A úžasná fotbalová pouť poctivého kluka ze třítisícové obce neskončila ani v Edenu. Levonohý dravec po roce a půl v pražské Slavii míří výš, upsal se slavné Benfice Lisabon.

Po parťácích z národního týmu, Tomáši Součkovi a Alexi Královi, se stal třetím nejdražším hráčem, který kdy ze Slavie přestoupil.

Jeho cena? Údajně v přepočtu až 334 milionů korun! Bývalý hráč Brna, Prostějova nebo Mladé Boleslavi se portugalskému mistrovi upsal na pět let, v Benfice si finančně polepší.

V Dolním Němčí ale není snad nikdo, kdo by mu peníze a vytoužené zahraniční angažmá ve slavném klubu nepřál. „Všichni jsme moc rádi, že se to Davidovi podařilo, protože každý mu tady fandí a přeje úspěch,“ říká předseda fotbalové oddílu FK Dolní Němčí Ludvík Zimčík.

„Je to poctivý, hodný a vychovaný kluk s charakterem, žádná hvězda,“ přidává.

Z přestupu odchovance do velkoklubu je nadšený. „Všichni jsme rádi, že už je to skoro uzavřené, protože spekulace se táhly delší dobu a hlavně pro Davida to nebylo jednoduché. Když jsem ale na internetu viděl záběry z portugalského letiště, jak jde s rodiči, měl jsem husí kůži a byl naměkko,“ přiznává Zimčík.

„Když si představím, že před dvěma lety hrál druhou ligu a teď jde do jednoho z nejlepších kubů v Evropě, je to jako pohádka,“ ví dobře.

Podobně to vidí i starosta obce František Hajdůch. „Jsme potěšení a zároveň mu to všichni přejeme. Pro naši obec je to prestižní záležitost. Nikdy v minulosti jsme takto mediálně sledovaného rodáka neměli. Mám spoustu kamarádů po celé republice a když si přečtou, že Jurásek pochází z Dolního Němčí, tak ihned zbystří,“ říká s úsměvem.

V kanceláři na obecním úřadě má vystavené Juráskovy dresy Slavie i Mladé Boleslavi, teď se sbírka rozšíří o další triko. „Už mu dělám místo,“ usmívá se Hajdůch.

Samozřejmě na zdi má i dres Lukáše Ambrose z Wolfsburgu, dalšího odchovance oddílu ze Slovácka.

„Oba jsou to šikovní kluci, kteří to mají v hlavě srovnané. Věřím, že jim sláva nepokřiví charakter a dál budou normálními kluky z vesnice,“ doufá Hajdůch.

Díky tátovi, který je zaměstnancem obce, dobře věděl, že se něco chystá. „Nějaké zákulisní informace jsme měli, ale psaly o tom i noviny a různé weby,“ připomíná.

| Video: Youtube

Hodně blízko k hráči má Michal Jurásek. Kariéru synovce sleduje již od dětství. „Davidovi dělám videa, natáčím ho od šesti let,“ přiznává s úsměvem hrdý strýc.

Byl snad lepší než Ronaldo

Všechno je k vidění na kanále youtube. Nejde jen o sestřihy ze zápasů, ale i významné události ze soukromí.

„Pamatuji si na na jeden Nový rok, kdy jsem šel po Silvestru k nim domů vyzvednout nějaké věci. Bylo devět hodin ráno, všichni spali a on si sám v pokoji, kde mu brácha nakreslil hřiště, kopal o zeď a dělal různé kličky a finty,“ vybavuje si i po letech.

„To, co on uměl v sedmi letech, nebylo normální. Třeba v deseti udělal tři tisíce nožiček. Byl snad lepší než Ronaldo,“ líčí s úsměvem.

Jurásek se naposledy doma objevil na konci června, kdy se společně s dalším odchovancem Lukášem Ambrosem zúčastnil oslav výročí devadesáti let fotbalu v Dolním Němčí. Autogramiáda obou hvězd byla největším hitem víkendové akce.

Velcí talenti českého fotbalu se nejen dětem, ale i dospělým podepisovali na připravené fotografie, míče, kopačky, dresy či chrániče.

| Video: Youtube

„My jsme vždycky rádi, když k nám David přijede, všichni mu tady hrozně fandí. Sledujeme sociální sítě, internet, hltáme o něm každou zprávu. Už se těšíme, až si zapneme televizi a u piva budeme sledovat, jak hraje Ligu mistrů nebo za reprezentaci,“ říká Zimčík.

Vedení FK Dolní Němčí by díky Juráskově životnímu přestupu mohlo získat i nějaké peníze, Zimčík ale zatím nekalkuluje ani nepočítá.

„Nikdy v životě jsme takovou situaci neřešili, ale je pravda, že z takového přestupu bychom mohli nějaké peníze získat. Údajně se částka pohybuje kolem procenta, takže nějaké peníze by k nám do pokladny mohly přitéct,“ věří šéf klubu hrajícího na Zlínsku I. A třídu.

Navíc nemusí jít o poslední Juráskův přestup. Třeba trenér Slavie Jindřich Trpišovský si nechal slyšet, že rychlého krajního beka či záložníka čeká zářivá budoucnost, angažmá v anglické či italské lize.

„Pokud mu vydrží zdraví, má na to, aby se prosadil i v těchto ligách,“ souhlasí Zimčík.

„David je pořád hodně mladý, je stále na začátku cesty, která musí mít správné pokračování. Pokud zůstane zdravý a bude mít potřebné štěstí, které chytne za správný konec, může to dotáhnout ještě dál. Hlavní ale je, aby byl spokojený,“ zakončuje Hajdůch.