Skromný moravský klub ve FORTUNA:LIZE prohrál posledních šest zápas při hrozivém skóre 3:18 a v tabulce klesl na předposlední patnácté místo. Horší je momentálně pouze pražská Dukla.

Část znepokojených fanoušků hlasitě žádá konec trenéra Michala Korduly, jiní příznivci volají po posílení kádru nebo si alespoň přejí hru na dva útočníky. Všichni chtějí jediné, lepší a znovu hrdé Slovácko.

„Je teprve začátek sezony. Jsem pevně přesvědčený, že se to dá zase dohromady. Tým posbírá body a zachrání se,“ zůstává optimistou bývalá opora Slovácké Slavie a Synotu Libor Soldán.

Deník společně s legendami klubu rozebral současnou situaci Slovácka a hledal příčiny posledních nezdarů.

TRENÉR KORDULA. Čtyřicetiletý kouč, který v klubu zastává funkci šéftrenéra mládeže, má mezi věrným fanoušky své příznivce i odpůrce. Druhá skupinka je početnější a volá po jeho odvolání. Co se jim nelíbí? Je toho víc. Tak třeba neúčinná taktika, hra na jednoho útočníka a pouze po vápno.

„Příznivci musí být trpěliví, mančaft má svoji sílu, kvalitu. Navíc si nejsem jistý, že by změna pomohla,“ říká Libor Soldán.

Bývalý vynikající útočník a později stoper souhlasí s názorem, že Kordula je nesmírně pracovitý a fotbalu obětuje téměř vše.

„Pracuje s tím, co má k dispozici. Zná doba podmínky i hráče,“ připomíná Soldán.

Podobně to vidí i Vladimír Malár.

„Vím, že impulz v podobě nového trenéra dokáže mužstvo nabudit. Je to ale na zvážení lidí, kteří se denně okolo mužstva pohybují. Na kompetentních lidech. Pokud jsou přesvědčení, že to přinese své ovoce, mohou to udělat. Je to jedna varianta,“ říká bývalý kanonýr Slavie a Sparty.

Podle Soldána by ale Kordulu musela nahradit pouze velká osobnost, známá trenérská persona.

„Možná by to bylo povzbuzení pro hráče, kteří teď sedí na lavičce a nehrají. Za chvilku to ale může být stejné,“ varuje.

Současný kouč Starého Města by mladšího kolegu podržel. Za příklad dává nedávnou situaci v Olomouci.

„Sigma i po sestupu do druhé ligy podržela trenéra Jílka a hned po roce s ním postoupila zpátky a po výborné sezoně se dostala do pohárů,“ připomíná Soldán.

ABSENCE VŮDCE TÝMU. Kordula se o tom rozpovídal po zápase v Jablonci. Mužstvu schází vůdce, lídr. Prostě borec, za kterým jde celá kabina.

„Je to největší zádrhel,“ myslí si Malár.

Kapitán Daníček na hřišti odvádí maximum, dokáže spoluhráče nabudit či strhnout, ale velikosti svých předchůdců Libora Doška nebo Veliče Šumulikoského zatím nedosahuje. Respekt nemá u soupeřů ani rozhodčích.

Navíc si uškodil reakcemi v zápase se Slavií i po něm. Kordulovým favoritem byl Michal Kadlec. Navrátilec ze Sparty je vhodným adeptem. Má zkušenosti ze zahraničí i reprezentace, kvůli zranění ale netrénuje ani tolik nechodí do kabiny.

SLOŽITÁ HRA PO VÁPNO. Slovácko umí soupeře přehrát, zatlačit, ale územní převahu nedokáže vyjádřit góly. Co naplat, že celek z Uherského Hradiště má nejvíc přihrávek z celé ligy, když na branku soupeře v jedenácti zápasech vyslalo pouze pětatřicet střel, což je hodně málo. Hůř je na tom pouze poslední Dukla.

„Fotbal je celkem slušný, ale pokud budou hrát pouze po šestnáctku, góly nepřijdou,“ upozorňuje bývalý kanonýr Jiří Kowalík. Ten radí hru zrychlit a hlavně zjednodušit.

„Hráči se musí víc tlačit do vápna a víc kombinovat na útočné než vlastní polovině,“ nabádá své následovníky král ligových střelců ze sezony 2002/2003. Jednačtyřicetiletý Kowalík Slovácko ani po sérii nezdarů nezatracuje.

„Mezi osmým a desátým místem by mělo hrát,“ je přesvědčený.

Rozdíl mezi jednotlivými týmy nevidí. „Samozřejmě neberu Slavii nebo Plzeň, ale jinak je liga vyrovnaná. Žádné mužstvo nemá výraznou kvalitu. Nikdo nikoho nepřestřílí, nepřehraje. Prostě rozhodující maličkosti, malé detaily,“ líčí.

CHYBÍ STŘELEC. Loni vystřelil Tomáš Zajíc, letos i vinou dlouhé pauzy nedostává tolik příležitostí. V posledním zápase v Jablonci nebyl člen reprezentačního výběru do jednadvaceti let ani mezi náhradníky.

„Nevím, co se děje, ale podle by měl hrávat,“ míní Kowalík.

„V minulé sezoně se dostal do nějaké pozice. Je gólový. Třeba v zápase s Opavou by nějakou šanci proměnil,“ přidává bývalý střelec, který sleduje utkání Juniorské ligy a v nich právě Zajíc září.

Jednadvacetiletý forvard se blýskl hattrickem proti Olomouci, předtím skóroval i s Ostravou.

„Útočník je závislý na hře zbytku mužstva, zálohy. Nikdo nevezme balon, neobejde čtyři hráče a dá gól,“ říká Malár. Ten typického snipera mezi útočníky Slovácka nevidí.

„V útočné fázi se projevuje také nezkušenost,“ všímá si Soldán. Zajíc, Kuchta i Kubala patří mezi mladé fotbalisty, v zakončení jim schází klid i nadhlede zkušeného bombarďáka.

„Musí mít i trochu štěstí a chytí se,“ věří čtyřiapadesátiletý kouč Jiskry Staré Město. Podle Kowalíka by mohli Zajíc s Kuchtou nastoupit i vedle sebe. „Byli by efektivnější,“ cítí.

PROPUSTNÁ DEFENZIVA. Co loni Moravany zdobilo, letos nefunguje. Slovácko inkasuje laciné branky po hloupých chybách. Jindy spolehliví stopeři Hofmann s Krejčím nestačí zastavovat útoky soupeře, i krajní beci umí hrát lépe.

„Každý světový mančaft má ustálenou defenzivu a hráče nemění,“ říká Soldán. Celek z Uherského Hradiště po minulé sezoně přišel o gólmana Heču i stopera Břečku.

„I když Daněk má svoje kvality a i stopeři jsou zkušení, oba týmu schází,“ souhlasí Soldán. Na obranné hře se navíc projevují časté absence a rotace hráčů kvůli zranění či karetním trestům. „Obrana by měla být u Slovácka základ,“ myslí si Soldán.

EKONOMIKA KLUBU. Ať je to jak chce, jedno je jisté. Slovácko se nemůže rozpočtem rovnat Jablonci, Liberci, Ostravě, Mladé Boleslavi ani třeba sousednímu Zlínu, který vydělal miliony postupem do Evropské ligy. „Od ekonomky klubu se odvíjí úplně všechno,“ připomíná Malár.

„Slovácko se před lety vydalo cestou práce s odchovanci. A i když je to sympatická cesta, má i své nástrahy,“ pokračuje.

„Když se nedaří, s mladým mužstvem to může zamávat. Psychika se projeví na kvalitě hry, výkonech. Co jsem viděl domácí utkání se Zlínem a Slavií, právě sebevědomí z jarního tažení týmu schází,“ dodává Malár.

Ať je majitel klubu Zdeněk Zemek jakkoliv štědrý, třeba financím miliardáře Daniela Křetínského nebo penězům z Číny konkurovat nemůže. Navíc známý podnikatel nyní řeší i mimofotbalové starosti. Regionálního bosse čeká soud za solární podvody, za které už byli pravomocně odsouzeni i dva jeho synové.