„Není to fér. Dva semifinalisté mistrovství světa mají hrát na prázdném stadionu? Vím, že nás UEFA trestá, ale nedělá to správně,“ kroutil hlavou chorvatský trenér Zlatko Dalič.

Nezvyklost situace pociťují i ostrované. „Bude to zvláštní. Něco takového jsem naposledy zažil v mládežnických kategoriích,“ prohlásil obránce John Stones.
Urostlý člen defenzívy Manchesteru City nicméně dodal: „Trénovali jsme tvrdě, takže nyní je třeba se soustředit hlavně na dění na hřišti, nikoli mimo něj.“
Přesto bude střetnutí v Rijece pro Albion ojedinělé. „Stadion duchů“ totiž reprezentace kolébky fotbalu zažije poprvé v historii, respektive poprvé od roku 1872. Vstup bude povolen do vrchních VIP boxů jen několika vybraným anglickým jedincům.

Jinak nic, zavřeno, zamčeno. Člověk si dokáže představit ticho, které bude na místním stánku panovat. A které bude svým způsobem také svazovat.
Kouč hostů Gareth Southgate byl dokonce dotázán, zdali bude své svěřence upomínat, aby omezili klení. „Dva roky je přesvědčuju, aby spolu komunikovali, takže by to bylo trochu kontraproduktivní. Ne, je věc televize, kde umístí své mikrofony,“ odvětil osmačtyřicetiletý džentlmen.
Neobvyklá situace tak nečeká pouze fotbalisty.
Fenomén v problémech
Proč vůbec UEFA Chorvaty trestá? Kvůli tradiční bolístce – radikálním fanouškům.
V listopadu 2014, během duelu s Italy, jejich část protestovala proti chorvatské fotbalové federaci. Jenže velmi nešťastným způsobem: na hřiště létaly světlice či dýmovnice a hráči museli kvůli nebezpečí dvakrát opustit trávník.
„Cítil jsem se opravdu zahanbený,“ přiznal tehdejší trenér domácích Niko Kovač.
Pokuta 63 tisíc eur a uzavřená část tribun pro duel s Norskem však nestačily. Jen o čtyři měsíce později se ve zmíněném utkání horkokrevné publikum „předvedlo“ znovu – tentokrát skandováním rasistických hesel.

Výsledek? Červnové klání proti Italům na stadionu Poljud ve Splitu se odehrálo kompletně bez diváků. Začarovaný kruh se však neuzavřel, několika výtečníkům se totiž předem „podařilo“ do trávníku vyrýt hákový kříž.
„Chorvatsko je fotbalovým fenoménem, ale jsou problémy, které se musí řešit. Tohle je skandál, zločin a naprostá sabotáž,“ zuřili zástupci UEFA, načež Chorvatům uzavřeli hlediště na další dvě domácí představení.
Daličovi svěřenci už si tak na prázdné sedačky – bohužel – zvykli. Jak se s nimi vyrovnají Angličané?

Důležité bodyOba celky rovněž řeší i ryze sportovní, tedy fotbalové potíže. Pokud jeden z nich v pátečním střetnutí prohraje, s velkou pravděpodobností jej čeká v Lize národů sestup z elity o divizi níže.
Ani jeden totiž svá úvodní představení nezvládl. Chorvati, jež vede čerstvě zvolený nejlepší hráč světa podle FIFA Luka Modrič, prohráli ve Španělsku vysoko 0:6. Anglie stejnému soupeři podlehla na domácí půdě ve Wembley 1:2.
Mimochodem, Albion bude mít v zápase před prázdnými tribunami zvýšenou motivaci. Může totiž Chorvatům vrátit nedávnou porážku 1:2 ze semifinále MS v Rusku, o níž rozhodl jedenáct minut před koncem prodloužení Mario Mandžukič.
