„Byl jsem strašně rád, že jsem mohl po dlouhé době slavit výhru, předtím jsem asi osm zápasů prohrál,“ říká mladík, kterého nový kouč Slovácka posunul v sestavě víc dopředu.

Trenér Martin Svědík vám na Baníku vyměnil posty s Markem Havlíkem. Jak se vám hrálo?

V týdnu se mě ptal, jestli by mně nevadilo hrát desítku. To je víc dopředu, takový podhrot vedle Tomáše Zajíce. Když jsem byl ve Zbrojovce, tak jsem na tom postu hrával. Až jsem přišel do Slovácka, tak pan trenér Kordula po mně chtěl, abych hrál šestku, to je zase víc dozadu. Tak jsem se překopal na šestku, teď jsem se během tří dnů zase překopal na desítku.

Trenér fotbalistů Uherského Brodu Martin Onda ví, že jeho tým nečeká ve třetí lize jednoduché jaro.
Musíme být realisté, soupeři mají kvalitu, říká Onda. Desáté místo bereme

Který post vám lépe vyhovuje?

Cítím se líp na postu desítky. Je tam větší volnost do ofenzivy, jsem za tu změnu rád. Vzadu je to spíš čistění před stopery a neztratit balon.

Máte také míč častěji na kopačkách?

Určitě, určitě. Ta pozice je volnější i v pohybu. Můžete si naběhnout kamkoliv, na šestce musíte být pořád před obránci.

Máte v lize odehráno 23 zápasů. Na první ligovou branku pořád čekáte. V Ostravě jste k ní měl hodně blízko. Z bezprostřední blízkosti jste hlavičkoval mimo.

To jsem měl stoprocentně dát. Po zápase jsem to viděl na videu – stoprocentní tutovka. Snažil jsem se balon trefit cíleně k tyči. Dal jsem do toho až moc síly.

Byla ta šance zatím nejblíže k vaší první ligové brance?

Asi ano, ještě jsem dal vlastně tyčku proti Slavii. To se prostě musí dávat, ale jsem rád, že jsme vyhráli o tři branky, to se potom na ty tutovky zapomene.

Věřil jste, že byste mohli v Ostravě uspět?

Jo, jasně. Věřil jsem i před zápasem. Trenér nás na Baník dobře připravil, jsme teď takoví víc organizovaní. A jak říkal Navrc (Jan Navrátil) v jednom rozhovoru po zápase v Ostravě, tak jsme hladovější, což je pravda.

Co přesně znamená být organizovanější?

Jako že se líp připravujeme na defenzivní fázi a líp přistupujeme k protihráčům. Když jsme se dívali na video a na to, jaké jsme dostávali branky, tak jsme si říkali, že to není ani možné.

Je tam ještě něco jiného pod novým trenérem?

Asi už ne. Trenér klade důraz na organizaci a kvalitní defenzivu celého mužstva. Nabádá nás, abychom se víc tlačili do vápna. Když jsme předtím chodili do vápna, tak na centry nabíhalo málo hráčů. Proti Baníku nás bylo ve vápně pět šest. Potom máte logicky větší šanci dát gól.

Poslední tři zápasy doma Slovácko se Spartou neprohrálo. Vnímáte tu sérii?

Sparta nehraje venku v ideálním rozpoložení, když nám pomůžou diváci, tak klidně můžeme vyhrát. Věříme si, i když kádr má Sparta hodně kvalitní.

Na koho si musíte dát největší pozor?

Dva zápasy stál Kanga, ten bude určitě hodně hladový, Samozřejmě je tam Stanciu, má velice kvalitní střelu a na hrotu Tetteh, ten má velkou sílu a rychlost.

Před nedávnem ještě hrával na Slovácku. Může být znalost stadionu pro něj výhoda?

Těžko říct. Uvidíme, jestli bude po zranění v poháru vůbec hrát a jak se k zápasu postaví. Možná bude i přemotivovaný, to fakt nevím. Kluci si ho pamatují, osobně jsem ho ve Slovácku nezažil.

Během týdne jste slavil jednu výhru v reprezentaci a jednu v lize. Posílilo vám to sebevědomí?

Byl jsem rád, že se oba zápasy zvládly. Osobně jsem po dlouhé době slavil v zápase výhru. Pokud vím, tak jsem předtím asi osm zápasů v řadě prohrál. Ted přišly dvě výhry, tak snad to tak bude pokračovat.

Vysoký útočník Nivnice Jiří Velecký (na snímku číslo 9) je nejlepším střelcem krajské I. A třídy skupiny B.
Střelec Velecký zvažuje odchod z Nivnice. „Nabídky mám,“ přiznává

Je známé, že váš otec je fotbalový trenér v Rajhradu. Je váš největší fanoušek i kritik?

Jasně, hrají I. A třídu a chtějí postupovat. Když může a nehraje, tak je na každém zápase a po každém zápase to vyhodnocujeme. Po Baníku říkal, že měl z toho mého nového postu strach. Obával se, jak ten přesun zvládnu. Nakonec byl rád, že jsem to zvládl, ale samozřejmě mně i nějaké věci vytkl.

V létě jste přestoupil do Plzně, na Slovácku už jenom hostujete. Jak moc sledujete Viktorku?

Sleduji, co můžu. Věřím, že by se Viktorka mohla dostat z třetího místa do Evropské ligy. Mají to dobře rozehráno.

Do Plzně odejdete až v létě?

To nevím, jestli po podzimu, nebo v létě. Zatím se mnou nikdo nemluvil, ale je možné, že i teď.