Bývalá opora ligového Slovácka Veliče Šumulikoski přilákala na útulný stadionek do Nivnice sto padesát diváků. Fanoušci zaplnili hlavně tribunu, pozdě příchozí si pomalu neměli kam sednout. „Tady je lidí jako na Spartě,“ komentoval to jeden z domácích příznivců.

Nivničtí byli na rivala z I.A třídy zvědaví. Největší pozornost poutal právě Šumulikoski. A není se co divit. Zkušený Makedonec byl ještě na jaře na soupisce Slovácka. Po konci v ligovém klubu ale společně s Jiřím Perůtkou zamířil do Osvětiman, kam ho zlákal dlouholetý kamarád a bývalý spoluhráč Pavel Němčický. „Jsem rád, že takový hráč je v Osvětimanech. S Šumim přišla obrovská kvalita, zkušenost. Do party zapadl výborně,“ pochvaluje si Němčický, který parťáka nesvazuje žádnými taktickými pokyny.
Naopak mu dává volnost. „Takového frajera nepotřebuji koučovat,“ připomíná Němčický.

Šumulikoski toho nezneužívá. Naopak, jde spoluhráčům ve všem příkladem. „Pořád je to profesionál, Mladým klukům předává zkušenosti, vychovává je a ukazuje jim, jak se má fotbal dělat,“ říká kouč Osvětiman. „Než aby nepřišel na trénink, ještě mě nabádá, abych v týdnu zařadil další. Nehrozí, že by něco ošidil,“ přidává Němčický.

Fotbalisté Osvětiman hvězdnou posilu v kabině přivítali. „Jsme rádi, že k nám takový plejer přišel,“ uvedl záložník Marián Švrček. „Do naší hry vnesl rozum, klid, rozehrávku. To nám třeba v minulé sezoně chybělo. Šumi umí balony rozdat, dá míč přesně na nohu. Stoprocentně nám pomůže,“ věří slovenský fotbalista.

I když někteří ex-ligisté trpí hvězdnými manýry, podobné výstřelky od bývalého kapitána makedonské reprezentace nečekejte. „Není žádný problém. Je to ideální borec do kolektivu i na hřiště,“ tvrdí Švrček.

Šumulikoski v sestavě ambiciózního týmu nastoupil na obvyklé pozici defenzivního záložníka.

A stejně jako v nejvyšší soutěži, tak i v krajském poháru šla přes zkušeného středopolaře většina akcí. „Hraje opravdu dobře,“ přikyvoval jeden z diváků. „Němčický se mi líbil ale víc,“ oponoval mu vedle sedící kamarád.

Ať je to jak chce, bývalý hráč Petrohradu, Bursasporu a Ipswich Town, patřil ke klíčovým postavám nedělního souboje.

Populární „Šumi“ hlavně v prvním poločase neztratil balon, nepokazil přihrávku. Na trávníku vynikal přehledem, zkušenosti by mohl prodávat vedle u stánku s pivem.

V úvodní části několikrát vyslal do šance kanonýra Zýbala, dlouhými pasy pravidelně nacházel oba křídelníky nebo dalšího útočníka Salaye.

Po půlhodině hry dostal i naloženo, když se po tvrdém zákroku těžce zvedal z trávníku. Jinak ho ale domácí borci ve velkém vedru šetřili.

Navrátilec ze Strání si pohárový duel i díky Šumulikoskimu užil. „Jsem velice rád, že jsem si proti němu zahrál. Byla to dobrá zkušenost,“ cítí.

Jediné výraznější chyby se sedmatřicetiletý fotbalista dopustil v závěru první půle, kdy na polovině soupeře lehce ztratil balon a byl z toho brejk, který hasila až osvětimanská defenziva.

A i když favorit ve druhé půli po zbytečné penaltě inkasoval druhý gól a po hodině hry tekl 1:2, nakonec zápas třemi slepenými góly v závěru otočil a po výhře 4:2 slavil postup do další fáze soutěže.

Mužstvo podporované hradním kancléřem Vratislavem Minářem i přes slabší druhou půli potvrdilo, že bude v nadcházející sezoně patřit k největším favoritům krajské soutěže. „Máme velmi kvalitní mančaft a ambice soutěž vyhrát,“ neskrývá Němčický. ¨