu a bude k dispozici až v průběhu druhého lednového týdne, útočník Marián Kovář se do přípravy zapojil už v úvodním lednovém týdnu na kondičním soustředění v Novém Městě na Moravě.
Nemusíte být zrovna odborníkem na běžecké lyžování, abyste při pohledu na mladého fotbalistu a jeho neohrabaný styl odhalili, že si s běžkami zrovna netyká. „Je to síla. Na běžkách jsem stál podruhé v životě, poprvé to bylo v pondělí. Je to makačka, a když to neumíte, je to hrozně těžké. Navíc jsem ještě zapomněl namazat,“ sypal ze sebe ještě upocený z novoměstských tratí Marián Kovář.

Útočník dorostenecké devatenáctky Slovácka má po podzimu přímo pohádkovou bilanci. Do sítí soupeřů nasázel osmnáct branek. Většinou používá na obránce soupeře stejnou metodu.

„Soupeři mně skáčou na moje zasekávačky. Už je na to upozorňují i jejich trenéři, ale vždycky se nechají nachytat,“ netajil se svojí největší fotbalovou zbraní mladý útočník, pro kterého je největší ikonou ukrajinský snajpr Andrej Ševčenko. „Teď, když hraje za Dynamo Kyjev, už je trošku slabší, ale když hrával v AC Milán, byl mým velkým vzorem.“

Pro Mariána Kováře bylo zařazení do kádru ligového mužstva obrovským překvapením, postupně si tak začíná plnit své fotbalové sny. „Můj první cíl je prosadit se do kádru Slovácka. Mám výhodu, že mladší kluky znám a ty starší jsem znal z televize,“ usmíval se Marián Kovář, kterého přivedla k fotbalu maminka. „Pořád jsem si venku kopal do balonu, lezlo jí to krkem, tak mě vzala na trénink a už jsem u fotbalu zůstal,“ vzzpomíná odchovanec fotbalové akademie klubu.

Trenér Miroslav Soukup rozhodne o jarním fotbalovém osudu obou mladých fotbalistů před odletem na herní soustředění do Turecka. „Trávník a Kovář byli pro svoje výborné výkony v dorostu zařazeni minimálně na měsíc leden do přípravy áčka. Oba by s námi měli trénovat až do druhého února, kdy se rozhodne, kdo pojede na herní soustředění do Turecka. Záleží jenom na jejich výkonnosti, jestli se dostanou do áčka už teď, nebo třeba v letním období.
Fotbalisté Slovácka absolvují v Novém Městě na Moravě týdenní kondiční soustředění.

Útočník 1. FC Slovácko Libor Došek: Lyže mi maže Trousil. Za kafe

Na prvním srazu fotbalistů Slovácka se Libor Došek neobjevil. První dva dny zimní přípravy mu trenér Miroslav Soukup naordinoval individuální trénink. Na vině byla jeho zablokovaná záda. „Ještě to maličko cítím, ale už je to daleko lepší a jde s tím trénovat, takže jedu naplno,“ vysvětloval dvoumetrový forvard.

Se Slováckem jste na běžkách poprvé. Pamatujete, kdy jste naposled absolvoval podobnou zimní přípravu?

Myslím, že to bylo někdy před šesti lety s Libercem. Co si pamatuji, tak před rokem jsme v Teplicích pod trenérem Plíškem běhali jenom po svých.

Jsou pro vás osobně běžky zpestření přípravy, nebo máte raději přípravu bez nich?

Já nevím. Člověk tu fyzičku musí stejně někde nabrat. Je to jedno, jestli běháte po svých nebo na běžkách. Tady na Vysočině jsem poprvé. Nasněžilo nám, super prostředí, tak mně to nijak zvlášť nevadí. Akorát je blbé, že běháte pořád dokola. Je to na palici, když běháte hodinu a půl stejný okruh. S Libercem jsme běhali v Jizerských horách třeba hodinu po hřebenech, to bylo daleko zajímavější.

Fotbalisté Slovácka absolvují v Novém Městě na Moravě týdenní kondiční soustředění.

Co vůbec vy a zimní sporty? Vytahujete lyže i mimo přípravu?

Určitě, ale raději volím sjezdovky než běžky.

Kdy jste byl naposledy na sjezdovkách?

Není to tak dávno, těsně po Vánocích jsem byl s rodinou na Červenohorském sedle v Jeseníkách. Chtěl jsem děti naučit lyžovat, to se povedlo, takže spokojenost.

Není to také tím, že sjezdovky nemusíte mazat?

To ne, já mám na běžky servismana Honzu Trousila. Každé ráno mu lyže odevzdám, on změří teplotu sněhu, vzduchu a maže. Dnes namazal dobře a má ode mě pochvalu. Za odměnu dostane kafe.

Je vůbec něco, co vás po těch letech může v zimní přípravě ještě překvapit?

Myslím, že ne. Je to hlavně o běhání, mění se jenom hotely a působiště.

Na svém kontě máte 297 ligových zápasů a na jaře vás čeká malé jubileum. Vnímáte to?

Fakt jo? To jsem vůbec nevěděl, strašně to utíká. To je hrozné, jak jsem starej (Směje se.) Na druhou stranu tři sta je tři sta, hlavně aby sloužilo zdravíčko.

V neděli hrajete první zápas Tipsport ligy proti brněnské Zbrojovce. Bude to pro vás zpestření v závěru soustředění?

Po týdnu konečně uvidíme balon a bude to fotbal. Umělku ale moc nemám rád. Čím jsem starší, tím je to horší. Bolí z toho kolena, kotníky a není to ideální ani na záda.

Pojďme ještě k jarní části ligy. Jste v polovině tabulky, s jakým cílem půjdete do druhé části sezony?

Je pravda, že máme ligu dobře rozehranou, ale je asi zbytečné si malovat, že chceme hrát o poháry. Já osobně bych byl hodně spokojený, kdybychom skončili do pátého šestého místa. Hlavně bychom chtěli víc vyhrávat doma, diváci jsou super, ale my jsme jim doma moc radosti neudělali. To by bylo super, ale bude to náročné.

Zvláštní zpravodaj Deníku Stanislav Dufka