Před dvěma týdny to kvůli vydatnému dešti nevyšlo, dnes už by to mělo klapnout. Předpověď počasí je příznivá, natěšení fanoušci se zase pohrnou do Uherského Hradiště, kde se uskuteční odložené finále celostátního poháru.

Finále MOL Cupu
1. FC Slovácko - Sparta Praha
Výkop:
středa 18. května v 17.00, Městský stadion Miroslava Valenty.
Rozhodčí: Szikszay - Nádvorník, Hájek - Klíma (video).
Bilance v poháru: - .
Bilance v lize: 41, 9-3-29, 35:73.
Poslední vzájemný zápas: 2:1 (11. května 2022 v lize).
Předpokládané sestavy:
Slovácko: Nguyen - Reinberk, Hofmann, Kadlec, Kalabiška - Daníček, Havlík - Petržela, Sadílek, Holzer – Jurečka.
Sparta: Heča – Sáček, Vitík, Hancko, Höjer - Pavelka, Krejčí ml. - Pešek, Dočkal, Hložek – Čvančara.
Absence: Šašinka (zranění), Fryšták (nejistý start) - Wiesner (trest za ČK), Čelůstka, Panák (oba zranění), Pavelka (nejistý start).
Nejlepší střelci v poháru: Cicilia, Jurečka - Čvančara, Ladislav Krejčí II (všichni 2).

Fotbalisté Slovácka se o cennou trofej utkají se Spartou. Triumf je vynese do nebes, udělá z nich bohy. Porážka by je bolela, nikdo si ji ale nepřipouští.

Pod větším tlakem jsou ale Pražané, kteří na Moravu dorazí už bez odvolaného trenéra Vrby, zato s poslední šancí urvat v další nepříliš povedené sezoně alespoň jednu trofej. Kdo do toho dá víc, vyhraje. Poražení si pokazí dovolenou, na kterou se vydají později než ostatní týmy.

„Jsme dobře nachystaní. Z mužstva cítím velká odhodlání. Vím, že udělá maximum pro to, aby to zvládlo,“ říká trenér Slovácka Martin Svědík.

O tom, že by měl jít po sezoně do Sparty, se nyní nemluví. Odchod strůjce slováckého úspěchu je však nyní nepravděpodobný. „Jsou to čiré spekulace,“ tvrdí.

Zvednout nad hlavu pohár je nejen pro něj hodně lákavé. „Je to cíl a sen nás všech,“ opakuje.

Teď má tým z Uherského Hradiště jedinečnou příležitost ukončit dlouhé čekání, splnit přání všech fanoušků, vystoupat až na vrchol a „zahalit region“ do modro-bílých barev.

Zbývá jim k tomu jediný krok. Udolat Spartu a stát se „nesmrtelnými“. „Byla by to pro všechny lidi krásná třešnička,“ cítí záložník Slovácka a jeden z odchovanců Lukáš Sadílek.

Po třech nezdarech mají Moravané čtvrtý pokus.

V květnu 2009 na pražském Strahově podlehl fotbalový tým z Uherského Hradiště ve finále celostátního poháru Teplicím 0:1, předtím neuspěl ani s Baníkem Ostrava a Duklou Praha.

Parta kolem kapitána Michala Kadlece se už těší na dovolenou, až si odpočine, přesto chce poslední letošní šichtu zvládnout, zapsat se zlatým písmem do klubové kroniky.

V ní už díky loňské mimořádné sezoně a postupu do evropských pohárů, kam se po čtvrtém místě v lize kvalifikovali i letos, ostatně jsou, ale získat trofej MOL Cupu se nikomu předtím nepodařilo.

Domácí se mohou spolehnout i na fanoušky, kteří jim budou zase velkou oporou.

Záložník fotbalistů Slovácka Vlastimil Daníček (uprostřed) na předzápasovém tréninků.
Daníček o atmosféře: Už minule před rozcvičkou jsem měl v tunelu husí kůži

Městský stadion Miroslava Valenta je vyprodaný, lístky zůstaly v platnosti.

Jenže v hledišti budou i příznivci Sparty, pořadatelem utkání je totiž svaz, takže síly na tribunách budou vyrovnané. Na stadionu Slovácka se hraje proto, že bylo ke dni semifinále hůře postaveným týmem v tabulce koeficientů poháru za léta 2017 až 2021.

Zájem o utkání byl ale daleko větší. Na pořádek na stadionu i jinde ve městě budou dohlížet desítky policistů, hlavně večer po zápase se dají čekat nepokoje, problémy.

Slavit chtějí oba týmy, které se v této sezoně utkají už počtvrté. Před týdnem Slovácko zvítězilo v ligové nadstavbě na Spartě 2:1 a vyhrálo dva ze tří vzájemných soutěžních duelů v ročníku. V listopadu Pražané v posledním zápase v Uherském Hradišti utrpěli debakl 0:4 a vyrovnali svou nejvyšší porážku v samostatné ligové historii.

Sparta zakončila sezonu nejvyšší soutěže na třetím místě, Slovácko bylo s pětibodovou ztrátou čtvrté. Oba celky již mají jistý start v kvalifikaci evropských pohárů. Vítěz MOL Cupu si zajistí účast ve 3. předkole Evropské konferenční ligy a za určitých okolností může poskočit do 3. předkola kvalitnější Evropské ligy.

Fotbalisté Slovácka v úterý odpoledne absolvovali předzápasový trénink.
Podívejte se: trénink Slovácka narušil maturant Borek. Mám to! hlásil brankář

Sparta nedlouho před finále vyměnila trenéra. Po prohře 0:3 v Plzni skončil Vrba a mužstvo do konce sezony převzal Horňák, který vedl B-tým.

Letenští s ním nejprve podlehli Slovácku, ale v neděli v závěrečném kole ligové nadstavby nečekaně zvítězili 2:1 na Slavii.

„Trochu jsme se uklidnili. Psychicky nám to pomohlo, jsme dobře naladění. Atmosféra po vítězném derby je diametrálně lepší. Nechceme před finále nic podcenit, děláme všechno, abychom vyhráli. Je to pro nás na závěr sezony zápas roku," uvedl Horňák.

Sparťané hráli v samostatné historii 11 pohárových finále a uspěli v sedmi případech. Naposledy před dvěma lety, kdy v souboji o trofej zvítězili v Liberci 2:1.

„Velká část našeho týmu to finále odehrála a právě tato zkušenost může být pro celý tým velkou výhodou," podotkl kapitán Pražanů Bořek Dočkal, který v zápase proti Slovácku ukončí profesionální kariéru.

Letenští se budou muset obejít bez obránce Tomáše Wiesnera, jenž nenastoupí po vyloučení v derby. Slovácko je až na Šašinku s Juroškou kompletní.