Po krátké, několikaměsíční epizodě na pozici asistenta trenéra Michala Korduly povýšil. Po úterním odvolání svého nadřízeného a kolegy leží veškerá zodpovědnost na bedrech pětatřicetiletého odborníka. Rodák z Moravan u Kyjova, který žije v Uherském Hradišti a na stadion pravidelně jezdí na kole, má před sebou největší výzvu v kariéře.

„Tlak je velký, na druhé straně si vážím toho, že jsem tady mohl být už jako asistent. Je to něco úžasného. Budu se snažit ze všech sil, abych důvěru splatil a nikoho nezklamal,“ prohlásil Vlachovský.

Jeho povýšení do pozice hlavního trenéra Slovácka vzbudilo hlavně na jihovýchodní Moravě velký poprask. Vlachovskému psali a gratulovali nejen kamarádi z regionu, ale také známí a spolupracovníci z celé republiky. „Je toho hodně, ale zatím není moc co oslavovat. Vždyť jsem nevyhrál ani jeden ligový zápas,“ připomíná.

Muž bez řidičáku a s téměř pěti promile v dechu narazil ve Vizovicích do aut a sloupů u domů.
Muž ze Slovácka, bez řidičáku a s pěti promile, boural ve Vizovicích

Sám byl překvapený z toho, jak se management prvoligového klubu rozhodl. Nový šéf střídačky Slovácka rozhodně nečekal, že sérii šesti porážek za sebou odnese pouze Kordula. „Vím, že situace není růžová. Prohráváme zápasy, dostáváme spousty gólů. Bylo jasné, že se něco bude dít,“ říká Vlachovský, který se o změnách ve sportovním úseku prvního týmu dozvěděl těsně před úterním tréninkem. „Vedení klubu nám oznámilo, že to tak bude. Uvidíme, jak to bude fungovat. Snad se nám bude dařit,“ doufá pětatřicetiletý kouč.

Mnoho času na změny nemá. I proto v kanceláři na stadionu tráví víc času než jindy. „Do sobotního zápasu zbývají tři tréninky. Pokusíme se mužstvo nachystat tak, aby důležité střetnutí zvládlo a zápas vyhrálo,“ říká Vlachovský.

Žádný převrat v sestavě ani ve hře nechystá. Léčba šokem se odkládá, prostor na manévry je omezený. Že by z útrob Městského stadionu Miroslava Valenty vyběhla Barcelona, se asi nedá očekávat. „S Michalem máme podobný pohled na fotbal. Spíše doufáme, že budeme efektivnější v zakončení,“ říká. „Hráči pod Michalem rok trénovali. Nejde všechno změnit, navíc to ani nechci. Spíš chci vyladit detaily, věci, co fungují,“ přidává.

Holubyho chata. Ilustrační foto.
Holubyho chatu na Velké Javořině otevřeli. Po 46 dnech. Má novou správkyni

Podle Vlachovského ne všechno bylo na podzim špatně. „Je pravda, že výsledky nebyly dobré. Na druhé straně většina zápasů splňovala kritéria. Fotbal se ale rozhoduje v pokutovém území, kde jsme vyhořeli,“ ví.

Nejen novému hlavnímu kouči Slovácka se těžce usínalo po výsledkově nevydařených duelech v Karviné a hlavně doma s Opavou. „Byly to velmi nešťastné porážky,“ smutní.

Ostrou premiéru si poctivý a přemýšlivý kouč odbyde v sobotu doma proti Teplicím. Bude to důležitá bitva, ve které se proti sobě postaví dva noví trenéři. Severočeši se totiž k velkému třesku rozhodli už na konci září. Špatné výsledky na Stínadlech odnesl Daniel Šmejkal, kterého vystřídal Stanislav Hejkal. Představenstvo rovněž odvolalo sportovního ředitele Jakuba Dovalila. Toho nahradila klubová ikona Štěpán Vachoušek.

Michal Kordula.
Kordula i Levý skončili. Slovácko proti Teplicím povede Vlachovský

„Teplice mají daleko vyšší ambice než třeba my, přesto mají stejně bodů a podobné problémy,“ připomíná Vlachovský. „Soupeř má taky nového trenéra. Bude to hrozně těžký zápas, přesto věřím, že utkání zvládneme a připíšeme si tři body,“ doufá debutant ve FORTUNA:LIZE.

Neúspěch si nepřipouští, i když případná porážka a matný výkon ho můžou připravit o delší pobyt na lavičce ligového mančaftu. „Nevím, jak to bude,“ krčí rameny. „S vedením klubu jsme domluveni na dobu neurčitou. Záleží na výsledcích,“ ví Vlachovský. „Když budeme ve zbytku podzimu bodově úspěšní, je reálné, že bychom u týmu zůstali déle. Pokud to nebude dobré, skončíme,“ tuší. Ať to v sobotu dopadne jakkoliv, tuhle šanci si sympatický chlapík rozhodně zaslouží.