Já jsem se na Maltu vrátil opět po roce. Loni jsem objekt, který má charakterizovat Havlovu skromnou povahu a současně velkou lidskou hloubku a sílu, minul, letos už jsem si návštěvu zahrady Hastings nenechal ujít a společně s kolegy uctil památku již zesnulého státníka.
Kvůli politice ale na Maltě nejsme. Hlavní je fotbal. Na ostrově ve Středozemním moři se koná již šestý ročník Tipsport Malta Cupu.
O vítězství na tradičním přípravném klání se letos utkají čtyři týmy ze tří evropských zemí. Česko reprezentují Sigma Olomouc a Hradec Králové, barvy Slovenska bude hájit Spartak Trnava a z Rakouska dorazila Austria Vídeň.
Turnaj startuje ve středu 10. ledna, konec bude v pondělí 15. ledna. I když o výsledky na startu zimní přípravy až tolik nejde, prohrát nechce nikdo. Favorit se ale hledá jen složitě. „Vyhrát může každý,“ přitakává Tomáš Jun. Nezbývá než souhlasit.
Bývalý útočník Sparty, Besiktase nebo právě Austrie je patronem letošního ročníku, na Maltu s sebou vzal i rodinu.
Stejně jako vybraní novináři rád unikl mrazům, které sevřely Česko, a užívá si příjemných jarních teplot, pohostinnosti země s půl milionem obyvatel.
Na Maltě je i v lednu příjemně, byť koupat se v moři zvládnou jenom otužilci. A i ti si musí dát pozor na vlny či medúzy.
I když je tady kolem patnácti stupňů, stále hodně fouká. A když se sluníčko schová za mraky a začne pršet, raději zamíříte do některé z útulných restaurací, dáte si víno či pivo.
I když se zde hodně čepují zahraničních piva (Carlsberg, Heineken a občas i ta česká), nejvíce dostupné je domácí maltské pivo Cisk.
V restauraci stojí pět euro a je pitelné, byť pěnu jako v Česku nečekejte. V plechovce je samozřejmě levnější, prodává se i v různých příchutích.
Hitem je limonáda kinnie. Chutná jako Kofola s Jägermeisterem, vyrábí se z červených pomerančů a aromatických bylin a spolehlivě uhasí žízeň, to však i víno.
Největším vinařstvím je Marsovin, kam se na degustaci dostaneme v pátek, ale zaujalo i vinařství Mar Casar, které poblíž města Siggiewi v jižním regionu ostrova připravuje oblíbený nápoj podle tisíce let staré gruzínské techniky.
Vína Mar Casar jsou rovněž známá tím, že obsahují stopová množství aktivních látek z konopí, konkrétně THC, CBD a CBDA. V sobě je nese Merlot s názvem Sacrum, víno, které je vlajkovou lodí mezi Markovy produkty.
Čím se Malta může rovněž pochlubit, jsou výteční kuchaři, kteří své pokrmy připravují nejen ve vyhlášených michelinských restaurací. Těch je na Maltě rozhodně víc než v Česku a stojí na návštěvu. Jen si nesmíte zapomenout rezervovat stůl, vzít platební kartu, tolik peněz v hotovosti s sebou běžně nenosíte …
K maltským národním jídlům rozhodně patří králík připravovaný na mnoho způsobů. Já ho měl se zeleninou, ale může být i s brambory či se špagetami v rajčatové omáčce. Holt každému chutná něco jiného.
Na svačinku stačí pastizzi, což je pečivo z listového těsta plněné hlavně ricottou nebo hráškem, ale může být i s kuřecím masem a jinými náplněmi. Za tři jsem dal necelé dvě eura a dobře si pochutnal.
Pak se kochal, užíval si toulky Vallettou. Hlavní město s pouhými sedmi tisíci obyvateli bylo zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO, má spoustu památek.
Dominantou města, které se pomalu loučí s Vánocemi, je kopule kostela Panny Marie z hory Karmel, ale líbivý na pohled je i Palác velmistrů nebo trojlodní bazilika s kryptou velmistrů maltézského řádu.
Turisty zaujme i pevnost sv. Elma, Tritonova kašna s fontánou, Národní archeologické muzeum nebo třeba zahrady Argoti a Upper Barracca
Hlavní městskou ulicí je Třída Republiky, které dominují fontány, muzea a kostely. V této ulici se nachází většina velvyslanectví a konzulátů a také prodejny nejznámějších světových a domácích značek.
Posedět můžete v některé ze spousty kaváren anebo se v poledne či šestnáct hodin jít podívat na střelbu z děla.
Takže než Tipsport Malta Cup 2024 ve středu vypukne, je o zábavu postaráno.