Sestupem ohrožený celek z Uherského Hradiště třemi brankami demontoval defenzivu Baníku, na vítkovickém stadionu přehrál silný Baník 3:0 a v tabulce FORTUNA:LIGY se vrátil zpátky před Duklu na čtrnácté místo. Na konci podzimu se Moravanům dýchá zase o něco lépe.

„Mužstvo musím pochválit za pracovitost. Výhru jsme si zasloužili, gólů jsme mohli dát klidně víc,“ uvedl po povedeném zápase Svědík.
Triumfu nad Baníkem, kde dříve hrával i trénoval, si právem považoval. Možná i proto, že měl bývalému klubu co vracet. „Na jaře jsme tady hráli s Jihlavou, a ten zápas rozhodl o našem sestupu. To mě straší dodneška. Za stavu 1:1 Klíma nedal vyloženou šanci. Prohráli jsme 1:3, takže dneska se mi to trochu vrátilo,“ usmíval se viditelně spokojený kouč.

Ostravě ale jinak nepřeje nic zlého. „Hrál jsem tady i trénoval, to nevymažete ze srdce ani z hlavy. Je výborné, jaké má Baník fanoušky a zázemí,“ chválí Svědík.

Utkání 16. kola první fotbalové ligy: FC Baník Ostrava - FC Slovácko, 24. listopadu 2018 v Ostravě. (vlevo) Jiří Kejčí a Jakub Šašinka.
Slovácko šokovalo Ostravu. Tříbrankovou výhru dirigoval Havlík

Čtyřiačtyřicetiletý kouč se na svoji premiéru ve Slovácku těšil. Za výhru dokonce vypsal v kabině speciální prémii. Hráčům o ní však řekl až po skončení sobotního duelu. „Nechtěl jsem kluky příliš svazovat,“ vysvětluje.

Čím svěřence namotivoval, si ale nechal pro sebe. Jinak nadmíru povedenou premiéru moc rád rozebral. „Na utkání jsme se pečlivě připravovali. Prvních patnáct minut jsme udělali pár okének, chyb. Nahoře jsme neudrželi balon, neměli jsme útočnou fázi a Baník nás přitlačil. Postupem času jsme se ale osmělovali, přestali jsme ztrácet balony, byli jsme odvážnější, což vygradovalo v pěknou kombinaci při první brance,“ hodnotil nástupce trenérů Korduly a Vlachovského.

Druhý poločas hosté sehráli ještě lépe. „Hlavně v obranné činnosti jsme si počínali mnohem lépe. Taky jsme konečně udeřili z brejků. Viděl jsem tam přímočarost. Tedy to, co jsem chtěl,“ rozplýval se Svědík.

Třicetiletý Roman Sopůšek je kapitánem futsalistů Bazooky Uherské Hradiště.
Řepka? Byl nejvíce nervózní z nás všech,“ usmívá se kapitán Bazooky

Slovácko venku podruhé za sebou zvítězilo rozdílem tří branek. Body z Příbrami i Ostravy mají pro ohrožený tým velkou cenu. „Za čtrnáct dnů neuděláte s mužstvem žádné velké zázraky, ale to základní v mužstvu bylo. My jsme se zaměřili na agresivnější obrannou činnost, abychom soupeři znepříjemňovali už rozehrávku. To bylo velmi dobré. A v útoku jsme se snažili o přímočařejší hru, protože zápasy se rozhodují v šestnáctce,“ připomíná bývalý kouč Pardubic, Mladé Boleslavi nebo Jihlavy, odkud nedávno přišel do Uherského Hradiště.

Matouš Trmal.
Matouš Trmal: Baníku zadarmo nic nedáme. Nejraději bych bral tři body

Nový trenér Slovácka si hráče získal na svoji stranu svojí otevřeností a upřímností. „Prostě jsem pojmenoval, co mi vadí. A na těchto věcech pracujeme,“ uvedl. „Nechci však říkat, že jsem přišel a jde to. Trenéři přede mnou také odvedli skvělou práci. Jen jsem hru trochu pozměnil. Na mně hlavně bylo, abych nastolil pohodu v kabině, dal impulz a změnil nějaké věci. To se v Ostravě podařilo. Ale je to jen malý krok. Před námi je těžká práce,“ ví Svědík.

Nedostatky vidí hlavně ve hře v pokutovém území. „V něm jsme chtěli hru hlavně zjednodušit, zlepšit organizaci. Nebylo to sice úplně podle mých představ, ale přiblížili jsme se tomu,“ dodal.