„V klubu po zlém jarním startu hledali obránce, protože Soldán s Trousilem byli zranění. Po úspěšném transferu Tomáše Polácha z Dubnice se vedení Synotu opět vydalo tímto směrem, oslovil mě sportovní ředitel Jaroslav Hastík, se kterým jsem se domluvil na spolupráci. Přišel jsem vyztužit obranu po třech zápasech a jedním bodem doma s Bohemkou,“ vzpomíná dnes padesátiletý Homer.

Elegantní zadák, který nastupoval ve středu nebo na kraji obrany, přišel na Slovácko jako alternativa za zraněné hráče, na jaře 2001 odehrál jedenáct utkání. Další sezonu už rodák z Dubnice absolvoval kompletní.

Synot v obou ročnících skončil shodně jedenáctý. „Do týmu, který trápily zranění, jsem přišel v rozběhnuté sezoně. Na jaře jsme bohužel v nováčkovské sezoně nedokázali navázat na výsledkově úspěšný podzim,“ lituje Homer.

Fotbalisté Slovácka (v bílých dresech) se ve 26. kole FORTUNA:LIGY utkali s Libercem.
Trenér Svědík sází na morálku: Chceme ze sezony vytěžit co nejvíc

Během dvou roků se u týmu postupně vystřídalo několik známých trenérů. Kromě legendárního Komňackého, jenž Synot dovedl do nejvyšší soutěže, ambiciózní mužstvo vedl také Radolský s Bokšou.

V týmu tehdy působili Abrhám, Polách, Soldán, Lysáček, Drobisz, Hlahůlek nebo Kopačka. Vpředu řádili útočníci Kowalík, Malár, Meduna a Blaha. „Rád vzpomínám na můj první domácí zápas a výhru nad Baníkem 2:1. Důležité bylo i vítězství v Brně na památném stadionu Za Lužánkami,“ líčí.

Jediné, co ho trošku mrzí, je fakt, že v nejvyšší české soutěži nikdy neskóroval. Trefil se jen v pohárovém utkání při svém druhém startu proti pražské Slavii.

„Po celou kariéru jsem se pohyboval daleko od soupeřovy brány. Bohužel tehdy na Strahově pršelo, takže mně zvlhl střelecký prach a od té doby jsem neskóroval,“ říká s úsměvem.

Poctivý slovenský fotbalista se po dvou letech vrátil zpět do Dubnice, v létě 2004 opět ale zamířil do Česka. Pod trenérem Jarolímem v nabitém kádru už však pořádnou šanci nedostal. Odehrál jenom pár zápasů za béčko a přes divizní Brumov definitivně odešel na Slovensko. „V sezoně 2004/05 už v týmu byli hráči se zkušenostmi z mládežnických reprezentací, jako Kadlec, Kolář, Petržela, Rajnoch, Palinek, Švejnoha, Nezmar či Ivana,“ vyjmenovává tehdejší opory.

Přes ně se do sestavy nedostal. Ani tak ale na angažmá v Synotu nezanevřel. Naopak, na Slovácko rád vzpomíná, dodnes je v kontaktu s mnohými někdejšími spoluhráči. Společně s Hlahůlkem, Kopačkou, Němčickým, Soldánem, Drobiszem a dalšími borci se dokonce příležitostně účastní přátelských zápasů bývalých hráčů Synotu.

I proto má o dění v bývalém klubu velký přehled. Homer dobře zná výsledky i současné hráče. „Slovácko sleduji, stejně jako celou českou ligu. Klukům fandím, držím jim palce. Doufám, že se jim to podaří dotáhnout. Evropské poháry by byly obrovský, ale zasloužený úspěch,“ míní.

Podle Homera nejsou letošní výsledky skromného moravského celku náhodné. „Ukazuje se, koncepční práce trenéra Svědíka i jeho asistenta Jana Palinka, kteří čerpají z mládežnické akademie, ve které další bývalí hráči Hlahůlek, Němčický nebo Drobisz talentované kluky připravují,“ uvedl.

Se současným gólmanem Slavie Přemyslem Kovářem zase působil v Brumově.

Větší přehled samozřejmě má o slovenské FORTUNA LIZE. „V ní působí mnoho mladých hráčů, a v porovnaní s českou ligou také víc cizinců nedostačující kvality,“ srovnává.

Sám si dříve vyzkoušel angažmá v Trenčíně, jinak je spjatý především s Dubnicí. V mateřském klubu vyrostl, působil v něm podstatnou část kariéry, taky tam začal s trénováním.

Od mládeže se dostal až na pozici asistenta v prvním mužstvu, klub pomohl udržet ve druhé lize. Z Dubnice se přesunul do Borčic, kde dělala asistenta Jozefu Majorošovi. V ambiciózním klubu působil až do jeho zániku v roce 2018.

Fotbalisté Slovácka (v bílých dresech) porazili Liberec 1:0 a v lize zůstávají třetí.
Slovácko vydřelo výhru nad Libercem, z penalty rozhodl Jurečka

Následně ve třetí lize vedl Lednické Rovne, momentálně ve stejné soutěži koučuje konkurenční Považskou Bystrici. Třetí slovenská liga je ale stejně jako v Česku přerušená, trénovat a hrát smějí jenom profesionálové.

„Takže máme omezený i tréninkový proces s maximálně šesti hráči, kteří dodržují nařízení. Kluci jsou zaměstnaní a každých sedm dní se v práci testují,“ informuje.

Homer tak stejně jako další amatéři čeká na rozvolnění opatření a vyhlíží návrat do plnohodnotného tréninkového procesu. Restart výkonnostního fotbalu je ale i u federálního souseda v nedohlednu.

„Mnohé kluby budou kvůli tomu bojovat s odlivem hráčů. Spousta dětí se po pauze už k fotbalu nevrátí. Také naši mládežníci ztratí kontakt s okolními krajinami. Roční výpadek v tréninku jim nic nenahradí. V porovnaní třeba s vrstevníky z Maďarska ztratí stovky hodin tréninku,“ štve padesátiletého kouče.

Sám Homer žádné velké ambice nemá. Dobře ví, že trenérské řemeslo je nestabilní. Kvůli tomu je na plný úvazek zaměstnaný ve strojírenské firmě, třetí ligu trénuje při zaměstnání. „Ale nabídku ze Slovácka hrajícího v Evropské lize bych přijal,“ dodává se smíchem.


Načítám výsledky ...

Načítám tabulku ...