Pondělní duel je mimořádný hlavně díky postavení obou mužstev v tabulce. Slovácko je sedmé, Zlín dokonce pátý.

Takhle vysoko žádný z rivalů před vzájemným soubojem dlouho nebyl.

Regionální konkurenti si užívají povedený vstup do sezony a těší se na pikantní sousedský souboj. „Před Duklou jsme brzdili optimismus a stejně je tomu i nyní. Po hráčích vyžaduji stoprocentní koncentraci, aby nedošlo k nějakému podcenění. Víme, v čem je Zlín silný a musíme se na to dobře připravit. Naše mužstvo v předchozích zápasech ukázalo, že může hrát s kýmkoliv a navíc věřím, že nás budou nabíjet naši fanoušci,“ přeje si trenér Slovácka Michal Kordula.

Podobně mluví i zlínský kouč Michal Bílek. „Je to pro mě první derby, ale od lidí z klubu i hráčů vím, co souboj se Slováckem pro všechny znamená. Chceme navázat na předcházející zápasy a znovu bodovat,“ uvedl třiapadesátiletý odborník.

Fotbalisté Slovácka doma na podzim zdolali Ostravu i Olomouc, nyní chtějí skolit také krajského rivala ze Zlína. Na snímku je kapitán Vlastimil Daníček (vlevo).
Vlastimil Daníček: Všichni cítíme, že je čas Zlín porazit

Oba týmy jsou v pohodě. „Spokojenost bych ale nepřeceňoval,“ zůstává Kordula opatrný. „Určitě je to pro nás dobrý vstup do sezony. Musíme být ale nároční. Na Bohemce a i na Spartě jsme třeba mohli a měli uhrát nějaké body. Na druhé straně máme devět bodů, takže by nám nemělo nic svazovat nohy,“ říká trenér Slovácka.

Ševce i borce z Uherského Hradiště kromě regionu spojuje fakt, že v prvních pěti kolech hned dvakrát urvali výhru v posledních vteřinách zápasu. „Viděl jsem utkání Zlína s Teplicemi. Byl v tom utkání lepší, celý zápas udával tempo hry a vítězství si zasloužil,“ myslí si Kordula.

Stejně to ale mělo i Slovácko na Dukle. „Když dáte zápasu vše, tak vám to fotbal jednou vrátí,“ je přesvědčený domácí kouč.

Ilustrační foto
Mistrovská kopaná ve Zlínském kraji

Zlín má navrch

Pro hosty hrají statistiky. Slovácko naposledy zdolalo Zlín před dlouhými dvanácti lety. V červenci 2006 z penalty rozhodl prvoligové derby Milan Ivana.

Po devítileté odmlce ve vzájemných duelech čeká hradišťský celek na výhru šest utkání.

Tři podzimní zápasy vyhrál Fastav, všechny jarní duely skončily nerozhodně 1:1. „Čeká nás úplně jiný Zlín, než jaký jsme znali v minulosti. Už jen změnou rozestavení, složením útočné dvojice, stoperské trojice. Středoví hráči jsou jiní. Mají tým mnohem vyváženější, než tomu bylo v minulosti,“ tvrdí Kordula.

Podle čtyřicetiletého kouče je největší síla soupeře v pokutovém území. „Poznar i Beauguel jsou nepříjemní a z jejich práce těží i další hráči,“ vysvětluje Kordula.

Fotbalisté Strání (v bílém). Ilustrační foto
Náhradník Man vychytal Strání bod ve Bzenci

Oba týmy měly na přípravu víc času než obvykle. Zápas se totiž hraje až v pondělí. „Je pravda, že jsme zvyklí hrát o víkendu a že týden je o něco delší, na druhé straně potrénujeme víc věcí. Uvidíme, komu to bude víc vyhovovat a jak kdo se na utkání připraví,“ uvedl zlínský útočník Tomáš Poznar.

Z hráčů obou klubů je cítit velké odhodlání. Uspět chce každý. „Utkání bude mít velký náboj,“ předpokládá kapitán Fastavu Petr Jiráček. Účastník mistrovství Evropy 2012 v Polsku a na Ukrajině moc dobře ví, že zlínské fotbalisty nečeká v Uherském Hradišti žádná selanka. „Nebude to jednouché, Slovácku se taky daří. Musíme se na derby dobře připravit,“ uvedl Jiráček.

Fotbalista Václav Činčala v minulosti hrával za Zlín, Slovácko nebo Boršice.
Zlín nebo Slovácko? Nejblíže mám k Baníku, přiznává Činčala

Skvělá atmosféra

I když hráči k sobě chovají respekt, fanoušci se zrovna nemusí a někteří si jdou po krku. Že by se ale nevraživost přesunula na trávník, si hlavní aktéři nemyslí. „Slyšel jsem fanoušky, jak vyvolávali, aby všichni jeli na derby. My na Slovácko pojedeme s pokorou a respektem. Budeme se snažit utkání pro fanoušky zvládnout,“ říká útočník Alexander Jakubov, který si v derby zahraje vůbec poprvé. „Na Slovácku je nádherný stadion, co jsem viděl záběry ze zápasů, tak tam chodí dost lidí. Atmosféra může být dobrá, i když se hraje až v pondělí. Snad přijde hodně lidí,“ doufá Jakubov.

Bouřlivou kulisu očekává také Kordula. „Utkání se Zlínem má vždycky náboj a je jedno, kde se oba týmy v tabulce nacházejí. I proto věřím, že navzdory pondělnímu termínu bude mít utkání bouřlivou atmosféru. I ve svém okolí vnímám, že pro veřejnost je to velmi atraktivní zápas,“ všímá si trenér Slovácka.