„Konec dobrý, všechno dobré? Poslední utkání ligového podzimu se v Ostravě opravdu vydařilo. A ten, kdo sledoval šlágr nizozemské ligy mezi Feynoordem Rotterdam a Ajaxem (0:2), musel uznat, že ten šlágr ligy české byl skutečně neskutečně zajímavější a co do úrovně i podstatně lepší.

Bohužel v Ostravě to byla výjimka, protože kromě zápasu v Liberci, kde hrály České Budějovice (a hrály opravdu dobře), se fotbalu moc nehrálo. Slušelo by se alespoň stručně a velmi neúplně zhodnotit letošní fotbalový podzim v našich končinách.

Zde, jak jsem na jeho začátku predikoval, se vytvořily vlastně tři skupiny. Do té první ke třem mušketýrům patří ještě Slovácko, snad i Baník a toť vše.

Druhá skupina počínaje Mladou Boleslaví a konče Jabloncem je šedivý střed tabulky, kde si člověk moc nevybere.

Kapitola sama pro sebe je dvojička Karviná - Teplice, kde přívlastek ligový se zdá více než nadnesený. Pro mě osobně po odehraných devatenácti kolech je překvapivá pozice Plzně, Hradce Králové a Českých Budějovic.

Na druhé straně mně nikterak nepřekvapily výkony Bohemky, Jablonce a Zlína, který má nakročeno směrem do poslední sestupové trojice.

Trenér fotbalistů Slovácka Martin Svědík při zápase s Jabloncem.
Svědík byl rád za VAR. Chválí Jurečku, chce Navrátila. V zimě dá šanci mladíkům

I když tady nastává zajímavá situace. Při pohledu na tabulku druhé ligy si musím klást otázku, jestli kromě Zbrojovky chce někdo první ligu hrát, potažmo je-li toho vůbec někdo schopen.

Vraťme se však k soutěži nejvyšší. Její součástí a řekněme si otevřeně, že velmi zvláštní sortou, byli v muži v černém.

To, co se někdy dělo na trávníku, ruku v ruce se všemocným VAR(em), muselo mnohým připadat, jako velký horor, nebo spíš velká komedie.

Dal jsem si práci a zkusil zanalyzovat zajímavá rozhodnutí sudích, kterých bylo na podzim jako hub po dešti.

Bodové hodnoty družstev by ve světle těchto „výkonů“ vypadaly poněkud jinak, než ve skutečnosti jsou.

Naskýtá se tedy otázka, jestli jsou rozhodčí tak špatní v důsledku neodbornosti a alibismu, nebo „ať si doplní každý sám“.

Obě varianty jsou špatné, ale ta druhá možnost by byla katastrofální.

Vzhledem k nepříliš velkému množství vstupenek do evropských pohárů si osobně myslím, že v tomto směru hororu nebo chcete-li komedie na jaře neubude.

Na závěr si nemohu odpustit poznámku k výkonu fotbalových komentátorů napříč všemi televizními stanicemi. Ať jichž chtějí nebo nechtějí, jsou přece jenom součástí dění na hřišti.

Trenér fotbalistů Zlína Jan Jelínek při zápase v Olomouci.
Trenér Jelínek si představoval více bodů, kádr chce doplnit o krajní obránce

Nemám ve zvyku používat silné výrazy, ale alespoň z mého pohledu jsou jejich výkony neskutečně zoufalé a bohužel čím dál tím horší.

Dobrá zpráva však přece jenom existuje. Odehrála se všechna plánovaná utkání, což se o evropském fotbalu říct nedá.

Všechny, kteří si našly chvilku a někdy četly mé osobní názory k tématu fotbal, chci ubezpečit, že je neprezentuji jako názory nějakého experta, ale člověka, kterého fotbal zatím ještě baví.

Bavte se tedy i vy. Závěrem přeji hezké svátky a pevné zdraví v novém roce 2022.“

Autor Stanislav Sadílek je bývalým fotbalistou a trenérem


Načítám výsledky …

Načítám tabulku …