„Sice mě nominace připravila 
o část dovolené, ale pro mě osobně je to třešnička na dortu po celé sezoně. Řekl bych, že to byla velmi příjemná povinnost," přiznal Vlastimil Daníček.

Čeští fotbalisté do 21 let 
v evropské kvalifikaci nejprve porazili na jablonecké Střelnici Černou Horou 2:1 a přiblížili se k účasti v baráži 
o postup na šampionát v roce 2013. Vlastimil Daníček se pro mnohé překvapivě objevil 
v základní sestavě. Pro něj osobně to však až takové překvapení nebylo. „Tři dny před zápasem mi trenér říkal, že je jedna varianta základní sestavy, kde bych mohl nastoupit. V průběhu příštích dnů a tréninků už to bylo pro mě jasnější."

Pro dvacetiletého odchovance napajedelského fotbalu to byl vůbec první ostrý start v reprezentaci do 21 let. „Zatím jsem nastoupil jenom 
v přípravě na Slovensku. 
S klukama jsem se teprve seznamoval, ale parta je dobrá, takže všechno v pohodě. Byla tam trošku nervozita, ale víc na hotelu než v kabině před zápasem. Všechno ze mě definitivně spadlo, když začali hrát hymnu. Potom už to byla ta zdravá nervozita, kterou znám ze Slovácka," líčil svoje pocity Daníček.

V pátečním zápase vedla lvíčata nad mladíky z Černé Hory už dvougólovým rozdílem, ale Černohorci se kontaktním gólem dostali do hry. Přesto si čerstvý reprezentant ztrátu vítězství nepřipouštěl. „Bylo vidět, že si kluci věří. Jsou tu opravdu kvalitní fotbalisté, kteří už něco odehráli. O naši výhru jsme se jako tým vůbec nebáli," byl si jistý mladý fotbalista.

V dalším kvalifikačním duelu nastoupila jednadvacítka na hřišti outsidera skupiny Andorry. Trenér Jakub Dovalil vsadil na ofenzivnější pojetí sestavy a záložník Slovácka tak tentokrát zůstal jen na lavičce náhradníků. „Trochu jsem s tím počítal, že ve druhém zápase nenastoupím. Mluvil jsem s trenérem, vysvětloval mně, že to byl záměr, chtěl posílit útok. I tak jsem maximálně spokojený, dva zápasy, dvě výhry. Splnili jsme, co jsme měli," ohlížel se za reprezentačním týdnem mladý obránce.

Vlastimilu Daníčkovi se díky nominaci smrskla dovolená na pouhých jedenáct dnů. 
O žádné zvláštní volno ze strany Slovácka ale žádat nebude. „Do letní přípravy nastoupím normálně 18. června. Na dovolenou se nikam nechystám. Budu ji trávit s rodinou a nejdál se podívám k ségře do Prahy. Hrozně se tam těším, je tam úžasný klid a ségra se o mě vždycky velmi dobře postará," říká na závěr čerstvý reprezentant.

V obou zápasech jednadvacítky nastoupil David Pavelka, který i přes nabídku Liberce jedná o dalším hostování na Slovácku. V Jablonci naskočil na poslední minutu a v Andoře střídal po čtvrt hodině zraněného Hanouska. Dva zápasy před koncem kvalifikace si Češi výhrou 5:1 vybojovali šestibodový náskok ve skupině. 
K jistotě baráže na evropský šampionát jim schází jediný bod.

V dalších kvalifikačních zápasech nastoupil v dresu Slovenska v odvetném zápase proti Rumunsku Tomáš Košút, ale prohře 0:2 nezabránil. U divoké prohry Makedonie v Dánsku 6:5 byl útočník Slovácka Ilja Nestorovski, který hostuje v Metalurgu Skopje. ⋌(std)