Oslovení experti Deníku jsou naopak zvědaví na zajímavé srovnání, konfrontaci istanbulského velkoklubu s provinčním celkem z Uherského Hradiště, kterému v pohárech přejí úspěch v podobě postupu do základní skupiny jedné ze dvou evropských soutěží.

„Šance je vždycky, ale všechno se bude odvíjet od výsledku z Istanbulu,“ míní Miroslav Kadlec.

„I když favorit je jasný, kluci nemají co ztratit. Mohou hrát relativně v klidu, ale zase ne moc. Důležité bude, jak zvládnou první zápas, jak se vypořádají s bouřlivým prostředím,“ přemítá bývalá opora Kaiseslauternu, Vítkovic či Drnovic.

Podle dvojnásobného bundesligového šampiona je v sestavě Slovácka dost zkušených hráčů na to, aby se s tlakem a atmosférou vypořádali. „Proti takto kvalitním týmům je potřeba mít i štěstí, které ke sportu patří. Ale za mě je možné všechno,“ prohlásil Kadlec.

Dobře však ví, že Fenerbahce je těžší soupeř než třeba Austria Vídeň, na kterou by Moravané narazili ve čtvrtém předkole Evropské ligy. Podle bývalého reprezentanta v dalším dvojzápase čekají na Slovácko hratelnější soupeři. „Austria, AIK Stockholm ani makedonské Tetovo úrovně Fenerbahce nedosahují,“ upozorňuje.

Kapitán fotbalistů Slovácka Michal Kadlec po finále MOL Cupu se Spartou.
Střelba na autobus, výměny trenérů. V Turecku bylo možné všechno, říká Kadlec

Také František Komňacký dobře ví, že Slovácko může jenom překvapit. „Každý pohárový týden se přesvědčujeme o tom, že ve fotbale je možné skoro všechno, že ani papírový favorit nemusí vždycky vyhrát,“ připomíná bývalý kouč Synotu.

„Pokud se Slovácko na dvojzápas dobře nachystá a podá výkon na hranici svých možností, určitě nějaké šance má. Fenerbahce může potrápit,“ je přesvědčený.

Stejně to vidí také bývalý kouč juniorky Slovácka Jiří Saňák. „Už v letní přípravě odehráli s Trabzonsporem vyrovnanou partii. Z toho zápasu jsem viděl nějaké šoty a opravdu nehráli vůbec špatně. Díky tomu, že je Slovácko hodně organizované a kompaktní mužstvo, může postoupit,“ má jasno současný asistent olomouckého trenéra Václava Jílka.

Fotbalisté Slovácka dorazili do Istanbulu.
Slovácko už je v Turecku, fanoušci se mohou dívat na Masarykově náměstí

Bohumil Páník, který vedl Zlín v Evropské lize proti Kodani, Lokomotivu Moskva či Tiraspolu, má podobný názor jako mladší kolega ze Sigmy. „Fenerbahce je bezesporu favoritem. Ten ale pokaždé ve fotbale nevyhrává, jak jsme se mohli přesvědčit i v úvodním ligovém kole, kdy se menší kluby prosadili proti těm větším,“ říká zkušený kouč.

Podle Páníka bude zásadní, jak se hráči Slovácka vypořádají s divokým prostředím. „Michal Kadlec tam ale působil, prostředí v Istanbulu dobře zná. Může mužstvu pomoct, připravit na to. Věřím, že tým povede takovým způsobem, aby hned v úvodu nedostalo takovou ránu, šok,“ uvedl.

„Když hosté přečkají úvodní minuty zápasu bez inkasované branky, dokáží odrazit tlak, mohou to zvládnout, protože oni mají kvalitu v obraně i ve středové řadě,“ pronesl Páník.

Ani Svatopluk Habanec nemá ze střetu uherskohradišťského celku s tureckým gigantem strach. „Vzhledem k tomu, že Slovácko má horizontálně ustálený tým, propadák to stoprocentně nebude,“ míní známý odborník.

„Už v přípravě si s podobným týmem ověřilo, že s Fenerbahce se dá hrát. Věřím tomu, že Slovácko má v kádru tak zkušené hráče, kteří v Istanbulu nepodlehnou bouřlivé atmosféře, a o to tady jde především,“ míní.

Habanec si myslí, že pokud Petržela a spol. uhrají ve čtvrtek večer dobrý výsledek, mohou v domácí odvetě útočit na postup. „Mají obrovskou šanci zase změnit historii Slovácka, může se jim povést zase něco většího,“ cítí bývalý kouč.