„Nemyslím si, že jsme na nějakém ústupu. Doufám, že je to jenom přechodné období a že se brzy zase vrátíme na pozici, kde jsme byli před nějakým časem,“ přeje si manažer akademie 1. FC Slovácko Zdeněk Botek.

Byl to právě známý mládežnický funkcionář, kdo zlákal do Uherského Hradiště trenéra Romana Westa.

Bývalý kouč Ostravy, Vítkovic, Opavy nebo Třince je po Zdeňku Psotkovi další odborník mimo region, který povede starší dorostence Slovácka.

Za úkol má pozvednout devatenáctku, přivést ji k záchraně v celostátní lize.

„S Romanem se známe z působení u mládeže. On byl dlouho v Baníku, já ve Slovácku a vždycky to byly líté boje,“ líčí s úsměvem Botek.

„Už tehdy jsem si ho všiml jako velmi schopného trenéra. Vzhledem k našemu postavení v tabulce jsem hledal někoho zkušeného a kvalitního. Myslím, že právě Roman tyto aspekty splňuje,“ přidává s vážnou tváří.

Trenér Slovácka Martin Svědík při tréninku.
Svědík chce pravého obránce, se Slováckem znovu do Evropy. Odejde Havlík?

West střídá u staršího dorostu Slovácka Dominika Pěničku, který se s asistentem Romanem Foralem přesouvá k osmnáctce. Tým pod jejich vedením na podzim získal jenom deset bodů, přezimuje poslední.

„Za nepovedeným půlrokem je shoda více okolností,“ myslí si Botek. „Nezachytali jsme začátek sezony, k tomu se nabalovala zranění v takové míře, na kterou jsme nebyli zvyklí. Tým byl pod psychickou dekou, ze které se na nějaký delší časový úsek bohužel nedostal,“ pokračuje.

Vedení klubu se snaží tým doplnit, kvalitně posílit. První novou tváří je brankář Jan Vychodil, který do Slovácka dorazil ze Zbrojovky Brno.

Další hráči by měli přijít v lednu. „Zkoušet budeme hlavně kluky ze zahraničí. Doufám, že se někteří z nich chytnou a pomohou nám,“ přeje si jednačtyřicetiletý činovník. 

Podnikatel a bývalý kancléř prezidenta Vratislav Mynář přispívá na chod fotbalového klubu v Osvětimanech
Trest za pomoc a sms Berbrovi: Mynář se angažoval ve Slovácku, dostal pokutu

Zatímco dorostenecké kategorie vedení klubu ani trenérům příliš radost na podzim nepřinesly, žáci Slovácka jsou na tom podstatně lépe. Dařilo se dvanáctkám, třináctkám i čtrnáctkám. „Nyní analyzujeme proč tomu tak je,“ uvedl manažer mládeže Slovácka.

Velkým problémem je i legislativa. Celek z Uherského Hradiště za jediný rok přišel ve třech kategoriích o devět klíčových hráčů, což je opravdu hodně. „Je to citelný zásah,“ přikyvuje Botek.

I proto zaslal na svaz dopis, rád by prosadil změnu. „Za mě je něco špatně, když hráči pouze na základě toho, že změní střední školu, mohou odejít bez jakékoliv finanční kompenzace jinam,“ prohlásil.

Zatímco talenti ze Slovácka odcházejí do Ostravy či Olomouce, sehnat odpovídající náhradu není úplně snadné. „Nejsme tak silná aglomerace jako Praha, Brno nebo Olomouc. Hráče musíme přivádět ze vzdálenějších regionů, což není zrovna jednoduché,“ připouští Botek.