„Z těch kandidátů, které jsem viděl na internetu, je pro mě nejlepší volba," říká otevřeně bývalý hráč Olomouce, Zbrojovky Brno či Slovácka Libor Soldán.

I když Svědík, jenž Slovácko dovedl k největším úspěchům v klubové historii, v porovnání s Bílkem, Lavičkou či Ivanem Haškem neprošel žádným velkým klubem, vybudoval si v posledních letech pozici respektovaného odborníka, pedantského kouče, který dbá na detail, organizaci hry a hlavně disciplínu.

„Navíc byl i u mládežnické reprezentace, působil u jednadvacítky. Nějaké zkušenosti v tomto ohledu má. Osobně bych se mu nebál dát šanci. Je to trenér s nároky i vizí," upozorňuje Soldán.

Jasné je, že Svědík Uherské Hradiště dávno přerostl. Rád by zkusil něco jiného. Práce u národního týmu jej samozřejmě láká. Je to však jiný džob než v klubu, kde má hráče téměř každý den na očích.

Musel by být větším diplomatem. Za svěřenci jezdit různě po Evropě, komunikovat s nimi na dálku. Není jednoduché vyjít se všemi borci, což dokresluje i poslední aféra kolem návštěvy olomouckého nočního podniku Belmondo.

Utkání skupiny E kvalifikace mistrovství Evropy ve fotbale: Česko - Moldavsko, 20. listopadu 2023, Olomouc. trenér Česka Jaroslav Šilhavý.
Trenér Šilhavý skončil: Nechápal jsem zlost veřejnosti. Aféra mě ranila

Otázka je, zda bude chtít vedení FAČR bývalého ligového útočníka vyplatit ze smlouvy. Fotbalovou asociaci by angažování Svědíka vyšlo na více než sedm milionů korun.

Nový kouč české reprezentace se hledá i přesto, že tým zvládl závěrečné kvalifikační utkání v Olomouci a po vítězství 3:0 nad Moldavskem slaví postup na mistrovství Evropy.

Trenér Jaroslav Šilhavý hned po zápase oznámil, že u národního mužstva se současným realizačním týmem končí.

„Je to nestandardní krok, když mužstvo dovedl na EURO. Na druhé straně byl na něj vyvíjený šílený tlak," vnímá Soldán.

Šilhavého pozice byla v ohrožení už po říjnové porážce 0:3 v Albánii, po níž ho výkonný výbor Fotbalové asociace ČR (FAČR) ve funkci podržel. Upravil mu však smlouvu, která vyprší 30. listopadu. Její součástí je oboustranná opce. Předchozí kontrakt měl trenér do konce kvalifikačního cyklu s automatickou opcí na závěrečný turnaj v případě postupu.

Fotbalisté Ostrožské Nové Vsi (zelenobílé dresy) ve 2. kole Poháru hejtmana Zlínského kraje podlehli Luhačovicím 0:11.Trenér fotbalistů Ostrožské Nové Vsi Libor Soldán.Zdroj: Deník/Libor Kopl

„Šilhavého znám jako výborného člověka. Vnitřně se musel strašně trápit, věcmi zaobírat. Tlak byl enormní, asi už to nedával. Je jasné, že nyní potřebuje hodně odpočinku," míní současný kouč Ostrožské Nové Vsi, v minulosti přezdívaný malajský tygr a šedý vlk.

K rozhodnutí dvaašedesátiletého kouče částečně přispěl také incident z noci ze soboty na neděli, kdy tři zkušení hráči obránci Jakub Brabec s Vladimírem Coufalem a útočník Jan Kuchta navštívili v Olomouci diskotéku a kvůli porušení týmových pravidel byli vyřazeni z mužstva.

„Je to něco neuvěřitelného, vůbec to nedokážu pochopit, že šli dva dny před nejdůležitějším zápasem kvalifikace na diskotéku," kroutí hlavou Soldán.

Utkání skupiny E kvalifikace mistrovství Evropy ve fotbale: Česko - Moldavsko, 20. listopadu 2023, Olomouc. Jaroslav Šilhavý a Tomáš Souček
Konec kouče nás trošku srazil. Něco budeme řešit interně, řekl kapitán Souček

Trojici hříšníků by ale ani tak neodepisoval a na šampionát v Německu je za přesně daných podmínek vzal.

„Kluci si to mezi sebou vyříkají. I když osobně žádného z nich neznám a nevím, jak na tom charakterově jsou, dostali takovou facku, že už to víckrát neudělají," je přesvědčený.

„Navíc mistrovství Evropy se koná až za nějakou dobu, do té doby se ovzduší vyčistí. Osobně bych jim dveře do národního týmu nezavíral. Pokud budou mít formu, klidně bych je vzal. Hlavní slovo samozřejmě bude mít nový trenér," ví dobře Soldán,

Zda to bude Svědík, se ukáže v následujících týdnech.