Kauzu rozpoutal televizní dokument veřejnoprávní stanice WDR s názvem „Einigkeit und Recht und Vielfalt“ (doslova „Jednota, právo a rozmanitost“, jde o parafrázi úvodních slov německé státní hymny). Pořad mj. obsahoval anketu mezi 1304 náhodnými respondenty, která rozpálila trenéra německé reprezentace Juliana Nagelsmanna do běla.

„Doufám, že už o té posr… anketě nikdy neuslyším,“ dal se slyšet Nagelsmann na tiskové konferenci. Podobně se vyjádřili i někteří hráči týmu, od kterého fanoušci na domácím Euru nečekají nic menšího než zlato.

O co jde? Respondenti televizního průzkumu měli odpovědět na otázku, zda by podle nich nemělo být v německém národním týmu víc hráčů bílé pleti. Autoři dokumentu se dále ptali, zda jsou podle nich fotbalisté přistěhovaleckého původu přínosem pro mužstvo a jestli není ostuda, že reprezentační kapitán Ilkay Gündogan má turecké kořeny.

„Je to rasismus. Mám pocit, že bychom se měli probudit. Spousta lidí v Evropě musela utéct z domova a hledat bezpečnou zemi. Fotbalový tým může být vzorem, jak sjednotit rozdílné kultury, náboženství a barvy kůže,“ řekl Nagelsmann.

Tvůrce se brání: O rasismu se musí mluvit

O rasistickém podtextu ankety mluvili i hráči jako třeba Joshua Kimmich. Pro víc bělochů v týmu se přitom vyslovilo pouze 21 procent dotázaných, 66 procent lidí si myslí, že hráči cizího původu jsou pro německý fotbal obohacením a za „tureckého“ kapitána se prý stydí jen 17 procent respondentů.

Autor dokumentu, mladý sportovní novinář a filmař Philipp Awounou, ovšem obvinění z rasismu razantně odmítá. Podle něj jde o nepochopení záměru zmapovat vnímání současné německé reprezentace mezi fanoušky, a to ve všech směrech.

„Jakkoli znepokojivě můžou znít věty jako: ‚Bylo by lepší, kdyby v národním týmu hrálo zase víc bělochů‘, tak abychom mohli zkoumat rasistické postoje, musíme se na ně zeptat. To je přece při vědeckém průzkumu veřejného mínění běžný proces,“ uvedl Awounou pro Spiegel.

Ožehavá otázka barvy kůže fotbalistů v národních týmech se zdaleka netýká jen Německa. Ve Francii se už před mnoha lety řešilo, že v základní sestavě leckdy bývá drtivá většina hráčů afrického původu. Tvůrci populární komedie Co jsme komu udělali? si z toho vtipně utahují.

Méně humorné to bylo v Anglii po finálovém zápase minulého mistrovství Evropy. Tři hráči Albionu, kteří v penaltovém rozstřelu proti Itálii neuspěli (Markus Rashford, Bukayo Saka a Jadon Sancho), pak čelili masivní vlně nechutných urážek a výhrůžek s rasistickým podtextem.