„Rozhodně nejsem ten člověk, který by přišel domů z tréninku a dělal, že se nic neděje. Na moji náladu a každodenní žití to rozhodně má vliv,“ říká otevřeně stoper Slovácka.

Slovácko je v tabulce poslední. Podobnou situaci jste zažil v loňském podzimu v dresu Jihlavy. Jak osobně to prožíváte?
Je to tak. Letos je to zatím další taková sezona. Po tom, řekněme, stabilizovaném začátku ligy, kdy jsme měli dostatek bodů a relativní náskok na spodní příčky, jsem tohle vůbec nepředpokládal. Myslel jsem, že to bude o hodně lepší.

Cítí vaši nejbližší, rodina, že se mužstvu nedaří? Jaký je nejlepší relax na tu nepříznivou sérii?
Nejlepší relax je vyhrát dva zápasy za sebou a máme klid. Rozhodně nejsem ten člověk, který by se od toho dokázal odstínit a přijít domů z tréninku a dělat, jako by se nic nedělo. Na moji náladu a také na každodenní žití to má samozřejmě vliv. Pokud bych řekl, že ne, tak bych lhal.

Prožívají to v klubu všichni stejně?
Myslím si, že kabina je taky taková. Nikdo nebude chodit po městě s nějakým chichi chaha. Tak to prostě nefunguje, tím spíš, že Hradiště je malé město a lidi tady fotbalem žijí. Na druhou stranu není potřeba se nikde schovávat a dělat, že se bojíte jít ven. To, že jsme několikrát za sebou prohráli, z nás nedělá horší lidi, než jsou ostatní.

Co může podle vás tu nepříznivou situaci změnit?
Je potřeba se odrazit od nějakého zápasu. Rozhodně není všechno ve Slovácku špatně. I když chápu, že po těch prohrách to tak veřejnost většinou vidí.

Sedm zápasů bez výhry je pro fanoušky hodně…
To je pravda, sedm zápasů je strašně moc. Nějaká série, řekněme, tří zápasů může přijít. Pak se to musí znovu nastartovat. Musíme se nastartovat, donekonečna to takto nejde. Vždycky dostaneme nějakou ránu, která nás srazí ještě níž. Nepřichází nic, co by nás nakoplo.

To nastartování zatím nepřichází. Co může pomoct?
Ať si to někdo myslí nebo ne, tak pro výhru děláme maximum. Trénujeme na sto procent, řešíme to, mluvíme o tom, máme to v hlavách. Každý se pro to snaží udělat maximum, není to vůbec o tom, že by to měl někdo, jak se říká, na háku. Myslím si, že potřebujeme impuls, který by nám pomohl. Téměř ve všech zápasech inkasujeme jako první, to je potom alfa a omega celého utkání.

V uplynulém domácím kole dokonce už po první minutě.
Dostat gól v první minutě, to je špatné – pak je mužstvo od začátku pod tlakem. Jdete do šancí s tím, že tu branku prostě musíte dát. Pokud by to bylo třeba do osmdesáté minuty bez branek, tak můžete hrát relativně v klidu a čekat na jednu vydařenou standardku nebo něco podobného – takto je to jiné.

V neděli hrajete v Plzni. Můžete na hřišti vedoucího mužstva urvat bod jako na jaře?
Musíme se o to pokusit. Samozřejmě, to rozpoložení je trošku jiné než na jaře. To jsme měli nějakou sérii a nedostávali branky. Aktuálně je situace trošičku jiná. Nicméně, Plzeň bude mít v nohou zápas na Realu Madrid. V neděli k nim přijede, jejich optikou v uvozovkách, jen nějaké Slovácko – toho musíme maximálně využít.

Myslíte, že vás můžou podcenit?
Tam je tenká hranice mezi podceněním a tím, jak bych to řekl, těžce se to popisuje. Nějakým takovým uspokojením. Přijedou ze zápasu proti Realu a najednou budou hrát doma proti Slovácku. Trenér Vrba si toho bude určitě vědom a počítám, že do hry nasadí hladové hráče.

Plzeň v Madridu sice prohrála, ale předvedla sympatický výkon. Může je výsledek ještě víc namotivovat do ligy?
Nemyslím si, že se bude zápas odvíjet od výsledku v poháru. V lize Viktorka v uplynulém kole ztratila body na Bohemce, doma potřebují stoprocentně bodovat.

Zatím se jim to na vlastním stadionu daří. Mají šest výher a skóre 11:1. Nemáte z této bilance obavy?
Víme to, známe sílu Plzně. My jsme zase prohráli sedm zápasů za sebou a potřebujeme překvapit.

Slovácko vyhrálo v Pzni před rokem v poháru. Může to mít vliv? Můžou si mladí hráči víc věřit?
Je to už rok zpátky, ve fotbale se věci mění strašně rychle. Tu výhru už možná nikdo ani nevnímá. Musíme si věřit všichni, ne jenom mladí hráči. Musíme si věřit, aby se něco povedlo, dostáváme laciné góly a máme problém nějakou branku vstřelit.

Před zápasem proti Teplicím vyměnilo vedení klubu trenéra. Pětatřicetiletý Petr Vlachovský je nejmladší kouč v lize. Jak tu změnu vnímáte?
Nijak zvlášť to neprožívám, snažím se připravovat pořád stejně. Potřebovali jsme se odrazit. To se nám zatím nepovedlo, ale trenér to za nás nevyhraje. Co se týká věku trenéra, tak tam problém nevidím, je to můj nadřízený a já se podle toho musím chovat.