Vypadá to, že za spornými verdikty stojí sázky. Na to, že ve druhé půli padnou tři góly a víc, bylo vsazeno minimálně osmdesát tisíc eur (cca 2 miliony korun – pozn. red.).

V kontaktu se sázkařskou mafií měli být právě tamní sudí, kteří od začátku hrubě chybovali a svůj mizerný výkon podtrhli právě třemi nařízenými penaltami.

Ta odpískaná za údajnou ruku stopera Srubka v poslední minutě přinesla Rapidu výhru 2:1 a sázkaři či sázkařům vytoužené peníze.

„Už jsem myslel, že jsem ve fotbale zažil všechno, ale obětí sázkařského skandálu jsem ještě nebyl. Všechny penalty byly úplně nesmyslné, žlutá karta udělena hráči za ruku, který balon hlavičkoval. Soupeř, který se vám po zápase omlouvá … Smutné že se tohle ve fotbale ještě děje," napsal na síti X bývalý český reprezentant a kapitán Slovácka Michal Kadlec, který má s tureckým prostředím bohaté zkušenosti díky angažmá ve Fenerbahce Istanbul.

Spojení s UEFA

Zatímco naštvaní fotbalisté celku z Uherského Hradiště si ulevili alespoň na sociálních sítích, kde sudí obvinili z nekalých praktik a záměrného ovlivnění střetnutí, vedení klubu z Moravy dobře ví, že s podobnými excesy nic moc nezmůže, i proto zůstalo relativně v klidu.

Prošetření utkání nechá na jiných. „Samozřejmě penaltové situace v týmu vzbudily emoce. Utkáním se zabývají fanoušci, média a víme i o zájmu ze strany Fotbalové asociace ČR, která již deklarovala, že bude společnosti Sportradar a Genius žádat o potřebná data, která by mohla napovědět, zda se náš klub nestal obětí nekalého jednání,” sdělil tiskový mluvčí klubu Marek Jurák.

I když se utkání hrálo v zahraničí, zabývat se jím bude i FAČR. „Přestože šlo o přípravný zápas, navíc v zahraničí, požádáme společnosti Sportradar a Genius o data z tohoto utkání. Integrity officer FAČR se v nejbližší době také spojí se svými protějšky v Turecku a Rakousku a také s UEFA a FIFA, protože boj proti match fixingu je strategickým zájmem FAČR a v tomto případě se mohl stát obětí český klub," uvedl tiskový mluvčí FAČR Petr Šedivý.

Střetnutí řeší také české sázkové kanceláře.

Třeba v Tipsportu na zmíněný zápas zaznamenali nestandardní aktivity v live sázkách.

„Ty mohly být v našem případě způsobeny i samotným faktem, že kurzy sázkových společností na celém světě na závěr tohoto zápasu byly velmi rozkolísané a sázející prostě jen spatřili zajímavou kurzovou příležitost. Případ v těchto chvílích šetříme, a pokud bude vykazovat podezření na možné ovlivnění sázkové příležitosti, nahlásíme jej orgánům činným v trestním řízení a Ministerstvu financí, jak nám ukládá základní povolení pro provozování kurzových sázek,“ uvedl vedoucí oddělení komunikace skupiny Tipsport Václav Sochor.

Naopak konkurenční Fortuna nic podezřelého neregistrovala. Její zástupci však nevyloučili, že podvodníci mohli sázet u zahraničních společností, nejspíše z Asie.

„Obecně přípravné zápasy na zahraničních soustředěních patří mezi relativně rizikové podniky a podle toho k nim přistupujeme. Nejednalo by se o první případ, kdy byl takový zápas adhoc najatým místním sudím ovlivněn, proto je všeobecně posuzujeme opatrněji a přísněji než běžná utkání domácích soutěží,“ říká mluvčí Fortuny Petr Šrain.

„Zároveň pokud v těchto zápasech dojde k manipulaci za účelem nekalých sázek, nedochází k tomu primárně u českých kanceláří, ale na zahraničních zejména asijských trzích. Samozřejmě nelze vyloučit, že někdo mohl vědět a situace se pokusil zneužít i v Česku. Proto utkání zpětně analyzujeme a v případě podezření na nekalé jednání budeme postupovat standardně, podáme trestní oznámení,“ přidává s tím, že stále nemá detailní informace od kolegů, kteří duel řeší.

Vzpomínka na podzimní aféry

Sázky jsou velkým problémem nejen českého fotbalu. Na podzim se objevily dva zápasy ve třetí lize, které měly být zmanipulované. Šlo o duel mezi pražskou Admirou a béčkem Českých Budějovic, podobný scénář nabídlo i utkání MSFL mezi Hodonínem a rezervou Baníku Ostrava.

V obou případech sudí nařídili sporný pokutový kop.

Zatímco ale v nižších českých soutěžích deleguje sudí na zápasy člen příslušné komise rozhodčích, který má na starosti obsazovací úsek, při soustředění v zahraničí všechno řeší a zajišťuje agentura s licencí.

I když závěr prvního tréninkového kempu Slovácka na Turecké riviéře poznamenaly kontroverzní verdikty sudích, celek z Uherského Hradiště se do Beleku vrátí již za týden, kdy na pobřeží Středozemního moře absolvuje druhý kemp.

Formu na jarní start FORTUNA:LIGY budou Kadlec a spol. ladit hlavně v přípravných duelech s Lustenau, Cherkasy a Podgoricí.

Svědíkův tým nyní doufá, aby se nejen generálka obešla bez excesů.