„Tímto gestem chceme uctít jeho památku a společně poděkovat za přízeň obou klubů, protože Honza nefandil jenom Slovácku, ale i Slavii,“ vysvětluje Mičkův kamarád a jeden z hlavních organizátorů akce Milan Janás.

Viditelná plachta bude vyvěšena vedle sektoru domácích vlajkonošů, bude na ní „HONZA M. - JEDEN Z NÁS“.

Šestadvacetiletý sportovní nadšenec Jan Mička zahynul devátého ledna při tragické dopravné nehodě u Kostelan nad Moravou. Vracel se z rodného Moravského Písku, kde se účastnil tříkrálové sbírky, do Starého Města.

Auto, ve kterém byl jako spolujezdec, dostalo na namrzlé vozovce smyk a čelně se střetlo s automobilem v protisměru. Vlivem nárazu došlo k vážnému vnitřnímu poranění, tato jízda se mu stala osudnou.

„Honza za sebou zanechal spoustu dobrých skutků a nabídl mnoho pomoci druhým. Chtěli bychom, aby se všichni dozvěděli, jaký Honza opravdu byl a inspiroval všechny svým příkladem k dobru, lásce a pomoci druhým. Ať se na něj a jeho odkaz nikdy nezapomene,“ přeje si nejen Janás.

Fotbalisté Slovácka na podzim prohráli v Edenu se Slavií Praha 1:2. Na snímku útočník Filip Vecheta (vlevo).
Slovácko chce skalp mistra! Slavia pod Trpišovským třikrát v řadě neprohrála

Nejhorší ztrátu prožívá jeho maminka Lenka, táta Pavel, mladší sourozenci Katka, Matěj, Alžběta a Václav, a přítelkyně Veronika.

Mička ovšem nebyl jenom fanouškem, fotbal sám v rodné obci hrával. Do ligy se i kvůli revmatickému onemocnění nedostal, kariéru brzy ukončil. Vše si ale vynahrazoval v ochozech stadionů, doma u televize.

Obdivoval Roberta Carlose, Zidana, Ronaldinha nebo Ronalda, na dálku fandil Realu Madrid či londýnské Chelsea.

Nikdo z těchto týmů či hráčů mu však k srdci nepřirostl tolik, jako Slavia a tým z kraje jeho srdce - Slovácko. Pravidelně navštěvoval duely v Uherském Hradišti, často vyrazil na fotbal i do Prahy.

„Každý zápas prožíval od první do poslední minuty a hlasitě fandil, až mnohdy přicházel ke konci utkání o hlas. Při každé gólové oslavě následoval výbuch emocí a těšil se na sezonu, kdy konečně spolu s týmem Slovácka oslaví mistrovský titul přímo na stadionu. Osud tomu chtěl jinak a titulu se zde nedočkal, avšak všichni věříme, že nyní fandí se stejným zápalem v nebeských ochozech a učí se fotbalovému řemeslu od všech legend, se kterými je na věčnosti,“ dodal Janás.

Organizátoři iniciativy „Za Honzu“ však budou na kamaráda a rodinného příslušníka myslet i v budoucnu. Třeba díky sbírkám pro útulky, při darování krve.

Na počest kamaráda budou dál pořádat v Moravském Písku fotbalový turnaj, ze kterého se stane jeho memoriál.