„Kandidátů na reprezentačního trenéra moc není. V médiích se pořád skloňují nějaká tři, čtyři jména. Je pravda, že Lavička, Bílek nebo Ivan Hašek mají větší zkušenosti, já bych se ale nebál dát šanci Martinovi Svědíkovi," říká někdejší stoper Kaiseslauternu, Brna či Drnovic.

O práci kouče Slovácka, za které nastupuje i Kadlecův syn Michal, má dokonalý přehled. Na stadionu Miroslava Valenty staršího se objevuje pravidelně, takže zblízka vidí, co Svědík umí, dokáže.

„To, co dokázal se Slováckem, je až neuvěřitelné. Navíc má i zkušenosti z mládežnické reprezentace," připomíná.

Kadlec ale dobře ví, že práce u národního týmu je jiná než v klubu.

„Člověk je spíše manažer než trenér. Měl by umět komunikovat s hráči, médii a vysvětlit jim nejen důvody nominace, ale i další věci," říká dvojnásobný bundesligový šampion.

Podle předsedy Fotbalové asociace ČR Petra Fouska by jasno o novém trenérovi mělo být co nejdříve v novém roce, aby kouč dostal čas na přípravu na březnový sraz.

Utkání skupiny E kvalifikace mistrovství Evropy ve fotbale: Česko - Moldavsko, 20. listopadu 2023, Olomouc. (zleva) trenér Česka Jaroslav Šilhavý a Tomáš Souček z ČR.
Svědík k reprezentaci? Z kandidátů nejlepší volba, míní legenda Slovácka

Šéf svazu je součástí pětičlenné skupiny, kterou výkonný výbor FAČR pověřil, aby předložila návrh na nového trenéra české reprezentace po Jaroslavu Šilhavém.

Kromě Fouska budou nového kouče vybírat také oba místopředsedové asociace Jiří Šidliák a Jan Richter, člen výkonného výboru a šéf prvoligové Viktorie Plzeň Adolf Šádek a nový technický ředitel asociace Erich Brabec.

Nový trenér se bude zabývat i trojicí Coufal, Brabec a Kuchta. Zmiňovaná trojice fotbalistů totiž před utkáním s Moldavskem v Olomouci porušila interní pravidla české fotbalové reprezentace a musela opustit mužstvo. Důvodem byla návštěva nočního klubu, kde popíjela alkohol a vydržela až do ranních hodin.

„Zatratit hráče je velice jednoduché, nikdo z nás nebyl svatý, ale pokud bych měl srovnatelnou náhradu, vždycky bych upřednostnil druhé kluky," říká Kadlec.

„Přece jenom není možné jít dva dny před takto důležitým zápasem někam do baru. To už je docela silné kafe. Radši bych povolal spíš mladší kluky," dodává Kadlec.