Rodák z Napajedel nechyběl na hřišti ani při neúspěšné jarní premiéře modrobílých na pražské Spartě. Asi hodinu před naším povídáním poslal omluvnou zprávu. „Dobrý den, máme domluvený rozhovor, ale protože budu v kostele, byl bych rád, pokud by to šlo o půl hodiny později. Snad to nevadí. Vlasta Daníček.“

Chodíte do kostela pravidelně?

Když nehrajeme zápas, tak chodím každou neděli, a na velké církevní svátky. Jednou za rok na svátek Cyrila a Metoděje jezdím i na Velehrad. Jsem hrdý na to, že jsem věřící člověk.

Pojďme k fotbalu. Jak hodnotíte s odstupem času prohru proti pražské Spartě?

Ztratili jsme možnost bodovat, rozhodně jsme měli na to, abychom v Praze něco uhráli. Byl to jejich první zápas pod novým vedením. První poločas nám nesedl, paradoxně jsme hráli lépe až v deseti po vyloučení Vény Ondřejky.

Sparta vede ligu, vy jste na Letné nastoupil poprvé v životě. Byl jste před zápasem nervózní?

Před každým zápasem jsem trošku nervózní, bylo to stejné jako proti každému soupeři. Na Spartě jsem sice hrál poprvé, ale už jsem tam jednou seděl na lavičce náhradníků, takže to prostředí pro mě nebylo úplně neznámé. Máme v mužstvu hodně zkušených fotbalistů, věřím jim a nervozita opadá. Když jsem obklopený takovými hráči, tak nemám být z čeho nervózní.

Zápas byl v televizi. Jaké jste měl ohlasy od vašich přátel, fanoušků, rodiny?

Mamka přímo v Praze nebyla, vydala se tam ségra, která jezdí i na venkovní zápasy. Ty názory byly různé, někdo byl zklamaný a někdo tvrdil, že prohra o jednu branku je na Spartě slušný výsledek. Všichni se ale shodli, že první poločas nebyl z naší strany nic moc.

Jak hodnotil trenér Soukup zápas na Spartě. Vyčetl vám něco?

Vyčetl nám všem, že očekával jiný výkon. Mě konkrétně nijak nehodnotil.

V pondělní dohrávce se představila Olomouc, váš zítřejší soupeř. Sledoval jste její zápas proti Českým Budějovicím?

Neměl jsem možnost, viděl jsem jenom sestřihy a některé pasáže jsem si pouštěl na internetu. Pokud to jde, tak se vždycky na ligu dívám, není mi to šumák. Olomouc má kvalitní tým.

Přes zimu ještě posílili, přišli tam Podaný s Ordošem. Proti áčku jsem ještě nehrál, ale Sigmu mám zaškatulkovanou hlavně z dorostu. Vždycky to bývaly kvalitní zápasy.

Jaká probíhala příprava na první domácí utkání? Měli jste možnost trénovat na hlavním stadionu?

V týdnu jsme na hlavním hřišti trénovali. Je připravené bombasticky, vůbec není poznat, že minulý týden byla sněhová kalamita. Je sice trošičku měkčí, ale na kolíky bude ideální.

Na podzim proti Jablonci jste vstřelil svou jedinou ligovou branku. Po zápase jste tvrdil, že jste měl pocit, že dáte gól. Nepřišel tento pocit i před utkáním proti Olomouci?

Nejlepší by bylo, kdybych měl před každým zápasem takový pocit. Tehdy přišel až těsně před utkáním. Byl to krásný zážitek, užil jsem si oslavy našeho vítězství s fanoušky. Na první ligový gól se nezapomíná, důležité bylo, že rozhodl o naší výhře. Rád na ten zápas vzpomínám.

Hráváte na postu defenzivního záložníka. Je to vaše pozice už z mládežnických cel­ků?

Od žáčků jsem hrával stopera. Do zálohy mě posunul trenér Soukup a musím říct, že se tam cítím lépe.

Na podzim jste patřil do základní sestavy. Jak vnímáte svoji pozici v týmu? Je to pořád boj o místo?

Jsem v očekávání před každým zápasem. Nemám svoje místo jistě jako starší hráči. Snažím se bojovat o základ v každém tréninku. Nejsem taková povaha, abych čekal, že budu nastupovat pravidelně. Jsme tým, pokud trenér postaví někoho jiného a my vyhrajeme, tak si nebude stěžovat. Jsem sice naštvaný, že nehraji, ale že bych to někomu nepřál, to ne.

Jaký máte osobní cíl ve fotbale?

Žádné přehnané mety si nedávám. Na jaře chci nastoupit k co nejvíce zápasům a hlavně je odehrát kvalitně.

Kvůli fotbalu jste zanechal studia. Je to tak?

Odmaturoval jsem v pohodě, pak jsem se přihlásil na výšku, ale už v prvním semestru jsem to vzdal. Bylo to zrovna v době, kdy jsem začal trénovat s áčkem. Těžko se to dalo skloubit, hodně se trénovalo a na školu nezbyl čas. Nejvíc to mrzelo mamku. Fotbal je momentálně na prvním místě. Okénko na školu si nechávám pootevřené, ale v nejbližších měsících se tam asi hlásit nebudu.

Máte mimo fotbal ještě další záliby?

Nic zvláštního. Brusle, kolo, tak normálně, jako každý. Jezdíval jsem do Zlína na hokej, ale poslední dobou jsem tam dlouho nebyl. Pořád jsem ale jejich fanoušek. Začali jsme s kamarády chodit na florbal do Otrokovic, které hrají první ligu. Docela mě to zaujalo, podívat se z pohledu diváka na sport a vidět, co zažívají hráči na ploše.

Stanislav Dufka