„Může za to nezájem o divizi a odmítnutí postupu všech čtyř nejlepších celků přeboru,“ vysvětlil rozhodnutí výkonného výboru šéf sportovně-technické komise Stanislav Travenec. Oči pro pláč tak zůstaly Kvasicím (KP) a Zašové (I. B třída), nezájem postupu nakonec zachránil Valašské Klobouky.

Ve hře přitom podle zákulisních informací byla i varianta s 15 celky v krajském přeboru, což ale páteční popolední zasedání Výkonného výboru Zlínského KFS smetlo ze stolu. „O tomto řešení jsem také slyšel, ale nemělo podporu v pravidlech a řádech. Jediné správné řešení nastalé situace dle rozpisu soutěže a všech regulí je klíč při nula postupujících z přeboru a jednom sestupujícím z divize. Ostatní taktické – netaktické tahy by byly politické,“ konstatoval šéf STK.

Krajský přebor tak minimálně na rok opouští Kvasice. Protože zájem o postup do I. A třídy projevily jen Kunovice a Hrachovec, dodatečnou záchranu rády přijaly Valašské Klobouky. „Oslovili jsme kvarteto nejlepších ve skupině A i B, ale zájem zahrát si o soutěž výše měli jen tři na čtyři volná místa. Proto dle pravidel dostaly možnost přece jen se zachránit na prvním sestupovém místě Klobouky,“ vysvětlil Travenec.

FC Veselí nad Moravou – 1. FC Slovácko
Slovácko deklasovalo Veselí nad Moravou

Naopak Zašovou sestup „last minute“ neminul. „Zde byl zájem z okresů dostatečný. Navíc po odhlášení Zubří z krajských soutěží postoupily ze vsetínského okresu do I. B třídy hned dva týmy – vedle vítězné Choryně i třetí Poličná,“ upřesnil Stanislav Travenec.
Pro něj i celou komisi přitom letošní skládání soutěží opět patřilo k náročnějším.

Prakticky celý pracovní týden museli komunikovat s úspěšnými kluby, které byly na postupových příčkách. „Každý musel dostat přiměřeně dlouhou dobu na rozmyšlenou, na druhou stranu některé kluby si kladly doplňující podmínky. Vše jsme ale zvládli, třebaže v posledních sezonách to není žádná procházka růžovým sadem,“ přiznal předseda STK.

Turnaj starých pánů. Memoriál Josefa Přikryla v Dolním Němčí
Memoriál Josefa Přikryla vyhráli domácí borci. V desetileté historii už počtvrté

Los soutěží nového ročníku je naplánován na 3. července na aktivu klubů, přičemž první kolo nové sezony je naplánováno na druhý srpnový víkend (11. a 12. 8.). „Ještě předtím ale stihneme odehrát dvě kola krajského poháru. Na podzim je naplánováno 13 kol, bez jarní předehrávky,“ potvrdil Travenec.

Již nyní je ale jasné, že v dalším ročníku zřejmě čeká kluby o něco větší porce postupů než standardně.

Může za to „revoluce“ moravských nejvyšších soutěží, kdy po zrušení juniorské ligy přibude ke stávajícím dvěma skupinám i třetí. „Těžké odhadnout, kolik ligových klubů využije možnost zařazení svého rezervního týmu do MSFL a divize. Již nyní se dá ale očekávat, že bude z krajských přeborů postupovat více než jeden tým,“ dodal s úsměvem Stanislav Travenec.

Známý trenér Jiří Dekař (na snímku) ve Slovácku působil dlouhých šestnáct let. V příští sezoně povede třetiligový Hodonín. Foto:
Trenér Dekař po šestnácti letech skončil ve Slovácku. V MSFL povede Hodonín

Pohyby týmů v soutěžích KFSKrajský přebor
Odchody: Kvasice, Rožnov p. R., Chropyně (sestup)
Příchody: Brumov (sestup z divize), Nevšová, Skaštice (postup z I. A třídy)
I. A třída
Odchody: Zubří, Jaroslavice, Fryšták (sestup), Nevšová, Skaštice (postup)
Příchody: Rožnov, Kvasice (sestup z KP), Kunovice, Újezdec, Hrachovec (postup z I. B třídy)
I. B třída
Odchody: Zborovice, Lípa, Sehradice, Lhota u Vs. a Zašová (sestup), Kunovice, Újezdec (postup)
Příchody: Jaroslavice, Fryšták (sestup z I. A), Luhačovice B, Holešov B, Uherský Ostroh, Choryně, Poličná (postup z OP)

Rozdělení do tříd podle VV (formát *.pdf)

Závěrečné tabulky (formát *.pdf)