„Je to výsměch všem ostatním členům FAČR, kteří poctivě přispívají. Místo do klubů tak vyletěly peníze doslova komínem do vzduchu. Co na to říci. Ve světle všech informací a průšvihů v české kopané je to další kapka v moři,“ mávl zklamaně rukou Roman Kolenič, zkušený trenér a lodivod divizních Skaštic.

Miroslav Pelta podle zjištění serveru iRozhlas.cz, které se zakládá na účetnictví fotbalové asociace z let 2012 až 2017, letecky v průměru cestoval za 100 000 korun měsíčně. Na utkání v nizozemském Eindhovenu se například dostal za 118 tisíc.

Jak Radiožurnál dále zjistil, Miroslav Pelta si tyto cesty schvaloval sám. Například na zápas Ligy mistrů v Mnichově mezi domácím Bayernem a londýnským Arsenalem v roce 2017 s sebou navíc měl vzít také tehdejšího pražského zastupitele a šéfa dotační komise na magistrátu Karla Březinu.

„A že to nikdo nekontroloval? Další absurdita. Je zajímavé, v jakém prostředí žijeme. Toto může udělat jen bezpáteřní člověk. Situace se musí radikálně změnit!“ hřímá Kolenič.

Podobně rozladění jsou z „nových“ informací také další činovníci a funkcionáři fotbalových klubů v regionu.

„Hrnec naší trpělivosti přetekl,“ potvrdil Pavel Cigoš, kouč Boršic, účastníka krajského přeboru.

„Určitě se něco musí změnit, ale bylo by naivní si myslet, že k tomu dojde mávnutím kouzelného proutku, hned po prvních volbách,“ brzdí optimismus především fotbalové veřejnosti v Čechách, kde je Berbrova chobotnice nejvíce prorostlá.

„První se vymění poklička, která ale asi bude ještě dál nějaký čas poskakovat na stejné horké vodě. Jedno je ale jisté, musíme být trpěliví a především je třeba vše očistit úplně od jádra, od okresů. Protože se bafuňařilo desítky let, chce to opravdu čas,“ zopakoval Cigoš.

„Když vezmu, přes jaké společnosti z Číny se k nám dostávají roušky, tak mi aféra pana Pelty přijde směsná, nicotná,“ poznamenává šéf vsetínského fotbalu Petr Říha.

„Kontroly by měly být všude. Přijde mi však, že se dělá aféra, kde pořádně není,“ nehodlá se Říha vracet k záležitostem z minulosti. Naopak se chce koncentrovat ryze na budoucnost.

„Fotbal má daleko větší starosti, musíme dělat volby na okresech, krajích. Problém je, aby se fotbal otočil a šel jinou, čistější cestou. Dívejme se dopředu,“ cílí Říha na další důležité týdny a měsíce.