„Vrátil jsem se až na jeden rok do dorostu a pak jsem přešel do mužů. Od té doby zase hraji,“ překvapuje šestadvacetiletý fotbalista, který stále zůstává věrný jednomu klubu. Jinam ho to ani netáhne. „U nás v Šumicích hrají místní kluci. Všichni se známe, proto bych to mužstvo nikdy neopustil,“ vysvětluje.

Podzimní část Pilkovi nad očekávání vyšla. I když se šumický hráč hlavně v úvodu sezony střelecky soužil, nakonec ve třinácti duelech zaznamenal jedenáct branek a společně s luhačovickým Davidem Červenkou a Tomášem Staškem z Březolup je nejlepším střelcem soutěže. „Mé výkony v podzimní části hodnotím kladně. Spokojený jsem i s góly, i když těch jedenáct branek je zásluha celého týmu. Bez spoluhráčů bych jich tolik nedal,“ ví Pilka.

Na góly v sezoně nemyslí, tabulku kanonýrů pravidelně nesleduje. Na titul krále střelců si však po povedené první polovině sezony dělá zálusk.

„Soutěž bych vyhrát chtěl, ale soustředit se na to nebudu,“ tvrdí. „Hlavní je, aby se dařilo celému týmu, a když se bude střelecky dařit mně, budu jedině rád,“ přidává sympaticky.

Jednoduché to však mít šumický forvard na jaře nebude. Ve hře zůstávají i další kanonýři, vyskočit může kdokoliv. „I v tomto je vidět, jak je soutěž nesmírně vyrovnaná,“ míní Stanislav Pilka.

Jelikož v žácích fotbal vůbec nehrával, mezi obávané střelce rozhodně nepatří. Branky začal dávat až v posledních letech, kdy začal nastupovat ve středu zálohy. „V tu chvíli se mi začalo dařit,“ usmívá se.

Zprostřed hřiště se častěji dostává do vyložených šancí. Hlavně se mu daří nacházet správný výběr místa při zakončení.

Přesné Pilkovy zásahy fotbalistům Šumic pomáhají k bodům. Tradiční účastník krajských soutěží je v I. B třídě po podzimu pátý.

„Zatím na postup nepomýšlíme. Sice máme jenom pětibodovou ztrátu na vedoucí Nedakonice, ale uvidíme, jak se nám bude dařit v jarní části sezony,“ zůstává Pilka v klidu.

Z vyšší třídy strach nemá. „Kdyby se nám náhodou podařilo soutěž vyhrát, postup bychom asi přijali. Momentálně tomu ale necháváme volný průběh a soustředíme se na jarní část sezony. Hlavní je, abychom hráli pěkný fotbal,“ říká.

Podobně skromné cíle ale má většina účastníků. Do I. A třídy se vyloženě nikdo nežene. „Silné je hlavně béčko Luhačovic, šanci mají i další týmy. Uvidíme, kdo bude nakonec tím šťastným. Určitě se o vítězství v soutěži popereme i my,“ slibuje fanouškům.

Nejnižší krajskou soutěž letos obohatili nováčci. Kromě luhačovické rezervy jsou v popředí tabulky i borci z Uherského Ostrohu.

„Myslím, že je to dílem nováčkovské euforie,“ míní Pilka. „Když postoupíte do vyšší třídy, tak se vám forma týmu a pohoda přenesou ze soutěže, kterou jste předtím vyhráli. My jsme něco podobného zažili minulou sezonu. Vyhráli jsme podzimní část a nakonec jsme celkově skončili druzí,“ připomíná úspěšné loňské tažení opora Šumic.

Letos se o něco podobného pokouší parta trenéra Martina Zichy znovu.

Nejlepší střelci I. B třídy skupiny C: 11 - Stanislav Pilka (Šumice), David Červenka (Luhačovice), Tomáš Stašek (Březolupy), 10 - Tomáš Beránek (Nedakonice), 9 - Petr Gajdošík (Březolupy), Dominik Řihák, Martin Petek (oba Staré Město), Miroslav Moštek (Havřice), 8 - Ondřej Bureš, Filip Bartoš (oba Ludkovice), Michal Kelíšek (Šumice).