Právě v Edenu si odbyl před rokem českou premiéru v nejvyšší soutěži gólman Dušan Melichárek. V minulém týdnu ho skolila viróza. Chyběl v poháru proti Boleslavi a jenom u televize protrpěl nedělní zápas s Plzní. Na Slavii už by měl být 29letý brankář v pondělí připraven. Od čtvrtka se zapojil do přípravy mužstva. „Měl jsem silnou angínu, musím začít opatrně, doktor říkal, abych to nepřepálil," prozradil svoji diagnózu Melichárek.

Jak se vám zamlouval proti Plzni výkon vašeho kolegy Milana Heči?

Myslím, že Milda odvedl to, co měl. Je škoda, že ho rozhodčí v závěru zápasu nesprávně vyloučil.

Podle vás nesprávně?

Penalta byla stoprocentní, ale balon letěl mimo bránu. Červená má být za zmaření gólové příležitosti – v tomto případě tomu tak nebylo.

Radil jste Hečovi před zápasem? Komunikovali jste spolu?

Před Plzní už jsem netrénoval čtyři dny. Poslal jsem mu jenom esemesku, ať se mu daří. Máme kamarádský vztah a Milda nepotřebuje radit, má 22 roků a už je to velký kluk.

Souhlasíte s tím, že při troše štěstí mohlo Slovácko s Plzní uhrát remízu? Viděl jste ve hře mužstva zlepšený výkon?

Spíš jsem viděl, že jsme začali tam, kde se skončilo na podzim. Zodpovědné bránění a dobrý přechod do útoku. Škoda že jsme některé akce nedotáhli do konce. Tím nemyslím jenom šance na začátku druhé půlky, ale i v prvním poločase jsme měli náznaky brejků. Důležité bude zlepšený výkon potvrdit na Slavii.

Jarní výsledky Plzně už nejsou tak přesvědčivé jako na podzim. Souhlasíte?

Každý zná sílu Plzně. Ze všech stran slyším, že se jí momentálně nedaří, ale já s tímto názorem nesouhlasím. Soupeři proti ní začali hrát prostě jinak. U nás ukázala svou sílu v tom, že ze dvou šancí dala jednu branku. Mají kvalitní mančaft a výsledek už si pohlídali.

Zápas jste sledoval v televizi. Jak jste si ho užil?

Můžu říct, že to byla hrůza. Nebylo to nic příjemného vidět, jak kluci nastupují. Rozhodně jsem klidnější na hřišti.

Spartu i Plzeň už máte za sebou. Kdo má podle vás kvalitnější mužstvo? Koho tipujete na mistra?

V této chvíli snad ani nejde o kvalitu kádru, ale o momentální formu. Celá republika vidí, že Sparta hraje na jaře lepší fotbal. Kdo vyhraje titul, mě vůbec nezajímá, je mně to jedno.

Po šesti a půl letech strávených ve Švédsku jste měl premiéru v české lize před rokem na Slavii. V pondělní dohrávce pojedete právě do Edenu, loňskou výhru 1:0 byste asi bral všemi deseti. Je to tak?

Samozřejmě že bych výsledek i tři body bral, ale minule jsme tam hráli v úplně jiné situaci. Co bylo před rokem, na to už se nemůžeme dívat. Zápas bude určitě rozdílný.

Připouštíte si před zápasem vaše postavení v tabulce? Jdete do zápasu s větší nervozitou?

Při zápase na to vůbec nemyslím, ale někde v nás je pocit, že už bychom měli něco uhrát. Mančafty ze spodku tabulky se blíží a bylo by dobré uhrát slušný výsledek. Ještě není čas na to být zbytečně nervózní a jít do zápasu se strachem, že něco pokazíte.

Čtyři utkání v řadě jste nebodovali, pokud k tomu připočteme dva pohárové duely, tak už je to šest zápasů bez výhry. Pamatujete podobnou sérii?

Myslím, že se mně to ještě nestalo. Chtěl bych říct jedno. Rozebíráme situaci, bavíme se, co by se mělo zlepšit. Názory typu, že na to kašleme a je nám to jedno, nejsou vůbec pravdivé. Nepříjemnou sérií žije celá kabina, a nejenom kabina, celý stadion. Trenér, asistenti, uklízečka a já nevím, kdo ještě. Všichni chtějí, aby se to zlomilo.

Po pohárovém zápase proti Mladé Boleslavi jste šel o vaší situaci diskutovat ke kotli fanoušků. Mělo to nějaký efekt?

Je potřeba, abychom s fanoušky mluvili. Chodí na zápasy, fandí nám, jezdí s námi po celé republice. Já ty lidi chápu, že jsou nespokojení. Šel jsem za nimi s tím, že si řekneme pár věcí. Myslím, že se to podařilo, i když jsem to trošku za všechny schytal.

Jakým způsobem?

Byly tam nějaké názory… Jak bych to jen řekl? Tři čtyři lidi tam nebyli moc inteligentní – říkali to, co neměli. Se zbytkem se dalo bavit, myslím, že jsme si to docela vyříkali.

Bydlíte na Velehradě, v Uherském Hradišti jste takřka denně. Musíte poslouchat poznámky fanoušků o současné situaci?

Stává se to, není to nic příjemného. Obyčejně když jdu nakupovat do hypermarketu nebo když někoho potkám ve městě. Kamarádi na fotbal chodí, stojí v tom kotli a chtějí debatovat o naší situaci, momentálně to není žádná sranda. Nejde se schovávat, situace je taková, jaká je. Musíme se k tomu postavit čelem.

Máte za sebou rok v české lize. Jakou má podle vás úroveň?

Myslím, že není vůbec špatná, sleduji i televizní zápasy, které mají až na pár výjimek svoji kvalitu. Co chybí, tak jsou diváci. U nás na Slovácku je to optimální, ale třeba v Boleslavi přijde na ligu dva tisíce fanoušků a na pohár sotva dvě stovky. Přitom mají výborný tým a hrají dobrý fotbal – je to jejich ostuda.

Schází něco vám osobně?

Momentálně sedm bodů. Až na posledních pár zápasů jsem spokojený. Jsem rád, že jsem se vrátil a že jsem se vrátil do Slovácka.