„Předně musím všem hráčům za celou podzimní část poděkovat. Jak za tu úvodní, kterou jsme zvládli bravurně, tak i za tu výsledkově horší, kdy se kluci v každém utkání rvali o body, mnohokrát i s různými zdravotními problémy,“ připomíná trenér Uherského Brodu Martin Onda.

Jeho tým nakonec i přes řadu úskalí a komplikací získal velmi slušných dvacet bodů. I když Broďané nepatří mezi týmy, které jsou nejvíce namočené v boji o sestup do divize, úplný klid na práci v zimě mít nebudou. „Jistotu až na Líšeň a zřejmě Kroměříž nemá žádný tým. V loňské sezoně se na poslední chvíli zachránil tým, který měl po podzimu asi čtyřiadvacet bodů. Prostě zase bude o co hrát,“ ví osmačtyřicetiletý kouč.

Pocity se u něj mísí. I když by zkušený trenér před sezonou dvacet bodů bral, po sedmi kolech, která Broďanům až nad očekávání vyšla, pomýšlel stejně jako hráči a fanoušci na víc. „Máme ale o dva body více než před rokem, takže určitý posun tam je. Musíme být realisté, soupeři mají kvalitu,“ připomíná Onda.

V čele tabulky I.A třídy skupiny B jsou Kvasice (žluté dresy), které vedou s náskokem osmi bodů.
I. A: Zýbal vstřelil pouze jeden gól, Kvasice vedou o osm bodů

Vedení slováckého celku v létě mužstvo posílilo pěti hráči. Z Hulína přišli brankář Dostál se záložníky Malenovským a Hradilem, z Kroměříže přetáhli dalšího středopolaře Blanaře a z Otrokovic dorazil útočník Chwaszcz. Z nižší soutěže se navíc vrátil Kúdela, který ale téměř celý podzim vynechal kvůli zdravotním problémům.

Ostatní posily ale bez problémů zapadly do kolektivu a mužstvu pomohly. „Je třeba brát v úvahu velmi krátkou dobu v letní přípravě, takže se do našeho herního stylu museli dostávat až v mistrovských utkáních. Rád bych je v týmu viděl i na jaře, protože věřím, že delší období v zimní přípravě nám pomůže v sehranosti, zkvalitnění naší hry a s tím jsou spojené i lepší individuální výkony,“ říká Onda.

„Úspěchy i neúspěchy u nás totiž nejsou zásluhou nebo vinou jedince, ale jsou dílem celého kolektivu. A do toho se noví hráči zapojili velice dobře,“ přidává.

Uherský Brod po výborném rozjezdu doplatil hlavně na časté absence.

Vysoký útočník Nivnice Jiří Velecký (na snímku číslo 9) je nejlepším střelcem krajské I. A třídy skupiny B.
Střelec Velecký zvažuje odchod z Nivnice. „Nabídky mám,“ přiznává

Z úzkého kádru vypadli hráči kvůli kartám nebo zraněním, náročný kouč Onda leckdy dával složitě dohromady základní jedenáctku. „Naši hru samozřejmě ovlivnila každá ztráta. Kluci už si ale zranění do nové sezony přinesli,“ prohlásil Onda.

Jeho tým se na podzim mohl opřít o rychlý přechod do útoku, vůli a disciplínu. „Velkou devízou je přátelská atmosféra v kabině a bojovnost,“ vyzdvihává trenér Uherského Brodu.

Každý ze soupeřů to měl proti zarputilému a odhodlanému protivníkovi složité. I když Vrága a spol. nebyli pokaždé v defenzivě tak jistí a nekompromisní jako dříve. „Zejména proti týmům, které měly v útoku nadstandardní hráče,“ uvedl Onda.

Broďany na podzim sužovala také koncovka, oproti minulým sezonám citelně scházely branky ze standardních situací.

Na tom všem budou hráči Uherského Brodu v dlouhé zimní přestávce pracovat. Neoblíbený tréninkový dril na Lapači odstartují v úterý 8. ledna. „Příprava je naplánována ve stejném stylu jako mé tři předcházející,“ říká Onda.

Ilustrační foto
Vyloupil trafiku v Hradišti. Žádný troškař, škoda činí téměř 200 tisíc

Desátý tým MSFL bude trénovat čtyřikrát týdně a o víkendu sehraje přípravné utkání.

„V plánu je jich asi devět. Domluvení soupeři jsou juniorka Slovácka a Zlína, Púchov, Dunajská Lužná, Nové Mesto nad Váhom, Slavičín nebo Prostějov,“ vyjmenovává protivníky Onda. Ve hře je také soustředění v domácích podmínkách.

Změny v kádru nejsou vyloučeny. Osmačtyřicetiletý trenér by soupisku rád rozšířil o jedno či dvě jména.

„Zatím nic nového není. Nemám žádnou zprávu o odchodu ani příchodu. Kvalitní rozšíření by vzhledem ke stavu kádru na konci podzimu bylo žádoucí,“ míní Onda.

Od příští sezony se navíc MSFL rozšíří, po zrušení juniorské ligy ji bude hrát osmnáct týmů. „Budeme muset mít více hráčů v kádru, který bude potřeba dostatečně zkvalitnit. Je otázkou, jak se s tím týmy poperou,“ pronesl Onda.